
Naujausios
Prisiminimai liejasi kaip rankdarbių raštai
Bulavėnų kaime gyvenanti Birutė Mažulienė dažną dieną į rankas ima vąšelį ir neria, jos teigimu, taip vaikydama nuo savęs nuobodulį. „Ką pensininkė beveiksiu?“, – šypsojosi.
B. Mažulienė nerdama pasakojo apie praėjusių laikų ir dabartinius Bulavėnus. Prisiminimai liejosi ir pynėsi kaip rankdarbių raštai.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Beveik nepaleisdama iš rankų vąšelio, Birutė Mažulienė dalijosi prisiminimais apie Bulavėnus.
Čia augo nuo dvejų metukų. Našlaitę likusią mergaitę augino tėvo sesuo – teta. Birutės Mažulienės mama mirė gimdydama penktąjį vaiką.
Jos jaunystėje gatvinis kaimas buvo kur kas gausesnis gyventojų negu dabar. Tiesa, vis daugiau žmonių iš miestų į vaizdingoje vietovėje įsikūrusius Bulavėnus dabar atsikelia. „Bus gal kokios aštuonios naujakurių šeimynos?“, – svarsto. Tačiau atsikėlėliai su vietiniais menkai bendrauja – kiekvienam savas gyvenimas, savi rūpesčiai ir džiaugsmai.
Birutė Mažulienė, gimusi prieš didįjį karą, prisimena, kaip Lietuvos laikais darbštūs bulavėniškiai, kibirus į rankas įsitvėrę arba naščius užsivertę ant pečių, į Padubysį nešdavo parduoti pieną. O kelias – nelengvas: tai kalnas, tai pakalnė, apie trys kilometrai. Žiemą tik ir žiūrėk, kad nepaslystum ir su visu pienu nepargriūtum. Vienodai sunku būdavę ir kilti į Padubysį, ir leistis nuo jo.
Labai stambių ūkininkų Bulavėnuose niekuomet nėra buvę, didžiausias valdė apie 50 hektarų. „Visi kiti turėjo po keliolika ar keletą hektarų ir buvo vadinami „babiznikais“, – šypsojosi moteris.
Bulavėnuose ilgus metus veikė mokykla. Ją baigė Birutė Mažulienė, vėliau – ir trys jos vaikai. Keturių klasių mokinius mokė viena mokytoja, vaikų būdavo ir 30, ir 40. Tačiau, pasak bulavėniškės, vaikai buvę geri, paklusnūs, gerbė mokytoją. Sykį už kažkokį nusižengimą, norėdama vaikus pamokyti, mokytoja liepė jiems kampe suklaupti. Užsukęs klebonas Gaižutis, mielai priėmė mokytojos sumanytą „auklėjimą“. Išsitraukė piniginę, ketindamas didžiausiems pavargėliams pinigėlių apdalinti.
Mokykla veikė dar ir tarybiniais metais, į ją sueidavo vaikai iš aplinkinių Zakeliškių, Padubysio kaimo. Paskutinė mokykloje mokytojavusi Tamara Šimkevičienė jau iškeliavo Anapilin. Bet, pasak B. Mažulienės, visi, kas mokytoją pažinojo, tik gerais žodžiais ją prisimena.
Kartu su Birute Mažuliene gyvenanti jos dukra Ona Armalienė pritarė, jog ir mažoje kaimo mokyklėlėje galima daug išmokti. Reikia tik noro. Ji pati, kaip ir jos brolis Vytautas Mažulis, tapo technologijų mokytojais.
Įvairūs rankdarbiai labai patinka ir Birutei Mažulienei, nors tvirtino nerianti daugiau iš nuobodumo.
„Kai ką nors narplioju, negalvoju apie mirtį. Užsimirštu. Vąšeliu neriu spalvotus kvadračiukus, vėliau juos suneriu į užtiesalus. Ne vieną esu nunėrusi. Anksčiau siūdavau skiautinius. Išdalinu dovanų, sau mažai likę“, – pasakojo. Jaukioje lauko pavėsinėje, ant sienos – iš medžio drožtos kaukės, verpstė – sūnaus Vytauto Mažulio, su medžiu draugaujančiu, drožiniai.
B. Mažulienė ir jos dukra Ona Armalienė gyrė gyvenimą Bulavėnuose. Pirmiausia – ramybę, kurios už jokius pinigus nenusipirksi. „Nereikia nė durų rakinti – vagių nėra pasitaikę“, – sakė ir dėl visa ko tris kartus beldė į medinį stalą. Gamtos grožis Bulavėnų senbuvių akims jau įprastas, bet malonus. Vasaromis sodyba prisipildo gyvybės – atvyksta keturi Birutės Mažulienės anūkai su tiek pat proanūkių.
Anksčiau Birutė Mažulienė kepdavo naminę duoną, dabar šią šventą teisę perėmė dukra Ona. Moterys augina paukščių, kad turėtų naminių kiaušinių ir paukštienos. Tiesa, reikia savo augintinius nuo nekviestų svečių iš miško saugoti. Lapės užsuka, šernai sykį visai netoli namų duobes iškasė. Anksčiau laikė ir karvių, pardavė prieš kelerius metus. Sodyboje pilnateisiai šeimos nariai yra du šunys ir katinas.
Taip ir gyvena visi santarvėje.
Autorės nuotr.
BULAVĖNAI: Nerdama B. Mažulienė pasakojo apie gatvinį Bulavėnų kaimą, kuriame, pasak šeimininkės, didžiausias privalumas yra ramybė.
NUOBODULYS: Bulavėniškė Birutė Mažulienė dažną dieną ima į rankas vąšelį ir neria, vaikydama nuo savęs nuobodulį.
RANKDARBIAI: Nertais užklotais papuošti foteliai, kėdės. Daug rankdarbių šeimininkė yra ir išdalinusi.
KARVYTĖS: Gražiai prižiūrimoje sodyboje gėlėmis pražydusios dovanų gautos medinės karvytės.