Prof­są­jun­gos žen­gia į prie­kį

Prof­są­jun­gos žen­gia į prie­kį

Profsąjungos žengia į priekį

Į konferenciją susirinkę rajono profesinių sąjungų lyderiai džiaugėsi, kad profsąjungoms rajone sekasi įgyvendinti naują bendradarbiavimo formą – socialinį dialogą, padedantį rasti optimaliausią problemų sprendimo būdą. Tačiau ir neartų dirvonų dar yra gana daug.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Tikslas – būti įvykių sūkuryje

Konferencijos delegatams atsiskaičiusi Radviliškio regiono profesinių sąjungų centro, vienijančio 16 profesinių sąjungų, pirmininkė Germina Margaitienė pabrėžė, jog profsąjunginė veikla rajone tobulėja ir yra vertinama, atsiranda naujų profesinių organizacijų.

Anot G. Margaitienės, labai svarbu dalyvauti socialiniame dialoge, kad būtų galima spręsti aktualiausias problemas ir būti svarbiausių įvykių sūkuryje. Kad profsąjungos žengia į priekį, pasak pirmininkės, rodo ir tai, jog prieš šešerius metus rajone įkurta dvišalė taryba jau išaugo į trišalę, kurią sudaro darbdavių, savivaldos ir profsąjungų atstovai.

Vienas iš profsąjungų tikslų – pasiekti, kad būtų pasirašomos kolektyvinės sutartys. Jas turi dar ne visų įmonių bei įstaigų kolektyvai. Šioje srityje, ko gero, daugiausia bus pažengusios rajono geležinkelio organizacijos, jau nuo seno turinčios ir stiprias profsąjungas, ir nuolat tobulinamas kolektyvines sutartis.

„Lietuvos geležinkelininkų profsąjungų federacija vienija apie 4,5 tūkstančio geležinkelininkų. Tai – daugiau negu pusė visų darbuotojų. Linkiu, kad tokį lygį pasiektų ir šalies Profesinių sąjungų federacija. Tai labai svarbu, nes nėra pasaulyje kitos sistemos, kuri apgintų savo darbuotoją – tik profsąjungos“, – sakė Vytautas Rasimavičius, Radviliškio regiono stočių skyriaus Radviliškio stoties profsąjungos pirmininkas.

Kad pastarąja profesine organizacija žmonės pasitiki, rodo ir tas faktas, kad šiemet ši profesinė sąjunga buvo tarp rajono lyderių, kuriems pervesta daugiausia lėšų iš sumokėto gyventojų pajamų mokesčio (iki 2 procentų).

„Profsąjungoms turi rūpėti žmonių problemos“

Konferencijoje išsakyta ir kritinių pastabų. Apie spragas švietimo sistemoje kalbėjo profsąjungietė Angelė Ambrazienė. Pasak pedagogės, yra švietimo įstaigų, kurios nenori į darbą priimti aukštesnės kvalifikacijos darbuotojų, nes jam reikės mokėti didesnį atlyginimą. Jauni specialistai esą gali gauti darbo tik tada, jei sutinka dirbti už varganą atlyginimą.

Pasak A. Ambrazienės, profsajungoms turėtų rūpėti visos šios ir daugelis kitų problemų.

Bėda pedagogė pavadino ir tai, kad profesinių sąjungų šalyje yra ne viena, tarp jų ir atstovaujančių pedagogams. „Kurios profsąjungos lozungais mums tikėti?“, – retoriškai klausė mokytoja. Pasak jos, ir profsąjungų nariai ne visada sulaukia reikalingos pagalbos. Kad ir tokiu atveju, kai buvo iš darbo atleisti streike dalyvavę mokytojai.

Kad profsąjungoms reikia vienytis ir būti vieningoms, pritarė ir viešnia iš Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos Stasė Balčiūnienė. O tam esą reikia turėti stiprių juristų, įvairių sričių ekspertų, galinčių ginti darbuotojų teises.

Konferencijoje buvo išrinkta nauja vadovybė. Vietoj pirmininkės postą apsisprendusios palikti G. Margaitienės buvo išrinkta nauja pirmininkė. Ja tapo aktyvi rajono profsąjungų dalyvė Lena Skriptienė.

Autorės nuotr.

PAŽINTIS: Naująjai Radviliškio regiono profesinių sąjungų centro pirmininkei Lenai Skriptienei (priekyje) rajono profsąjunginių organizacijų gyvenimas – gerai žinomas.

TIKSLAS: Pedagogams atstovavusi Angelė Ambrazienė: „Profsąjungos turi ginti savo narius“.

DIALOGAS: Ilgametė profsąjungos lyderė Germina Margaitienė (kairėje): „Profsąjungoms svarbu dalyvauti socialiniame dialoge. Manau, tai mums sekasi“.