
Naujausios
Radviliškio šilumos kainų rebusas
Šildymo kaina Radviliškio rajone nėra didžiausia, tačiau šį šildymo sezoną ji didėjo neįtikėtinai sparčiai, gerokai aplenkdama visus apskrities rajonus. Kodėl?
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Kainos pozicija prastėja
Šildymo sąskaitų dydis priklauso ne tik nuo oro temperatūros, kuri iš dalies lemia šilumos energijos suvartojimo kiekius, bet ir nuo šildymo kainos. Aišku, labai priklauso ir nuo to, kokiame name gyveni – renovuotame ar vėjo perpučiamame. Ne veltui rajone rekordus pagal mažiausius energijos suvartojimo kiekius muša renovuoti namai, o antirekordininkų sąrašuose nuolat būna seni, maži ir „kiauri“ daugiabučiai.
Šilumos kaina Radviliškio rajone nėra nei pati mažiausia, nei pati didžiausia.
Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos kiekvieną mėnesį skelbiamoje šilumos kainų statistinėje lentelėje vasario mėnesį UAB „Radviliškio šiluma“ klientams skaičiuojama kaina tarp 50-ies centralizuotos šilumos tiekėjų užėmė 17-ąją vietą, sausį – 18-ąją, o lapkritį ir gruodį – 15-ąsias vietas.
Regis, nėra taip blogai, tačiau buvo laikas, kai radviliškiečiai užimdavo aukštesnes pozicijas. Pavyzdžiui, prieš dvejus metus, 2014-ųjų vasarį, UAB „Radviliškio šiluma“ šildymo kaina įėjo į pirmąjį dešimtuką.
Atrodytų, aukštesnė pozicija dabar juo labiau turėtų būti išlaikyta, kadangi Radviliškio miesto katilinėje vietoj buvusio vieno veikia jau du biokuru kūrenami katilai, Radviliškyje naujomis yra pakeistos bemaž visos šilumos trasos (iš 18 kilometrų pakeista 14), o dujomis kūrenamos tik Šeduvos katilinės.
Tad kas gi atsitiko – kodėl praradome geresnes pozicijas kovoje dėl mažesnių šildymo kainų, nors pastarosios buvo ne kartą viešai deklaruojamos kaip vienos mažiausių šalyje, ypač rinkimų kovose?
Dar daugiau klaustukų atsiranda, kai pradedi nuodugniau „blusinėti“ šilumos kainą pagal mėnesius ir ją lyginti su kitais šilumos tiekėjais.
Radviliškyje kaina augo drastiškai
Šįkart Radviliškio rajonas nelygintas su kitais atokesniais rajonais – nei su šilumą tiekiančiais pigiausiai, nei su brangininkais. Pasižvalgyta tik į kaimynus – Šiaulių apskrities rajonus.
Atsvaros tašku „Krašto žinios“ ėmė praėjusių metų lapkritį, kadangi spalį šildyti pradėta ne nuo mėnesio pradžios.
Lapkritį tarp apskrities rajonų (Šiaulių, Akmenės, Kelmės, Joniškio ir Pakruojo) radviliškiečiai buvo antroje pozicijoje – UAB „Radviliškio šiluma“ kaina buvo 5,19 euro cento už vieną kilovatvalandę su PVM.
Mažesnė šilumos kaina tą mėnesį buvo tik „Šiaulių energijos“ – 5,02 euro cento, didžiausia – „Pakruojo šilumos“ – 7,43 euro cento.
Gruodį visuose apskrities rajonuose šilumos kaina mažėjo, išskyrus Joniškį ir Radviliškį. Joniškyje ji padidėjo 1,53 procento, o Radviliškyje – net 10,01 procento.
Sausio mėnesį Radviliškyje šilumos kaina, palyginti su lapkričio mėnesiu, išaugo net 16,8 procento.
Kituose lyginamuosiuose rajonuose sausio mėnesį (lyginant jį su lapkričiu) šildymas brango nuo 0,5 procento (Pakruojo rajone) iki 4,4 procento (Akmenėje), o Kelmėje netgi 1,5 procento atpigo.
Vasario mėnesį Joniškyje, Kelmėje ir Akmenėje šildymas buvo pigesnis už lapkričio mėnesį nuo 2,4 iki 3,1 procento, Šiauliuose brango 1,4, Pakruojyje – 4,7 procento, o Radviliškyje brango vėlgi daugiausiai – net 14,8 procento.
Vasarį lyginant su sausiu, šildymo kaina liko tokia pat tik Šiauliuose. Pakruojyje ji padidėjo 4,1 procento, Kelmėje, Joniškyje ir Akmenėje ji mažėjo nuo 1,7 iki 6,8 procento. Radviliškyje šį vienintelį mėnesį ji sumažėjo 1,7 procento.
Tad kodėl Radviliškis taip iškrito iš kainų konteksto tarp kitų apskrities rajonų, kodėl tik čia šilumos kaina augo taip drastiškai, nors visai netoliese veikia medienos perdirbimo įmonė „Juodeliai“, pjuvenomis aprūpinanti kitas rajone veikiančias bendroves?
Biokurą perka tik per biržą
Šilumos kainos sandarą ir jos dydžio niuansus „Krašto žinios“ paprašė paaiškinti UAB „Radviliškio šiluma“ direktoriaus Prano Mickaičio.
Direktoriaus aiškinimu, maždaug pusę šilumos kainos sudaro nekintanti, o kitą pusę – kintanti dalis. Nekintančiąją kainos dalį sudaro darbo užmokestis, remonto darbai, eksploatacijos ir kitos išlaidos, investicijos. Kintančiąją – daugiausia sąnaudos kurui. Esą pastaroji dalis daugiausia ir turi įtakos šildymo kainos pokyčiams.
Šilumos tiekimo bendrovės vadovas patikino: nei iš Radviliškyje veikiančios bendrovės „Juodeliai“, nei iš kitos norimos įmonės jie biokuro pirkti negali – tą šilumos tiekėjus įpareigojo 2014 metų gruodžio 16 dieną priimti kai kurių Energijos išteklių rinkos įstatymo pakeitimai.
„Šie pakeitimai nuo 2016 metų šilumos gamintojus ir tiekėjus įpareigojo per biržą pirkti ne mažiau kaip 100 procentų biokuro. Tą ir darome. Ankstesniais metais, iki šių pataisų, šilumos gamintojams buvo leidžiama dalį biokuro pirkti pagal sudarytas dvišales sutartis. Dabar mūsų rankos surištos įpareigojimais“, – sakė P. Mickaitis.
Anot direktoriaus, „Radviliškio šiluma“ kuro per biržą įsigyja įvairiai – ir kas savaitę, ir kas mėnesį. Jo kainos gali kaskart svyruoti, tačiau, palyginti su praėjusiais metais, biokuras šiek tiek atpigo.
Direktorius gūžčioja pečiais
„Bet toje pačioje biržoje kurą perka ir kitų apskrities rajonų šilumos tiekimo bendrovės, kodėl tada šilumos kainos pokyčiai tuo pačiu laikotarpiu taip smarkiai skiriasi, kodėl Radviliškyje ji taip sparčiai kilo, kai kituose rajonuose pokyčiai buvo gerokai nuosaikesni?“ – pasiteiravo redakcija.
Bendrovės vadovas, atsakydamas į klausimą, tik gūžčiojo pečiais – esą jis negali paaiškinti šio reiškinio, nes dabar yra žaidžiama pagal biržos taisykles.
„Birža – ne mūsų kontrolės objektas. Galbūt kaina kilo todėl, kad nusipirkome brangesnio kuro. Analizavome ir mes tuos pačius skaičius. Kadangi šilumos kainos dalį lygiomis dalimis sudaro pastovioji ir kintamoji dalys, tai ten, kur patvirtinta didesnė pati kaina, yra didesnė ir kintamoji dalis, tai yra kuro kainos dalis.
Todėl įmonei, kurios kintamoji dalis kainoje yra didesnė, nusipirkus kad ir kiek brangesnio kuro, jis neišeina iš šios dalies dydžio ribų. O kai perkame mes, jau tada nebeįsitenkame į ją. Tada mums išauga kaina, o jiems ne. Tai galėtų būti vienintelis nevienodos kainų dinamikos aiškinimas“, – teigė P. Mickaitis.
Anot P. Mickaičio, pakeistos trasos nelabai turi įtakos sąnaudų mažinimui – idealios izoliacijos nėra net naujuose vamzdynuose, tad patiriami nuostoliai sumažėja nežymiai. Efektyvumas daugiausia pasijaučia dėl sumažėjusių eksploatacijos, remonto išlaidų. Esą nuostolius didina ir mažėjanti gamyba.
„Per dvejus metus gamyba pas mus sumažėjo per 11 procentų – ją sumažino renovacija, be to, žmonės ir patys labiau apsitvarkė namus. Į kainą įskaičiuojama ir kiekviena investicija. Šiemet jau baigsim išmokėti pirmosios katilinės investicijas, tad tai irgi atsilieps kainai“, – aiškino P. Mickaitis.
Autorės nuotr.
POKYTIS: Tarp apskrities rajonų šilumos kaina Radviliškyje kilo gerokai daugiau nei kitur, nors rajone daugiausia šilumos energijos pagamina biokatilai.
REBUSAS: UAB „Radviliškio šiluma“ direktorius Pranas Mickaitis: „Sunku paaiškinti kainos kilimo mechanizmą.“