Prie Pakruojo – žymiausių Lietuvos ąžuolų giraitė

Prie Pakruojo – žymiausių Lietuvos ąžuolų giraitė

Prie Pak­ruo­jo – žy­miau­sių Lie­tu­vos ąžuo­lų gi­rai­tė

Pak­ruo­jo miš­kų urė­di­jo­je pa­so­din­ta 2 900 ąžuo­liu­kų, išau­gin­tų iš gi­lių ir klo­nuo­tų iš žy­miau­sių bei di­džiau­sių Lie­tu­vos ąžuo­lų. Miš­ki­nin­kys­tės moks­li­nin­kai pir­mą kar­tą ėmė­si to­kio pro­jek­to, kad atei­ties kar­toms iš­sau­go­tų ge­riau­sių Lie­tu­vos me­džių ge­no­fon­dą.

Ja­ni­na VAN­SAUS­KIE­NĖ

pakruojis@skrastas.lt

Vals­ty­bi­nės miš­kų tar­ny­bos spe­cia­lis­tai, miš­ki­nin­kys­tės moks­li­nin­kai ir Pak­ruo­jo miš­ki­nin­kai praė­ju­sį penk­ta­die­nį pa­so­di­no 2 000 iš se­nų­jų Lie­tu­vos ąžuo­lų gi­lių išau­gin­tų so­di­nu­kų bei 900 sep­ty­ne­rių me­tų klo­nų, į ku­riuos įskie­py­tos ąžuo­lų – gam­tos pa­mink­lų – ša­ke­lės.

Ąžuo­liu­kai išau­gin­ti iš gi­lių, su­rink­tų nuo še­šio­li­kos, o įskie­py­ti ūg­le­liai – nuo še­šias­de­šimt sep­ty­nių ša­lies ąžuo­lų – gam­tos pa­mink­lų.

,,Jei­gu il­gaam­žių ir tvir­tų me­džių ne­skie­pi­ja­me, ne­klo­nuo­ja­me, tie me­džiai iš­ke­liau­ja į ne­bū­tį ir am­ži­ny­bę, užuo­t mums pa­li­kę ver­tin­gų pa­li­kuo­nių su stip­riais ge­nais“, – sa­kė ąžuo­liu­kų so­di­ni­mo tal­ko­je da­ly­va­vęs miš­ki­nin­kys­tės moks­li­nin­kas Juo­zas Gi­ri­nas. Šio moks­li­nin­ko ku­ria­ma miš­ko sėk­li­nė ba­zė sa­vo uni­ka­lu­mu ta­po reikš­min­ga ne vien Lie­tu­vos mas­tu. J. Gi­ri­nas lai­ko­mas pir­muo­ju ša­ly­je miš­ki­nin­ku, ėmu­siu klo­nuo­ti se­nuo­sius ąžuo­lus.

Uni­ka­lių ąžuo­lų gi­rai­tei Pak­ruo­jo urė­di­ja pa­si­rink­ta ne at­si­tik­ti­nai – ne­to­li Pak­ruo­jo ap­tik­ta tin­ka­mo ąžuo­lams dir­vo­že­mio, kai urė­di­jai bu­vo per­duo­tas že­mės ūkio veik­lai ne­tin­ka­mos vals­ty­bi­nės že­mės plo­tas.

Vi­sų ąžuo­lų – gam­tos pa­mink­lų – pa­li­kuo­nių kil­mė iden­ti­fi­kuo­ta, miš­ki­nin­kys­tės moks­li­nin­kai ir spe­cia­lis­tai tirs ir ste­bės jų pa­vel­di­mą­sias sa­vy­bes ir ge­riau­sius in­di­vi­dus nau­dos ąžuo­lų se­lek­ci­jai.

Pak­ruo­jo urė­di­jos vy­riau­sia­sis miš­ki­nin­kas Vir­gi­ni­jus Ka­ci­le­vi­čius pa­žymi, kad kai ku­rių se­no­lių ąžuo­lų – gam­tos pa­mink­lų – jau ne­bė­ra, ta­čiau jų pa­li­kuo­nys jau pa­so­din­ti Pak­ruo­jo že­mė­je ir bus iš­sau­go­ti.

Tarp šių ąžuo­liu­kų yra ir Stel­mu­žės ąžuo­lo, 2016-ai­siais iš­rink­to Lie­tu­vos me­džiu, pa­li­kuo­nių.

Gied­rės JAN­KU­TĖS nuo­tr.

Į Pak­ruo­jo gi­ri­nin­ki­ją so­din­ti žy­miau­sių Lie­tu­vos ąžuo­lų pa­li­kuo­nių su­si­rin­ko ne tik ra­jo­no, bet ir ša­lies miš­ki­nin­kai bei moks­li­nin­kai.

Pak­ruo­jo urė­di­jos vy­riau­sia­sis miš­ki­nin­kas Vir­gi­ni­jus Ka­ci­le­vi­čius džiau­gia­si, kad Pak­ruo­jo že­mė­je augs net še­ši Stel­mu­žės ąžuo­lo pa­li­kuo­niai.

Miš­ki­nin­kys­tės moks­li­nin­kai Juo­zas Gi­ri­nas ir Ro­mas Pa­kal­nis lai­ko­si nuo­mo­nės, kad bū­ti­na iš­sau­go­ti Lie­tu­vos ąžuo­lo ge­no­fon­dą atei­ties kar­toms.

Ąžuo­lų klo­nai ir so­di­nu­kai, išau­gin­ti iš gi­lių, į Pak­ruo­jo gi­ri­nin­ki­ją at­ga­ben­ti iš Kė­dai­nių urė­di­jos.