
Naujausios
Radviliškiečių atlyginimai – paskutiniajame dešimtuke
Šalies savivaldybių rodiklius panarstęs Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) Radviliškio rajonui aukštų pozicijų nesurado.
Pagal šešis lygintus rodiklius, Radviliškio savivaldybė yra gerokai atsilikusi nuo šalies vidurkio, o pagal atlyginimų dydį ir socialinių pašalpų gavėjų skaičių yra paskutiniajame dešimtuke.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Atlyginimai – mažiausi apskrityje
LLRI lygino savivaldybes pagal nedarbo lygį ir ilgalaikių bedarbių skaičių, materialines ir tiesiogines užsienio investicijas, vidutinio atlyginimo dydį ir socialinių pašalpų gavėjų skaičių.
Pagal šiuos rodiklius Radviliškio rajono savivaldybės nėra net viduriuke. Į žemas pozicijas tarp 60-ies savivaldybių ją nustūmė mokami nedideli atlyginimai ir ganėtinai didelis pašalpų gavėjų skaičius.
Pagal abi šias pozicijas rajono Savivaldybė yra 51-oje vietoje. Itin skausminga yra atlyginimų statistika. Nors vidutinis atlyginimas 2016 metais augo visose savivaldybėse, radviliškiečių atlyginimas į rankas nedaug tesiskyrė nuo mažiausius atlyginimus gaunančių šalčininkiečių: pastarieji gavo vidutiniškai 451 eurą, o radviliškiečiai – 469.
Nuo didžiausius vidutinius atlyginimus gaunančių vilniečių radviliškiečių atlyginimai skyrėsi ir buvo mažesni 1,5 karto.
Radviliškiečių atlyginimai buvo mažiausi apskrityje. Tarp apskrities rajonų daugiausia uždirba akmeniškiai, vidutiniu atlyginimo dydžiu aplenkę net Šiaulių miesto gyventojus (atitinkamai į rankas – 544 ir 537 eurai).
Rajono Savivaldybėje pusmečio biudžeto įvykdymo rezultatus pristačiusios Valstybinės mokesčių inspekcijos Radviliškio poskyrio vyriausiosios specialistės Loretos Genelevičienės teigimu, rajone vieni mažiausių atlyginimų mokami aptarnavimo sferoje, mažmeninėje prekyboje. Tai – parduotuvės, kavinės. Žemės ūkis, anot jos, apmokamas neblogai.
Su mažiausius atlyginimus mokančiais darbdaviais esą yra dirbama atskirai – jiems siunčiami laiškai, kuriuose prašoma paaiškinti, kodėl toje įmonėje yra tokia situacija. Darbdaviai kviečiami ir į pokalbius.
„Galėtų būti geriau. To mes ir siekiame savo vykdomomis priemonėmis“, – sakė L. Genelevičienė.
Ar galėjo atlyginimų statistiką rajone pabloginti šešėlinis verslas, „vokeliuose“ mokami atlyginimai, pasitarime nekalbėta.
Apskrities merų piniginės
Redakcija pasidomėjo, kokie yra aukščiausios rajonų valdžios – merų – atlyginimai apskrityje, ar labai jie skiriasi.
Lyginti nebuvo lengva, nes ne visos savivaldybės yra paskelbusios šių metų antrojo ketvirčio vidutinius atlyginimus. Tarp pastarųjų – Radviliškio, Šiaulių rajono ir Akmenės savivaldybės. Pastaroji tebėra „užstrigusi“ ties 2016 metų ketvirtuoju ketvirčiu.
Remiantis paskelbtais duomenimis, Radviliškio rajono merą Antaną Čepononį, kurio vidutinis priskaičiuotasis atlyginimas pirmąjį šių metų ketvirtį buvo 2842 eurai, „apšoka“ tik Joniškio rajono meras, kuris antrąjį ketvirtį vidutiniškai gavo 3246 eurų „popierinį“ atlyginimą.
Kelmės meras antrąjį ketvirtį gavo 2772 eurų, Pakruojo meras – 2610 eurų vidutinius atlyginimus. Akmenės meras praėjusių metų ketvirtąjį ketvirtį vidutiniškai uždirbo 2756 eurus, Šiaulių rajono meras per pirmąjį ketvirtį gavo 2701 eurą popieriuje.
Iš visų apskrities merų mažiausiai uždirba Šiaulių miesto meras, kuris antrąjį ketvirtį vidutiniškai gavo 2481 eurą per mėnesį.
Dosniausi darbdaviai ir vargšai
Redakcija kreipėsi į „Sodrą“ ir jos paprašė praskleisti rajono įmonių atlyginimų uždangą – informuoti apie dosniausius rajono darbdavius ir didžiausius vargšus.
„Sodros“ pateiktais duomenimis, vidutinis darbo užmokestis, neatskaičius mokesčių, Radviliškio rajone 2016 metų gegužę buvo 592,6 euro. Palyginti su keliais ankstesniais metais, jis po truputį didėjo. Draudėjų ir apdraustųjų skaičius rajone yra stabilus.
Anot „Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjos Gabrielės Banaitytės, apie 83 procentai darbuotojų rajone gauna didesnį nei MMA darbo užmokestį.
„Sodros“ pateiktais duomenimis, šių metų gegužės mėnesį vienus didžiausių darbo užmokesčių, neatskaičius mokesčių, mokėjo ŽŪB „Minaičiai“ – beveik 1127 eurų vidutinį atlyginimą, Žemės ūkio konsultavimo tarnybos Radviliškio rajono biuras – beveik 1057 eurus, UAB „Radviliškio šiluma“ – 1054, UAB „Lagra“ – 1052 eurus.
Mažiausius vidutinius darbo užmokesčius rajone deklaravo VšĮ Radviliškio rajono paramos centras – 18,56 euro, UAB „Mindas“ – 30,16, UAB „SI IR GI“ – 52, UAB „Laidų perdirbimas“ – 62,71 ir UAB „Auksmetė“ – 76,44 euro.
Užsienio investicijos rajone – menkos
LLRI teigimu, regionams gana svarbios yra tiesioginės užsienio investicijos, nes jos ne tik kuria naujas darbo vietas, bet ir sudaro prielaidas mokėti didesnes algas dėl turimo didesnio kapitalo.
Pagal tiesiogines užsienio investicijas Radviliškio savivaldybė buvo 40-ta. Pastarosios vienam gyventojui sudarė 173 eurus.
Šioje pozicijoje radviliškiečiams net nėra ko lygintis su vilniečiais, kur šios investicijos vienam gyventojui sudarė per 16,7 tūkstančio eurų.
Smarkiai atsilikta ir nuo Akmenės bei Pakruojo savivaldybių, kur šios investicijos atitinkamai sudarė 2247 ir 1575 eurus gyventojui.
Galima guostis nebent tuo, kad Radviliškis gerokai aplenkė Kelmę, kur tiesioginės užsienio investicijos sudarė vos 6 eurus vienam gyventojui.
Pagal materialines investicijas vienam gyventojui Radviliškis apskrityje aplenkė tik kelmiškius ir smarkiai atsiliko nuo Šiaulių miesto, Šiaulių rajono, gerokai – nuo Pakruojo savivaldybės.
Rajone 6 procentai visų gyventojų gavo socialines pašalpas. Bedarbiai 2016 čia sudarė kiek daugiau nei dešimtadalį darbingo amžiaus žmonių.
Autorės nuotr.
Rajone 6 procentai visų gyventojų gavo socialines pašalpas. Pašalpų gavėjai už jas turi dirbti visuomenei naudingus darbus.
Radviliškiečių atlyginimai tarp 60-ies savivaldybių yra paskutiniajame dešimtuke.