Pristatytas 2018 metais išleistų knygų kraitis

Pristatytas 2018 metais išleistų knygų kraitis

Pris­ta­ty­tas 2018 me­tais iš­leis­tų kny­gų krai­tis

Jau penk­tą­jį kar­tą Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės vi­suo­me­ni­nė kul­tū­ros ta­ry­ba su­kvie­čia kny­gos my­lė­to­jus, kul­tū­ros ir me­no žmo­nes į tra­di­ci­nę po­pie­tę, ku­rio­je pri­sta­to­mi Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės lė­šo­mis fi­nan­suo­ti ir per me­tus iš­leis­ti nau­ji lei­di­niai. Šį kar­tą šven­tė pa­va­din­ta P. Vai­čiū­no žo­džiais – „Kny­ga – tai pa­ts sa­vęs iš­siil­gęs žmo­gus“.

Šven­tė­je pir­mą­jį lei­di­nį pri­sta­tė Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės kul­tū­ros cent­ro (ŠRSKC) mė­gė­jų teat­ro „Mo­zai­ka“ (va­do­vas Pet­ras Vals­kys) da­ly­vė, mo­ky­to­ja Ni­da Lu­kai­tė. Ji iš­sa­miai pa­pa­sa­ko­jo, kaip gi­mė iš­ki­lia­jai Lie­tu­vos as­me­ny­bei, ak­to­rei Ag­nei Gre­go­raus­kai­tei skir­tas Leon­ti­nos Vals­kie­nės iš­leis­tas ka­len­do­rius „Be­ga­li­nis ti­kė­ji­mas teat­ru“. Ak­to­rė Ag­nė Gre­go­raus­kai­tė yra įžy­maus Lie­tu­vos eko­no­mis­to, ha­bi­li­tuo­to moks­lų dak­ta­ro Ma­ri­jo­no Gre­go­raus­ko ir pir­mo­sios Lie­tu­vos mo­ters – pro­fe­sio­na­lios teat­ro re­ži­sie­rės, kur­šė­niš­kės Ka­zi­mie­ros Ky­man­tai­tės duk­ra. A. Gre­go­raus­kai­tė yra su­vai­di­nu­si per šim­tą spek­tak­lių Na­cio­na­li­nia­me dra­mos teat­re. Apie Ag­nę Gre­go­raus­kai­tę pri­mi­nė pa­ro­dy­tas vi­deo­siu­že­tas (au­to­riai Zig­mas Ri­pins­kis ir Sau­lius Ba­ra­sa). 2018 me­tais Ag­nė Gre­go­raus­kai­tė šven­tė sa­vo aš­tuo­nias­de­šim­tą­jį ju­bi­lie­jų, šiam ju­bi­lie­jui ir skir­tas L. Vals­kie­nės iš­leis­tas ka­len­do­rius.

Ant­ra­sis šven­tė­je pri­sta­ty­tas lei­di­nys – is­to­ri­jos ir kul­tū­ros žur­na­las „Pa­du­by­sio kro­ni­kos“, ku­rio re­dak­to­rius yra Šiau­lių ra­jo­no Gar­bės pi­lie­tis, pro­fe­so­rius Vy­te­nis Rim­kus. Ri­man­tas Go­rys, vie­nas iš žur­na­lo lei­dė­jų, pa­pa­sa­ko­jo, jog kas­met iš­lei­džia­mi du „Pa­du­by­sio kro­ni­kų“ nu­me­riai. Abu šie lei­di­niai ak­cen­tuo­ja Vals­ty­bės šimt­me­čio ak­tua­li­jas, Są­jū­džio tris­de­šimt­me­čio pa­mi­nė­ji­mą.

Tre­čio­ji pri­sta­ty­ta kny­ga – Vy­tau­to Kir­ku­čio „100 lais­vės pa­mink­lų“. Ją pri­sta­tė ŠRSKC vai­kų ir jau­ni­mo teat­ro „Ika­ras“ (vad. L. ir P. Vals­kiai) ma­žie­ji ak­to­riai, su­vai­din­da­mi ke­le­tą įštrau­kų iš šios kny­gos.

Jau­no­ji ra­šy­to­ja Emi­li­ja Pliuš­či­kai­tė, 2018 me­tais iš­leis­to­je sa­vo kny­go­je „Juo­do­ji fa­zė“, ku­rią ir pri­sta­tė, nag­ri­nė­ja jau­no žmo­gaus virs­mą į as­me­ny­bę. Ji dė­kin­ga sa­vo mo­ky­to­jai Vi­tai Šven­tic­kie­nei už vi­sa­pu­siš­ką pa­lai­ky­mą lei­džiant šią kny­gą, o taip pat ta­rė pa­dė­kos žo­džius Šiau­lių ra­jo­no vi­suo­me­ni­nei kul­tū­ros ta­ry­bai už skir­tą da­li­nį kny­gos iš­lei­di­mo fi­nan­sa­vi­mą.

Gin­kū­niš­kis skulp­to­rius, ak­men­ta­šys Jo­nas Vai­ce­kaus­kas pri­sta­ty­da­mas sa­vo ant­rą­ją kny­gą „Pa­si­vaikš­čio­ji­mas“ pri­si­pa­ži­no, jog no­ras ra­šy­ti vis di­dė­jo, ga­vus įvai­rių lei­di­nių re­dak­to­rių įver­ti­ni­mus sa­vo kū­ry­bai.

„Kai nu­sto­ji ak­me­nį kal­ti, tai ky­la no­ras ra­šy­ti,“ – sa­kė Jo­nas Vai­ce­kaus­kas.

Kur­šė­niš­kė pe­da­go­gė Ja­ni­na Ba­nie­nė ir pro­fe­so­rė, hu­ma­ni­ta­ri­nių moks­lų dak­ta­rė Gied­rė Če­pai­tie­nė pri­sta­tė trem­ti­nių ati­mi­ni­mų kny­gą „Mus ve­žė be­lan­giais trau­ki­niais“. Tai kur­šė­niš­kių trem­ti­nių ir bu­vu­sių po­li­ti­nių ka­li­nių iš­gy­ve­ni­mais ir trem­ties at­si­mi­ni­mais pa­rem­ta tik­ra gy­ve­ni­miš­ka ir skau­di is­to­ri­ja.

Dar vie­nas tą po­pie­tę pri­sta­ty­tas lei­di­nys – fo­toal­bu­mas „Šiau­lių ra­jo­no vaiz­dai ir ženk­lai“. Jis iš­leis­tas įgy­ven­di­nant pro­jek­tą „Šiau­lių ra­jo­no in­den­ti­te­tas“. Pro­jek­to va­do­vai – Ine­ta Na­vic­kai­tė, Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos In­ves­ti­ci­jų ir pro­jek­tų val­dy­mo sky­riaus ve­dė­ja ir To­mas Vait­kus, Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Kul­tū­ros sky­riaus ve­dė­jas.

Jie pa­sa­ko­jo, kad ren­giant šį pro­jek­tą bu­vo no­ri­ma pa­kvies­ti ra­jo­no gy­ven­to­jus įsi­jung­ti į šį pro­jek­tą pri­sta­tant nuo­trau­kas ir vaiz­dus, pa­sa­ko­jan­čius apie Šiau­lių ra­jo­no žy­mias vie­tas, tra­di­ci­jas ir jų puo­se­lė­ji­mą.

Fo­toal­bu­mui bu­vo at­siųs­ta per 500 nuo­trau­kų iš ku­rių at­rink­tos 87. Al­bu­mą puo­šia dvi­de­šim­ties au­to­rių nuo­trau­kos. Fo­toal­bu­mo „Šiau­lių ra­jo­no vaiz­dai ir ženk­lai“ su­da­ry­to­ja ir re­dak­to­rė pro­fe­so­rė, hu­ma­ni­ta­ri­nių moks­lų dak­ta­rė Džiul­je­ta Mas­ku­liū­nie­nė pa­žy­mė­jo, kad al­bu­mo su­da­ry­mo už­duo­tis dik­ta­vo sa­vo są­ly­gas – ne­bu­vo taip svar­bu žiū­rė­ti į nuo­trau­kos me­niš­ku­mą, bet mums rū­pė­jo pa­si­žiū­rė­ti, ko­kie yra tie ženk­lai, ku­riuos, siųs­da­mi nuo­trau­kas, at­spin­dė­jo pa­tys ra­jo­no gy­ven­to­jai.

Apie po­mė­gį fo­tog­ra­fuo­ti pa­sa­ko­jo Meš­kui­čių Šv. Vysk. Sta­nis­lo­vo pa­ra­pi­jos kle­bo­nas kun. Vy­tau­tas Ri­pins­kis, ku­ris pa­tei­kė ne­ma­žai įspū­din­gų nuo­trau­kų, pa­da­ry­tų skrai­dyk­lės pa­gal­ba. Fo­toal­bu­mas „Šiau­lių ra­jo­no vaiz­dai ir ženk­lai“ pla­čiai bus pri­sta­ty­tas šią va­sa­rą Dir­vo­nė­nų ama­tų šven­tės me­tu.

Vi­suo­me­ni­nės kul­tū­ros ta­ry­bos pir­mi­nin­kė Jo­vi­ta Lu­bie­nė pa­žy­mė­jo, jog per 16 me­tų, kai įkur­ta Vi­suo­me­ni­nė kul­tū­ros ta­ry­ba, da­li­nai fi­nan­suo­ti 85 lei­di­niai ir 8 kom­pak­ti­nės plokš­te­lės, tam skir­ta ir iš­da­lin­ta apie 165 000 li­tų, o per pa­sta­ruo­sius ket­ve­rius me­tus 11 900 eu­rų.

Zig­mas RI­PINS­KIS

Au­to­riaus nuo­tr.

Kny­gos au­to­riai, bend­ra­dar­biai ir lei­dė­jai džiau­gė­si gau­siu praė­ju­siais me­tais ra­jo­ne iš­leis­tų kny­gų „der­liu­mi“.

Per­nai ra­jo­ne iš­leis­ta ver­tin­gų is­to­ri­nio, pa­žin­ti­nio po­bū­džio kny­gų, al­bu­mų, žur­na­lų.