Ra­jo­ne grą­žin­ta 3 mi­li­jo­nai pa­kuo­čių

Ra­jo­ne grą­žin­ta 3 mi­li­jo­nai pa­kuo­čių

Ra­jo­ne grą­žin­ta 3 mi­li­jo­nai pa­kuo­čių

Vie­nas Kel­mės ra­jo­no gy­ven­to­jas per praė­ju­sius me­tus vi­du­ti­niš­kai į ta­ro­ma­tus grą­ži­no 107 plas­ti­ki­nius bu­te­lius ir ki­to­kias pa­kuo­tes. Vi­si ra­jo­no gy­ven­to­jai per me­tus jų grą­ži­no 3 mi­li­jo­nus.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Bu­te­lių rin­kė­jai ta­ros ran­da ma­žiau

Kel­miš­kis pen­si­nin­kas ei­da­mas pa­si­vaikš­čio­ti į „Drau­gys­tės“ par­ką, vi­suo­met pa­sii­ma mai­še­lį bu­te­liams. Vy­ras apieš­ko pa­krū­mes, ne­si­bo­di pa­tik­rin­ti ir par­ke sto­vin­čių kon­tei­ne­rių.

Ne­rū­pes­tin­gas ir ne­tau­pus jau­ni­mas, leis­da­mas lais­va­lai­kį par­ke, švys­te­li iš­ger­to alaus ar mi­ne­ra­li­nio bu­te­lį kur nors į pa­krū­mę ar žo­ly­ną, ki­ti juos ir pa­lie­ka prie suo­le­lio, ant ku­rio sė­dė­jo ger­da­mi ir už­kan­džiau­da­mi.

Va­ka­rais sa­ni­ta­ro vaid­me­nį čia at­lie­ka pen­si­nin­kas, ku­ris ir par­ką nuo ney­ran­čių at­lie­kų iš­va­lo, ir pri­si­du­ria prie pen­si­jos.

Ki­tas pen­si­nin­kas ry­tą pa­tik­ri­na kon­tei­ne­rius prie par­duo­tu­vių. Su­rin­kęs ta­rą, ją nu­ne­ša į ta­ro­ma­tą ir tu­ri po­rą ar tris eu­rus tos die­nos mais­tui ar vai­siams.

„Ką da­ry­ti? Pen­si­ja – ma­ža. Su­mo­ki mo­kes­čius – lie­ka 80 eu­rų mais­tui ir vais­tams, – su ap­mau­du kal­ba vi­są gy­ve­ni­mą dir­bęs ir do­rai gy­ve­nęs žmo­gus. – Rink­da­mas bu­te­lius kar­tais nuo mo­kes­čių mais­tui lie­kan­čią su­mą pa­si­dvi­gu­bi­nu.“

Ta­čiau žmo­nės, pa­sak pen­si­nin­ko, dau­giau plas­ti­ki­nių ir stik­li­nių bu­te­lių iš­me­ta va­sa­rą, kai daž­niau per­ka gai­viuo­sius gė­ri­mus. At­va­žia­vu­sie­ji iš to­liau mi­ne­ra­li­nį van­de­nį ar li­mo­na­dą iš­ge­ria tie­siog prie par­duo­tu­vės, o bu­te­lį iš­me­ta. Bet pa­sta­ruo­ju me­tu iš­me­ta­mų bu­te­lių vis ma­žė­ja. Ir kon­ku­ren­ci­ja juos ren­kan­tiems di­dė­ja. Kon­tei­ne­rius dar nak­tį apei­na vien iš jų gy­ve­nan­tys kel­miš­kiai be­dar­biai.

Ta­ro­ma­tai pa­si­tei­si­no

Ta­ro­ma­tai spren­džia ne tik ap­lin­ko­sau­gos, bet ir so­cia­li­nes pro­ble­mas. Ma­tyt, to­dėl Lie­tu­vo­je pa­kuo­čių su­ren­ka­ma dau­giau ne­gu ti­kė­ta­si. Pas­ta­čius ta­ro­ma­tus ti­kė­ta­si, kad bus grą­žin­ta apie 60 pro­cen­tų pa­kuo­čių. Grą­žin­ta 75 pro­cen­tai.

Kaip pra­ne­ša „Fa­bu­la ir par­tne­riai“ at­sto­vė Ga­bi­ja Kar­pa­vi­čiū­tė, Kel­mės ra­jo­no gy­ven­to­jai į ta­ro­ma­tus grą­ži­no per 2 mi­li­jo­nus plas­ti­ko bu­te­liu­kų, per 863 tūks­tan­čių me­ta­li­nių skar­di­nių ir be­veik 100 tūks­tan­čių stik­lo bu­te­liu­kų. Iš vi­so 3 mi­li­jo­nus pa­kuo­čių.

Pa­sak G. Kar­pa­vi­čiū­tės, var­to­to­jai la­bai grei­tai iš­mo­ko ir įpra­to nau­do­tis sis­te­ma. Jau po pir­mų ke­lių sis­te­mos vei­ki­mo mė­ne­sių bu­vo su­ren­ka­ma 85 – 90 pro­cen­tų par­duo­tų pa­kuo­čių.

Be to, gy­ven­to­jai pa­lan­kiai at­si­lie­pia apie sis­te­mą – lie­pos mė­ne­sį at­lik­ta rep­re­zen­ta­ty­vi vi­suo­me­nės nuo­mo­nės ap­klau­sa pa­ro­dė, kad net 78,2 pro­cen­tai res­pon­den­tų už­sta­to sis­te­mą ver­ti­na ge­rai ar­ba la­bai ge­rai.

Vie­šo­sios įstai­gos „Užs­ta­to sis­te­mos ad­mi­nist­ra­to­rius“ duo­me­ni­mis, per me­tus ša­lies gy­ven­to­jai grą­ži­no per 455 mi­li­jo­nus vien­kar­ti­nių gė­ri­mų pa­kuo­čių. Tai su­da­ro be­veik 18 tūks­tan­čių to­nų at­lie­kų – tiek, kiek vi­du­ti­niš­kai sve­ria 9000 leng­vų­jų au­to­mo­bi­lių.

Dau­giau­sia pa­kuo­čių grą­ži­no Vil­niaus gy­ven­to­jai – dau­giau nei 96 mi­li­jo­nus skar­di­nių ir bu­te­lių. Kau­nie­čiai pri­da­vė 53 mi­li­jo­nus, klai­pė­die­čiai – 29 mi­li­jo­nus, šiau­lie­čiai – 24 mi­li­jo­nus pa­kuo­čių. At­siž­vel­gus į mies­tų ir ra­jo­nų gy­ven­to­jų skai­čių, ak­ty­viau­siai pa­kuo­tes grą­ži­no Pa­lan­gos mies­to, Ne­rin­gos, Šiau­lių, Aly­taus ir Drus­ki­nin­kų sa­vi­val­dy­bių gy­ven­to­jai ir mies­tų sve­čiai.

Pa­lan­gos, Ne­rin­gos, Drus­ki­nin­kų ak­ty­vu­mą, ma­tyt, nu­lė­mė tai, kad čia at­vyks­ta daug poil­siau­to­jų. Šiau­lių ir Aly­taus gy­ven­to­jai ak­ty­viai grą­ži­no pa­kuo­tes ne vien iš rū­pes­čio ap­lin­ka, bet ir eko­no­mi­nės bei so­cia­li­nės šių mies­tų gy­ven­to­jų pa­dė­ties.

Sis­te­ma ne­že­mi­na žmo­gaus

Gy­ven­to­jai džiau­gia­si, kad ta­ro­ma­tų sis­te­ma jiems la­bai pa­to­gi. Kel­miš­kė Ni­jo­lė sa­ko, jog anks­čiau dro­vė­da­vo­si ne­šti par­duo­ti bu­te­lius: „Par­duo­tu­vė­je daug pir­kė­jų. Pa­žįs­ta­mi ga­li in­terp­re­tuo­ti įvai­riai: kad daug ge­ri, kad jau vi­sai nu­si­gy­ve­nai, jei­gu par­duo­di bu­te­lius. O da­bar ne­rei­kia sto­vė­ti ei­lė­je nei prie kios­ke­lio, nei par­duo­tu­vė­je ir lauk­ti, kol pa­kuo­tes paims par­da­vė­ja. Į ta­ro­ma­to pa­tal­pą įei­nu vie­na. Nie­kas ne­ži­no, kiek tų bu­te­lių at­ne­šiau. Pa­sii­mu kvi­tu­ką. Vis­kas la­bai tvar­kin­ga ir šau­nu. Si­te­ma ne­že­mi­na žmo­gaus.“

Sis­te­mos įdie­gė­jai tvir­ti­na, jog pa­to­gu­mas gy­ven­to­jams ir bu­vo vie­na iš ta­ro­ma­tų sis­te­mos įdie­gi­mo tiks­lų. Ma­žes­nės par­duo­tu­vės ap­rū­pin­tos ta­ros su­rin­ki­mo dė­žė­mis, mies­tuo­se pa­sta­ty­ti ta­ro­ma­tai.

Šiais me­tais vi­lia­ma­si su­rink­ti ir per­dirb­ti 90 pro­cen­tų vi­sų į rin­ką iš­lei­džia­mų vien­kar­ti­nių gė­ri­mų pa­kuo­čių.

Au­to­rės nuo­tr.

Kel­mė­je, prie „Ma­xi­mos“ pa­sta­ty­ta­me ta­ro­ma­te nuo ry­to ne­trūks­ta žmo­nių, po­pie­tę ra­miau.