
Naujausios
Radviliškiečiai ieškojo vietos dvasios
Tradicinėms Europos paveldo dienoms, kurių šiųmetė tema – „Genius Loci. Vietos dvasia“, skirtuose renginiuose radviliškiečiai vietos dvasios ieškojo Šiaulėnų koplytėlėje, vaikštinėdami po Raginėnų piliakalnius bei Viešojoje bibliotekoje veikiančioje senojo ir naujojo Radviliškio fotografijų parodoje.
Saulius JUŠKEVIČIUS
saulius@skrastas.lt
Lankė istorinius piliakalnius
Nemažas būrys miesto ir rajono mokyklų moksleivių, minint Europos paveldo dienas, lankėsi Raginėnų piliakalnyje.
Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio direktorius Egidijus Prascevičius sakė, jog dar tūkstantmečio pradžioje ši vietovė buvo gausiai gyvenama žmonių. Ant Raginėnų piliakalnio buvo įkurta pilis ar tvirtovė, kurios papėdėje buvo įsikūrusios gyvenvietės. Piliakalnis netyrinėtas. Jis tebesaugo savo paslaptis. O paslaptingumo jam suteikia ir legendos, kuriomis šis kalnas garsėja. Nemažai jų yra pasakoję vyresnio amžiaus vietiniai gyventojai.
„Dar užpraeito šimtmečio viduryje ir praėjusio šimtmečio pradžioje Carinės Rusijos mokslininkai, atlikę piliakalnio papėdės bei šalia esančio pilkapyno kasinėjimus, rado gana vertingų radinių. Vėliau ten pat atliktų kasinėjimų metu buvo patvirtinta, kad šiaurinėje ir vakarinėje papėdėse, 3,74 hektaro plote, yra papėdės gyvenvietė“, – susirinkusiems pasakojo direktorius.
Piliakalnio papėdėje pastatytame specialiame stende jis nubraižė ne tik Raginėnų piliakalnio ir netoliese išlikusių bei jau sunaikintų pilkapių schemą, bet ir vaizdžiai papasakojo apie jų įrengimą.
Pasak E. Prascevičiaus greta piliakalnio yra II–V amžiaus pilkapynas, o už 800 metrų į šiaurės rytus dar vienas – IV–VII amžiaus.
Lydimi muziejaus direktoriaus, išvykos dalyviai pabandė surasti piliakalnio ir pilkapio dvasią. E. Prascevičius parodė, kaip su virgulėmis galima nustatyti ant piliakalnio buvusių sienų vietas.
Atskleidė miesto dvasią
Į Radviliškio viešosios bibliotekos Konferencijų salę susirinkę radviliškiečiai, tarp kurių buvo nemažai jaunimo, pabandė atskleisti miesto dvasią.
Rajono savivaldybės Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vytautas Simelis pakvietė radviliškietę, buvusią pedagogę Ireną Kazlauskienę papasakoti apie senąją gimtojo miesto dvasią.
I. Kazlauskienė prisiminė: tuometiniame (tarpukario) Radviliškyje virė kultūrinis gyvenimas.
„Miestas turėjo kelis pučiamųjų instrumentų orkestrus, vykdavo įvairūs labdaros vakarai, kurių surinktos lėšos būdavo skiriamos nepasiturinčių šeimų vaikų mokymui, kviesdavo čiuožykla, Šaulių namuose vykdavo spektakliai“, – pasakojo buvusi pedagogė.
Radviliškyje buvo net keturių konfesijų šventovės: katalikų bažnyčia, pravoslavų cerkvė, liuteronų kirchė ir žydų sinagoga.
Pasak I. Kazlauskienės, Radviliškyje gyveno daug žydų, kurie turėjo savo krautuvėles, tarp jų buvo ir felčerių, gydytojų. Radviliškiečiai mokėjo gražiai su jais sugyventi.
Apie Radviliškio miesto perspektyvas pasakojo Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Artūras Valuckas, kuris supažindino su ankstesniais miesto generaliniais planais bei Radviliškio perspektyvomis.
Renginyje dalyvavęs vienas iš parodos „Radviliškis: senasis ir šiandieninis“ autorių Alvydas Tamošiūnas pasidalijo sukaupta istorine informacija.
Šiaulėnų miestelio koplyčioje susirinkę šiaulėniškiai prisiminė miestelio istoriją, Šiaulėnų krašte gyvenusius tautos šviesuolius.
Paveldosaugos skyriaus vedėjas V. Simelis sakė, kad šiais Europos paveldo dienų renginiais radviliškiečiams norėta priminti, jog reikia saugoti savo paveldą, prisiminti savo krašto istoriją.
AUTORIAUS nuotr.
PASAKOJIMAS: Egidijus Prascevičius (dešinėje) ant Raginėnų kalno užlipusiems moksleiviams pasakojo kalno bei jo apylinkių istoriją. Šalia (iš dešinės): Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vytautas Simelis, rajono vicemeras Kazimieras Augulis.
VIRGULĖS: Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio direktorius Egidijus Prascevičius su virgulėmis parodė galimai Raginėnų piliakalnyje buvusią pilies ar tvirtovės sienų liekanų vietą.
DVASIA: Buvusios mokytojos Irenos Kazlauskienės pasakojimuose ir jos saugomuose senuose leidiniuose bei nuotraukose atgijo senojo Radviliškio dvasia.
UŽDUOTIS: Renginio bibliotekoje dalyviams teko atspėti, kokios Radviliškio vietos užfiksuotos senovinėse fotografijose.