Pragyvenimas brangsta, našta sunkėja

Pragyvenimas brangsta, našta sunkėja

Pra­gy­ve­ni­mas brangs­ta, naš­ta sun­kė­ja

Kel­mės ra­jo­no ta­ry­ba lei­do pa­bran­gin­ti dau­gia­bu­čių gy­ven­to­jams tie­kia­mą ši­lu­mą. Ge­ro­kai pa­bran­go į dau­gia­bu­čius tie­kia­mos su­skys­tin­tos du­jos. Prieš po­rą mė­ne­sių Ta­ry­ba ne­pri­ta­rė ge­ria­mo­jo van­dens ir nuo­te­kų bran­gi­ni­mui, ta­čiau Vals­ty­bi­nė kai­nų ir ener­ge­ti­kos kontrolės ko­mi­si­ja pa­di­di­no jas vie­na­ša­liš­kai. Dėl pa­di­dė­ju­sios že­mės ver­tės di­dė­jo že­mės mo­kes­tis. Ant mo­kes­čių mo­kė­to­jų pe­čių – ir di­dė­jan­ti vals­ty­bės iš­lai­ky­mo naš­ta.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Sun­kiau­sia – ne­re­no­vuo­tų na­mų gy­ven­to­jams

Sa­vi­val­dy­bė ga­vo ši­lu­mą tie­kian­čios bend­ro­vės „Li­tes­ko“ Kel­mės fi­lia­lo raš­tą, ku­ria­me pra­šo­ma nu­sta­ty­ti ši­lu­mos kai­nos de­da­mą­sias tre­tie­siems ba­zi­nės kai­nos ga­lio­ji­mo me­tams. Vie­nos ki­lo­vat­va­lan­dės kai­na di­dės nuo 6,32 cen­to iki 6,48 cen­to. Tiek mo­kė­ti rei­kės jau už gruo­džio mė­ne­sį.

Kin­ta­mo­ji ga­li bū­ti kei­čia­ma kas mė­ne­sį pri­klau­so­mai nuo ku­ro kai­nos.

Nors ši­lu­mos kai­nos pa­di­dė­ji­mas nė­ra la­bai ženk­lus, ta­čiau jį pa­jus ne­re­no­vuo­tų dau­gia­bu­čių gy­ven­to­jai, su­nau­do­jan­tys dau­giau­sia ki­lo­vat­va­lan­džių bu­tams ap­šil­dy­ti.

Šie­met kel­miš­kiams bran­go ir su­skys­tin­tos du­jos: ir į dau­gia­bu­čius tie­kia­mos, ir ba­lio­nais par­duo­da­mos. Ka­dan­gi gy­ven­to­jai tau­po du­jas, du­jų tie­kė­jai ypač spar­čiai di­di­na pa­sto­vią­ją kai­ną – va­di­na­mą abo­nen­ti­nį mo­kes­tį. Pas­ta­ruo­ju me­tu ne­prik­lau­so­mai nuo to, kiek iš­de­gi­nai du­jų, kas mė­ne­sį pri­va­lai su­mo­kė­ti 3,34 eu­ro abo­nen­ti­nį mo­kes­tį.

Ne­di­din­ti tik Kel­mės au­to­bu­sų par­ko ke­lei­vių per­ve­ži­mo ta­ri­fai. Ta­čiau jie jau ir taip vie­ni di­džiau­sių ša­ly­je – 10 cen­tų už ki­lo­met­rą.

Van­duo pa­bran­gin­tas vie­na­ša­liš­kai

Nuo šio mė­ne­sio kel­miš­kiams brangs­ta ir van­duo. UAB „Kel­mės van­duo“ prieš ke­le­tą mė­ne­sų taip pat krei­pė­si į Sa­vi­val­dy­bę dėl kai­nų kė­li­mo. Ta­ry­bos po­sė­džiui bu­vo pa­reng­tas spren­di­mo pro­jek­tas dėl ge­ria­mo­jo van­dens, nuo­te­kų tvar­ky­mo, ap­skai­tos prie­tai­sų prie­žiū­ros ir var­to­to­jų ap­tar­na­vi­mo mo­kes­čio bei na­mo įva­do prie­žiū­ros mo­kes­čio pa­di­di­ni­mo.

Anks­tes­nės van­dens kai­nos bu­vo nu­sta­ty­tos 2012 me­tais. Ka­dan­gi jas bu­vo nu­ma­ty­ta di­din­ti ga­na dras­tiš­kai, Ta­ry­bos na­riai ne­pri­ta­rė spren­di­mo pro­jek­tui. Ta­da Vals­ty­bi­nė kai­nų ir ener­ge­ti­kos ko­mi­si­ja nau­ją­sias kai­nas pa­tvir­ti­no vie­na­ša­liš­kai.

Dau­gia­bu­čių na­mų gy­ven­to­jams ku­bi­nis met­ras ge­ria­mo­jo van­dens brangs­ta 62 cen­tais – nuo 2,37 eu­ro iki 2,99, abo­nen­ti­nis mo­kes­tis di­dė­ja dau­giau kaip dvi­gu­bai – nuo 90 cen­tų iki 2,11 eu­ro.

Dar yra ir na­mo įva­do prie­žiū­ros mo­kes­tis. Jis di­dė­ja nuo 5,22 iki 6,32 eu­ro.

Kiek ma­žiau van­duo kai­nuos pri­va­čių na­mų gy­ven­to­jams, bet ge­ro­kai brangs­ta ir taip ne­pi­gus nuo­te­kų tvar­ky­mas.

Sa­vi­val­dy­bės spe­cia­lis­tai aiš­ki­na, jog kai­nos di­di­na­mos dėl to, kad van­dens tie­ki­mas ir nuo­te­kų tvar­ky­mas pa­deng­tų tam rei­ka­lin­gas iš­lai­das. Praė­ju­siais me­tais UAB „Kel­mės van­duo“ pa­ty­rė per šim­to tūks­tan­čių eu­rų nuo­sto­lį.

Že­mės mo­kes­tis di­dė­jo be­veik dvi­gu­bai

Kai­miš­ka­me Kel­mės ra­jo­ne dau­ge­lis gy­ven­to­jų prie ne­di­de­lių at­ly­gi­ni­mų pri­si­du­ria sa­vo skly­puo­se už­siau­gin­da­mi dar­žo­vių. Kai ku­riems že­mė yra vie­nin­te­lės pa­ja­mos. Ta­čiau šie­met už že­mę jiems te­ko su­mo­kė­ti be­veik dvi­gu­bai dau­giau že­mės mo­kes­čio.

Že­mės mo­kes­tis di­dė­jo, nes jis nu­sta­to­mas pa­gal že­mės ver­tę. O ver­tė nu­sta­to­ma pa­gal to­je vie­to­vė­je įvy­ku­sius san­do­rius. Ka­dan­gi dau­ge­lis ūki­nin­kų vis dar per­ka že­mės, pa­sta­ruo­ju me­tu mo­ka ga­na bran­giai – lais­vų plo­tų ma­žė­ja. Pa­gal jų mo­ka­mas kai­nas nu­sta­to­ma ir že­mės, esan­čios to­je te­ri­to­ri­jo­je, ver­tė.

Šie­met Sa­vi­val­dy­bė pla­nuo­ja že­mės mo­kes­čio su­rink­ti 200 tūks­tan­čių eu­rų dau­giau. Vie­toj 300 tūks­tan­čių eu­rų pla­nuo­tų į ra­jo­no biu­dže­tą įplauks pu­sė mi­li­jo­no eu­rų že­mės mo­kes­čio.

Didesnė socialinė našta

Į biu­dže­tą su­neš­ti mo­kes­čių mo­kė­to­jų pi­ni­gai ne vi­suo­met jiems su­grįž­ta ge­res­ne inf­rast­ruk­tū­ra ar to­bu­les­nė­mis vie­šo­sio­mis pa­slau­go­mis. Ky­lant kai­noms, brangs­ta ir so­cia­li­nių įstai­gų iš­lai­ky­mas.

Pat­vir­tin­ti atei­nan­čių me­tų įkai­niai vai­kų glo­bos įstai­go­se. Vi­jur­kuo­se esan­čia­me Vai­ko ir šei­mos ge­ro­vės cent­re vie­nam glo­bo­ti­niui iš­lai­ky­ti bus ski­ria­ma 1 076 eu­rai per mė­ne­sį, Lu­pi­kų bend­ruo­me­ni­niuo­se na­muo­se – 1 106 eu­rai.

Dar vie­nus bend­ruo­me­ni­nius vai­kų na­mus pla­nuo­ja­ma įkur­ti Kel­mė­je. Jiems įkur­ti lė­šų skirs Eu­ro­pos fon­dai, ta­čiau iš­lai­ky­ti teks iš Sa­vi­val­dy­bės biu­dže­to.

Ra­jo­ne sve­ti­mus vai­kus glo­bo­ja 6 šei­my­nos. Kiek­vie­nam glo­bo­ti­niui 152 eu­rus kas mė­ne­sį ski­ria vals­ty­bė ir dar tiek pat Sa­vi­val­dy­bė. Šei­my­no­se jų au­ga 28. Glo­bė­jams, au­gi­nan­tiems tris ir dau­giau sve­ti­mų vai­kų, mo­ka­mas tri­jų mi­ni­ma­lių al­gų dy­džio at­ly­gi­ni­mas.

Dau­gė­jant vai­kų, ku­riais tė­vai tin­ka­mai ne­pa­si­rū­pi­na, ten­ka steig­ti dau­giau eta­tų Vai­ko tei­sių tar­ny­bo­je ir So­cia­li­nių pa­slau­gų cent­re.

Au­to­rės nuo­tr.

Skai­tik­liai su­ka­si, o moeks­čiai vis di­dė­ja.

KO­MEN­TA­RAI

„Rei­kia pra­tin­ti prie darbo“

Ge­nė PUL­KIE­NĖ, Už­ven­čio Šat­ri­jos Ra­ga­nos gim­na­zi­jos di­rek­to­rė:

– Man kaip mo­kyk­los va­do­vei skau­du, kad mo­ky­to­jai dėl ma­žų at­ly­gi­ni­mų tu­ri strei­kuo­ti, o so­cia­li­nei sfe­rai, tė­vų ne­pri­žiū­ri­miems, vals­ty­bei pri­mes­tiems vai­kams biu­dže­te pri­va­lo­me ras­ti pi­ni­gų. Ir tos iš­lai­dos nuo­lat di­dė­ja.

Brangs­tant pra­gy­ve­ni­mui dir­ban­čiam žmo­gui sun­ku su­dur­ti ga­lą su ga­lu. Dar sun­kiau ma­ty­ti, kaip ne­dir­ban­tys iš dir­ban­čių­jų ty­čio­ja­si. Jie gau­na pa­šal­pas ir tu­ri dau­giau įvai­riau­sių pri­vi­le­gi­jų, ku­rias su­dė­jus, jų gy­ve­ni­mas yra ko­ky­biš­kes­nis. Ma­nau, jog ši­tą sluoks­nį pa­ga­liau rei­kia pra­tin­ti prie dar­bo. Ne sam­dy­ti jų vai­kams pa­kai­ti­nius tė­vus, o pa­čius pri­vers­ti gy­ven­ti pa­gal vi­suo­me­nės tai­syk­les.

Skur­das dar yra įvei­kia­mas. Bet tų šei­mų gy­ve­ni­mo bū­das – nuo­la­ti­nė pe­da­go­gų ko­va. Vai­kai į mo­kyk­lą atei­na vi­siš­kai ne­mo­ty­vuo­ti. Gim­na­zi­jas jau rei­kė­tų va­din­ti ne mo­kyk­lo­mis, o so­cia­li­nė­mis įstai­go­mis, nes mo­ky­to­jai tu­ri at­lik­ti daug so­cia­li­nio dar­bo. Jų kant­raus dar­bo dė­ka mū­sų gim­na­zi­jo­je dar nė­ra iš tė­vų atim­tų vai­kų.

„Pi­ni­gų rei­kia vi­soms sri­tims“

Vy­gan­tas KAŽ­DAI­LIS, ty­tu­vė­niš­kis vers­li­nin­kas:

– Mo­kes­čiai di­dė­ja. Brangs­ta pa­slau­gos. O kai ku­rie vi­suo­me­nės na­riai ne tik ne­dir­ba, bet dar už­me­ta ir sa­vo vai­kus, kad juos iš­lai­ky­tu­me.

Ma­nau, jog ne­rei­kia jo­kių vai­ko tei­sių tar­ny­bų. Juk yra se­niū­nai, mo­ky­to­jai, se­niū­ni­jų spe­cia­lis­tai. Jie tu­ri ži­no­ti apie kiek­vie­ną šei­mą ir kiek­vie­ną vai­ką.

Da­bar ta so­cia­li­nė sfe­ra taip iš­si­pū­tė, kad vals­ty­bė jau vos be­pa­ve­ža. O eu­ro­pi­niai rei­ka­la­vi­mai vis di­dė­ja.