Pristatyta skulptūrinė kompozicija žydų aukų atminimui

Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus nuotr.
Joniškio rajone Vilkiaušio miške pristatyta žydų genocido vietoje įrengta skultūrinė-meninė kompozicija „Atmintis“, kuri vaizduoja betoninius blokus, įkastus į žemę ir ant jų padėtus objektus, simbolizuojančius asmeninius Joniškio žydų daiktus.

Vasario 7 dieną Joniškio rajone Vilkiaušio miške visuomenei pristatyta žydų genocido vietoje įrengta skultūrinė-meninė kompozicija „Atmintis“, kuri primena ir ateities kartoms primins apie Joniškyje gyvenusią ir tragišką lemtį sutikusią žydų bendruomenę. Masinių žudynių vietoje atgulė pusė tūkstančio žydų aukų.

„Skulptūrinė kompozicija vaizduoja betoninius blokus, įkastus į žemę, ir ant jų padėtus objektus, simbolizuojančius asmeninius Joniškio žydų daiktus. Jie buvo pagrobti iš nužudytų asmenų ir ciniškai pardavinėjami turguje. Kiekvienas daiktas – tai tarsi asmens testamentas ir kadaise buvusio žmogaus atminimas, kuris buvo nuasmenintas bendrame kape“, – apie skulptūrinę kompoziciją kalbėjo jos autorius Lukas Šiupšinskas.

Buvęs Lietuvos Tautinių mažumų tarybos pirmininkas, dabartinis valdybos narys Daumantas Levas Todesas padėkojo Joniškio istorijos ir kultūros muziejui už parodytą iniciatyvą ir pridūrė: „Būsime gyvi, kol būsime atminti“. Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis taip pat įvertino idėją įamžinti istoriją, kuri yra neišvengiama Lietuvos istorijos dalis.

Kompozicijos atidaryme dalyvavo Seimo nariai Vaida Aleknavičienė, Vitalijus Gailius, rajono savivaldybės atstovai.

Joniškis, prieš Antrąjį pasaulinį karą buvęs žydišku miestu – štetlu Yanishok, garsėjo aktyvia žydų bendruomene, kuri prisidėjo prie miesto ekonomikos ir kultūros gyvenimo. 1924 metais buvo įregistruotos dvi žydų politinės organizacijos, o mieste gyveno daugiau nei 1000 žydų, kurie užsiėmė įvairiais amatais ir verslais. Po Holokausto šis bendruomenės gyvenimas buvo sunaikintas.

Padėjus po simbolinį akmenėlį žydų genocido vietoje, rinktasi Joniškio Raudonojoje sinagogoje, kur vyko holokausto aukų atminimo vakaras „Skambanti vilties simfonija“. Jame pasirodė Muzikos ir teatro akademijos prof. Sabinos Martinaitytės ir prof. Audronės Eitmanavičiūtės studentai, tarptautinių konkursų laureatai Gabrielė Lekaitė, Mykolas Mikšys, Kristupas Laucius, Liepa Dabriškaitė, Ugnė Stražnickaitė, Ieva Vaivadaitė, Emilija Bagdonaitė, Paulius Katiliavas. Dainininkams akomponavo prof. Audronė Eitmanavičiūtė.