
Naujausios
Rajone grąžinta 3 milijonai pakuočių
Vienas Kelmės rajono gyventojas per praėjusius metus vidutiniškai į taromatus grąžino 107 plastikinius butelius ir kitokias pakuotes. Visi rajono gyventojai per metus jų grąžino 3 milijonus.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Butelių rinkėjai taros randa mažiau
Kelmiškis pensininkas eidamas pasivaikščioti į „Draugystės“ parką, visuomet pasiima maišelį buteliams. Vyras apieško pakrūmes, nesibodi patikrinti ir parke stovinčių konteinerių.
Nerūpestingas ir netaupus jaunimas, leisdamas laisvalaikį parke, švysteli išgerto alaus ar mineralinio butelį kur nors į pakrūmę ar žolyną, kiti juos ir palieka prie suolelio, ant kurio sėdėjo gerdami ir užkandžiaudami.
Vakarais sanitaro vaidmenį čia atlieka pensininkas, kuris ir parką nuo neyrančių atliekų išvalo, ir prisiduria prie pensijos.
Kitas pensininkas rytą patikrina konteinerius prie parduotuvių. Surinkęs tarą, ją nuneša į taromatą ir turi porą ar tris eurus tos dienos maistui ar vaisiams.
„Ką daryti? Pensija – maža. Sumoki mokesčius – lieka 80 eurų maistui ir vaistams, – su apmaudu kalba visą gyvenimą dirbęs ir dorai gyvenęs žmogus. – Rinkdamas butelius kartais nuo mokesčių maistui liekančią sumą pasidvigubinu.“
Tačiau žmonės, pasak pensininko, daugiau plastikinių ir stiklinių butelių išmeta vasarą, kai dažniau perka gaiviuosius gėrimus. Atvažiavusieji iš toliau mineralinį vandenį ar limonadą išgeria tiesiog prie parduotuvės, o butelį išmeta. Bet pastaruoju metu išmetamų butelių vis mažėja. Ir konkurencija juos renkantiems didėja. Konteinerius dar naktį apeina vien iš jų gyvenantys kelmiškiai bedarbiai.
Taromatai pasiteisino
Taromatai sprendžia ne tik aplinkosaugos, bet ir socialines problemas. Matyt, todėl Lietuvoje pakuočių surenkama daugiau negu tikėtasi. Pastačius taromatus tikėtasi, kad bus grąžinta apie 60 procentų pakuočių. Grąžinta 75 procentai.
Kaip praneša „Fabula ir partneriai“ atstovė Gabija Karpavičiūtė, Kelmės rajono gyventojai į taromatus grąžino per 2 milijonus plastiko buteliukų, per 863 tūkstančių metalinių skardinių ir beveik 100 tūkstančių stiklo buteliukų. Iš viso 3 milijonus pakuočių.
Pasak G. Karpavičiūtės, vartotojai labai greitai išmoko ir įprato naudotis sistema. Jau po pirmų kelių sistemos veikimo mėnesių buvo surenkama 85 – 90 procentų parduotų pakuočių.
Be to, gyventojai palankiai atsiliepia apie sistemą – liepos mėnesį atlikta reprezentatyvi visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad net 78,2 procentai respondentų užstato sistemą vertina gerai arba labai gerai.
Viešosios įstaigos „Užstato sistemos administratorius“ duomenimis, per metus šalies gyventojai grąžino per 455 milijonus vienkartinių gėrimų pakuočių. Tai sudaro beveik 18 tūkstančių tonų atliekų – tiek, kiek vidutiniškai sveria 9000 lengvųjų automobilių.
Daugiausia pakuočių grąžino Vilniaus gyventojai – daugiau nei 96 milijonus skardinių ir butelių. Kauniečiai pridavė 53 milijonus, klaipėdiečiai – 29 milijonus, šiauliečiai – 24 milijonus pakuočių. Atsižvelgus į miestų ir rajonų gyventojų skaičių, aktyviausiai pakuotes grąžino Palangos miesto, Neringos, Šiaulių, Alytaus ir Druskininkų savivaldybių gyventojai ir miestų svečiai.
Palangos, Neringos, Druskininkų aktyvumą, matyt, nulėmė tai, kad čia atvyksta daug poilsiautojų. Šiaulių ir Alytaus gyventojai aktyviai grąžino pakuotes ne vien iš rūpesčio aplinka, bet ir ekonominės bei socialinės šių miestų gyventojų padėties.
Sistema nežemina žmogaus
Gyventojai džiaugiasi, kad taromatų sistema jiems labai patogi. Kelmiškė Nijolė sako, jog anksčiau drovėdavosi nešti parduoti butelius: „Parduotuvėje daug pirkėjų. Pažįstami gali interpretuoti įvairiai: kad daug geri, kad jau visai nusigyvenai, jeigu parduodi butelius. O dabar nereikia stovėti eilėje nei prie kioskelio, nei parduotuvėje ir laukti, kol pakuotes paims pardavėja. Į taromato patalpą įeinu viena. Niekas nežino, kiek tų butelių atnešiau. Pasiimu kvituką. Viskas labai tvarkinga ir šaunu. Sitema nežemina žmogaus.“
Sistemos įdiegėjai tvirtina, jog patogumas gyventojams ir buvo viena iš taromatų sistemos įdiegimo tikslų. Mažesnės parduotuvės aprūpintos taros surinkimo dėžėmis, miestuose pastatyti taromatai.
Šiais metais viliamasi surinkti ir perdirbti 90 procentų visų į rinką išleidžiamų vienkartinių gėrimų pakuočių.
Autorės nuotr.
Kelmėje, prie „Maximos“ pastatytame taromate nuo ryto netrūksta žmonių, popietę ramiau.