
Naujausios
KULTŪROS IR ŠVIETIMO ŽIDINIAI PROVINCIJOJE
Radviliškiečių akiai – rajono gražiadarbių paroda
Radviliškio kultūros rūmuose pradėjusioje veikti rajono tautodailininkų darbų parodoje 95 autoriai radviliškiečiams pristato apie 500 įvairiausių mezginių, koliažų, karpinių, paveikslų, darbų iš odos, molio ir metalo.
Su geriausiais darbais galės susipažinti ir apskrities tautodailės meno mylėtojai.
Saulius JUŠKEVIČIUS
saulius@skrastas.lt
Prisistatė gražiadarbiai
Parodos lankytojų dėmesį patraukia įvairių raštų ir atspalvių Olės Plungienės, Paulinos Genės Liubonienės, Elvyros Žukauskienės, Laimutės Indilienės, Paulinos Malinauskienės, Aldonos Steponavičienės, Elenos Martynovos megztos pirštinės, kojinės ir riešinės, Aurelijos Norvaišienės ir Vidos Kublickienės rankšluosčiai.
Parodoje nemažai ir dirbinių iš medžio. Lankytojai susidomėję apžiūrinėjo Edvardo Bielokopitovo medžio skulptūras, Jono Tikuišio verpstes, Aurimo Mineikio skulptūrą „Meška“, Vladislavo Genelevičiaus iš medžio pagamintą šachmatų stalą su figūromis, Raimondos Juknevičienės medinius bareljefus. Susidomėjimo sulaukė ir Edmundo Gaubo kompozicija „Cirkas „Svajonė“, skirta Radviliškio miesto Kultūros centro kolektyvui.
Pirmą kartą tokioje parodoje dalyvaujantis Rimas Šimkevičius pristatė iš plono medžio pagaliukų pagamintų pastatų – bažnyčios, varpinės, Gedimino pilies, kaimo sodybos – maketus.
Žiūrovų vertinimu, iš tapybos darbų išsiskiria Svetlanos Asačiovos, Dijanos Kūgienės, Reginos Martyšienės paveikslai, kuriuose įamžintas gamtos grožis, gimtinės peizažai.
Nemažai parodoje ir kalvystės darbų. Savo darbus čia eksponuoja Radviliškio kalvių kalvis Stanislovas Špukas, Giedrius Malinauskas, Viktoras Ivanovas.
Šventiškai nuteikia Genovaitės Butkevičienės ir Valdo Ramanecko keraminės vazos, molinės puodynės, kiti įvairūs darbeliai iš keramikos, Jūratės Karalienės, Elžbietos Karaliūtės, Sonatos Bakanavičienės, Stanislavos Guntulienės, Ramunės Baravykienės, Editos Daraškienės gaminiai iš odos, papuošalai.
Akį traukia Irmos Lukoševičienės, Ingos Jančiauskaitės karpiniai, Stasės Janušonienės vąšeliu nertos skrybėlės, kiti darbeliai, Jolantos Kvedarienės siuvinėtos užuolaidėlės, Irenos Butvilienės išpuoštos lėlės.
Parodoje – centrų ir būrelių darbai
Daugiausia darbų – net 182 – parodoje pristato rajono Etninės kultūros ir amatų centro gražiadarbiai.
Žiūrovus sudomino gražiadarbės Bronės Žundienės velti darbai, Paulinos Malinauskienės, Zofijos Grigaitienės, Elenos Martynovos, Aldonos Steponavičienės nėriniai, Daivos Žukienės nėriniai ir mezginiai, Almos Janulienės, Irenos Tilūnienės, Danės Gaidžiūnienės, Aušros Praninskienės, Birutės Mameniškienės dirbiniai iš odos, Marijaus Labanausko, Genovaitės Tavorienės, Lidijos Mickuvienės keramikos, Giedros Ramaneckienės ir Stasės Anglickienės pintos juostos.
Beveik 40 įvairių darbų pristatė ir Trečiojo amžiaus universiteto rankdarbių būrelis, kuriam vadovauja Jolanta Kvedarienė.
Parodos lankytojai susidomėję apžiūrinėjo Birutės Gurienės, kuri parodai pateikė per 15 darbų, ir Onutės Mišeikienės siuvinėtus ir veltus rankdarbius. Ne mažiau radviliškiečius sudomino ir Genės Cirkelienės, Elenos Stankevičienės Gražinos Šarkienės darbai.
Susidomėjimą sukėlė ir Kutiškių daugiafunkcio centro Amatų būrelio gražiadarbių Genovaitės Zdanienės, Eugenijaus Janučio, Kristinos Kalnikienės, Reginos Kielienės, Ilonos Juzumienės ir kitų darbai.
Savo darbus pristatė ir Baisogalos priestočio bendruomenės „Imantai“ gražiadarbės – Vida Bunienė, Regina Kimtienė, Regina Stankūnienė, Irena Bložienė, Jolita Piščikienė ir kitos moterys.
Jaunųjų kūryba
Rajono tautodailininkų parodoje savo darbus eksponavo ir jaunieji gražiadarbiai – rajono moksleiviai, kurie dalyvavo moksleivių liaudies dailės konkurse „Sidabro vainikėlis“. Jame savo darbus pristatė apie 30 jaunųjų gražiadarbių.
Parodos lankytojų susidomėjimo sulaukė Mindaugo Karaliaus keramikos, Tomo Dilinsko, Egidijaus Prankonio kalvystės, Gretos Praninskaitės ir Ramintos Mameniškytės odos dirbiniai, Broniaus Tiškaus kaukės, Eugenijaus Arbušausko ir Sigito Lauručio vadovaujamų medžio drožėjų ir kalvystės, Donato Kurmanskio keramikų būrelių darbai
Įvertinimas
Visus šiuos darbus nuodugniai apžiūrėjo vertinimo komisijos nariai, tarp kurių buvo tautodailininkų Šiaulių skyriaus pirmininkė Laima Kelmelienė, Michalina Adomavičienė, kurie atrinko geriausius darbus į Šiaulių apskrities tautodailininkų parodą. Jau aišku, kad tautodailės parodoje Šiauliuose bus eksponuojami 57-jų Radviliškio gražiadarbių, tarp kurių 26 tautodailininkų, geriausi darbai.
Radviliškio miesto kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Violeta Jasiūnienė pasidžiaugė tautodailininkų darbais bei priminė apie Kultūros centre puoselėjamos tautodailės tradicijas – etnokultūrinę stovyklą, kojinių mezgimo čempionatą.
Pasak menotyrininkės M. Adomavičienės, radviliškiečiai visada buvo patys aktyviausi tokių parodų dalyviai, visada jų darbai būdavo įvertinami ir parodose Šiauliuose. „Džiugu, kad rajone taip propaguojamas ir palaikomas tautinis palikimas“, – sakė ji.
Ji džiaugėsi, kad kartu su šia paroda vyksta ir jaunųjų menininkų konkursas, kurio dalyviai gali pasisemti patirties.
Parodos atidaryme Sigita Damanskienė ir Šiaurės Lietuvos kolegijos studentai pristatė megztų drabužių kolekciją. Parodos atidarymo šventę paįvairino liaudiškos muzikos kapela „Radvija“, vadovaujama Jūratės Stakvilevičienės.
Autoriaus nuotr.
GRAŽIADARBĖS: Rajono etninės kultūros ir amatų centro Pakiršinio dvare gražiadarbės (iš kairės) Sonata Bakanavičienė, Stanislava Guntulienė, Ramunė Baravykienė ir Edita Daraškienė parodoje pristatė odos dirbinius.
ODA: Rajono etninės kultūros ir amatų centro Pakiršinio dvare gražiadarbių sukurti gaminiai iš odos.
BAISOGALĖ: Baisogalės Bronės Žundienės velti darbeliai skirti ir vaikams.
KERAMIKA: Įvertinimo sulaukė ir Valdo Ramanecko keramikos dirbiniai.
JAUNIMAS: Konkurse „Sidabro vainikėlis“ įvertinti jaunojo keramiko Mindaugo Karaliaus darbai.
ŠACHMATAI: Vladislavo Genelevičiaus iš medžio pagamintame šachmatų stale su figūromis atgyja lietuvių mūšis su kryžiuočiais.