
Naujausios
Prašo nuorodos į dvarvietę
Visuomeninės krašto paveldo ir kultūros reikalais besirūpinančios organizacijos raštu kreipėsi į Joniškio rajono merą ir Administracijos direktorių su prašymu pastatyti kelio ženklą – nuorodą į Kalnelio dvarvietę. Šiuo metu yra vienas ženklas, bet jis nurodo Kalnelio (Sidabrės) piliavietę, esančią priešingoje pusėje.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Sausio mėnesį Kalnelyje vyko Žiemgalos–Aukštaičių kultūros draugijos Joniškio skyriaus, asociacijos Žiemių pradas „Simkala“ ir Kalnelio kaimo bendruomenės „Sidabrė“ inicijuota istorinės ir kultūrinės atminties paskaita–diskusija „Sidabrei – 730“. Renginyje gyventojai išsakė lūkesčius, pastabas ir idėjas, kaip saugoti, puoselėti bei populiarinti vietos žiemgališką paveldą, o kaimo bendruomenė išreiškė norą, kad būtų pastatyta kelio rodyklė–nuoroda į Kalnelio dvarvietę.
Tad minėtos konferenciją rengusios organizacijos kartu su Joniškio turizmo ir verslo informacijos centru, kuris šiuo metu vykdo rajono turizmo išteklių sklaidą pagal koncepciją „Patirk Žiemgalą“, ir jai papildyti taip pat svarbu, kad kelio ženklas atsirastų, vasario 12 dieną raštu kreipėsi į rajono vadovus: merą Gediminą Čepulį ir Administracijos direktorių Aivarą Rudnicką.
Prieš kelerius metus Kalnelio kaime jau stovėjusi nuoroda klaidino ir vietos gyventojus, ir turistus. Kelio ženklas–rodyklė buvo nukreipta į minėtą dvarvietės vietą, bet užrašas skelbė, kad ten – Sidabrės piliakalnis. O jo vieta, pagal vykusių archeologinių tyrimų rezultatus – priešingoje kelio pusėje, kur ant kalvelės plyti Kalnelio kapinės ir stovi Šv. Jono Krikštytojo koplyčia. 2017 metais Žiemgalos–Aukštaičių kultūros draugijos Joniškio skyriaus iniciatyva, taip pat raštu kreipusis į savivaldybę, ženklas buvo perstatytas, nurodant jau teisingą kryptį.
Kalnelio dvarvietė, kur 1989 metais pastatytas paminklas ir tapo joniškiečių sutelkties Lietuvos atgimimo sąjūdžio įvykiams simboliu, tada liko be nuorodos, jos neberanda turistai. Šioje vietoje vyko ir iki šiol tebevyksta įvairūs Joniškio krašto istorinę kiltį, senąją etninę tapatybę ir savitumą ženklinantys renginiai, valstybinės ir bendruomeninės šventės.
Autorės nuotr.
Šiuo metu į Kalnelio dvarvietę, kur organizuojami renginiai, nuorodos nėra, jos neberanda turistai.