
Naujausios
Prezidentūra Kelmėje pagerbė daugiavaikes motinas
Vakar į Kelmę atvykę Lietuvos prezidentūros atstovai pagerbė dvi daugiavaikes motinas Antaniną Rimidienę, gyvenančią Pamergių kaime, ir kelmiškę Eugeniją Ūksienę. Abi moterys pagimdė, išaugino ir dorai išauklėjo po aštuonis vaikus. Joms įteikti ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliai.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Į iškilmes negalėjo nuvykti
Daugiavaikes motinas Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pagerbė Motinos dienos išvakarėse Vilniuje. Tačiau kelmiškės dėl sveikatos problemų į pagerbimo ceremoniją Prezidentūroje nenuvyko.
Todėl LR Prezidento kanceliarijos kancleris Giedrius Krasauskas ir Personalo skyriaus vedėja Gražina Urbonienė Prezidentės apdovanojimus įteikė Kelmėje: Antaninai Rimidienei – mero kabinete, Eugenijai Ūksienei – jos namuose.
Aštuoni vaikai, septyniolika anūkų
87 metų Antanina Rimidienė, atsiėmusi apdovanojimą ir išgėrusi arbatos su rajono meru bei svečiais iš Prezidentūros, sutiko pabendrauti su žurnalistais ir papasakoti apie savo gyvenimą.
Aštuonių vaikų mama prieš 25 metus palaidojo savo vyrą, su kuriuo drauge gyveno 41 metus. Tačiau moteriai liko pats didžiausias judviejų užgyventas turtas – vaikai ir 17 anūkų.
Ponia Antanina ištekėjo būdama vos 21 metų. Po trejeto metų susilaukė pirmagimio Zigmo. Po to kas dveji – treji metai gimė Viktoras, Stasė, dvynės Antanina ir Irena, Kęstutis, Gintaras ir Saulė.
Užgrūdinti vargo
Su šešeriais metais vyresniu savo vyru Juozu ponia Antanina susipažino tuomet, kai jos vyresnioji sesuo ištekėjo už būsimo jos vyro brolio. „Sesuo ir pripiršo“, – sako ponia Antanina.
Jos mama buvo našlaitė, anksti neteko mamos. Tėvas buvo anksti netekęs tėvo. Abu matę daug vargo. Susilaukė dešimties vaikų. O gyventi reikėjo iš šešių hektarų žemės. Tačiau tėveliai buvo labai geri. Stengėsi dėl vaikų. Mama rankomis siūdavo vaikams drabužius. Net tamsoje sugebėdavo megzti. Sėsdavo į stakles ir ausdavo. Viskas, ką vaikai vilkėjo, buvo sukurta jos rankomis. Mokė darbštumo. Auklėjo griežtai – už savo daržo ežios negalima nė žirnio nusiskinti. Bet apsiėjo be rykštės. Klausydavo.
Panašiai ir Antanina su savo vyru Juozu auklėjo savo vaikus. Jie klausė. Neteko nė pirštu pagrūmoti. Jos vaikų vaikystė buvo lengvesnė negu jos pačios. Tačiau turėdama tokias sąlygas kaip šiais laikais, kai motinoms sudaryta daugybė patogumų, mokamos pašalpos, visko galima nusipirkti, nepasiturinčios gauna labdaros, daugiavaikė mama sako būtų užauginusi ir dar aštuonis.
„Nebuvo nei vežimukų, nei skalbyklių. Kai gimė dvynukės, rankos būdavo kruvinos nuo skalbimo. O mama eidama namo mane aplankiusi verkė: „Ką ji dabar darys?“ Sunku buvo. Dukroms reikėjo vystyklų. Kai paaugo, trūko patalynės. Ardydavau senus sudėvėtas rūbus, iškirpdavau sveikus gabalus ir siūdavau mergaitėms sukneles.
Gavusi valstybės pašalpą už dvynukes nusipirkau siuvimo mašiną. Ji palengvino gyvenimą. Niekas manęs nemokė siūti. Savamokslė. Bet daug pati sau pagelbėdavau buityje.“
Gyvenimo dramos
A. Rimidienė augindama vaikus patyrė ne tik sunkumų, bet ir baisių sukrėtimų, kai jie užaugo. Dukros Staselės ir sūnaus Kęstučio jau nebėra. Staselė nužudyta vos sulaukusi 28 metų. Paliko keturis našlaičius vaikus. Mažiausioji dukrelė buvo vos kelių mėnesių. Ponia Antanina priglaudė ir išaugino visus keturis savo anūkėlius. Rūpinosi ir neįgalia mažiausiąja, kol jai sukako 24 metai. Paskui nebeturėjo jėgų. Teko išvežti į pensionatą.
Praėjus dešimčiai metų po dukros netekties, neteko ir sūnaus. Jis žuvo autoavarijoje. Vis prisimena jį mažą, kaip vesdavosi į pievas ganyti kolūkio arklių, kaip jis namuose šeimininkaudavo. „Buvo geras vaikas“, atsidūsta mama.
Netekusi sūnaus motina pasakojo vaikščiodavusi „kaip pablūdusi“, išlipa iš autobuso ir nežino kur eiti. Teko kreiptis į nervų ligų gydytoją. Ji pastatė moterį ant kojų.
Guodė tik kiti vaikai. Visiems jiems sėkmingai susiklostė gyvenimas, įgijo profesijas. Jauniausioji dukra Saulė gyvena šalia, kaime ūkininkauja. Kiti irgi gyvena netoliese: Kelmėje, Viduklėje, Telšiuose.
Septyni medaliai
Prezidentės medalis – jau septintasis A. Rimidienės kolekcijoje. Du gauti už vaikus, penki – už darbą. Tačiau visi jie poniai Antaninai vienodai vertingi.
„Gailiuos, kad neužauginau dešimt vaikų. Gal būčiau gavusi auksinį medalį“, – šypsosi daugiavaikė mama.
Nors augino būrį vaikų, A. Rimidienė dar sugebėjo pelnyti medalių ir už darbą. Abu su vyru dirbo kolūkyje. Antanina šėrė kiaules, ganė kolūkio arklius, melžė karves. Per pusnis klampodavo į fermą. Kur būdavo darbo, ten ir dirbo.Tik vieną kartą, kai ką tik pagimdžius sūnų Kęstutį, reikėjo ravėti kolūkio daržus, taip vadinamas normas, buvo supykusi.
Namuose irgi netrūkdavo darbo. Anuomet iš parduotuvės negalėdavai parsinešti pusfabrikačių. Reikėjo pačiai gaminti. Ir ne dviem ar keturiem, dešimčiai burnų. Net duoną ponia Antanina savo šeimynai kepdavo. Didžiuliai puodai sriubos iki šiol stovi akyse. Bet anuomet Aukščiausiasis nepagailėjo daugiavaikei mamai energijos. Paaugę padėdavo ir vaikai. Vienas kitą augino. Ir namų ūkį kaip sugebėdami prižiūrėjo.
Ponia Antanina neslepia buvo nepriteklių ir sunkių akimirkų. Kartais vyrui, einančiam į darbą, atrasdavo bryzelį lašinių, o pati su vaikais tenkindavosi atsigėrusi pieno su duona.
„Parėkdavau kur nors kampe, kai niekas nemato, ir vėl turėdavau būti linksma. Juk jeigu nusiminusi būsi, gyvenimas nepagerės. Kai esi smagus, tai ir gyvenimas smagesnis atrodo“,– dėstė daugiavaikė mama savo gyvenimo filosofiją.
Autorės nuotr.
87 metų Antanina Rimidienė dukros Saulės atvežta į rajono mero kabinetą buvo guvi, nepasimetė.
Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalis – jau septintasis Antaninos Rimidienės gyvenime. Tačiau pats svarbiausias, nes gautas iš Prezidentės.
Po apdovanojimo ceremonijos Antanina Rimidienė prie arbatos puodelio pasikalbėjo su Prezidentūros atstovais ir rajono meru.