Pradeda daugėti mokinių

Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.
Kai kuriose rajono mokyklose išeinančius gimnazistus pakeičia toks pat ar net didesnis skaičius pirmokų.
Nors Kelmės rajono mokyklose sumažėjo keturiais klasių komplektais, tačiau kai kuriose mokyklose pradeda daugėti mokinių. Didėja ir darželinukų, ypač lopšelinukų skaičius. Tai teikia vilties, jog kaimuose demografinė situacija gerėja.

Darželis užpildytas

55 vietų Užvenčio darželis – lopšelis šiemet visas užpildytas. Pernai šią ugdymo įstaigą lankė 49 vaikai.

Lopšelyje – darželyje yra lopšelinukų, ikimokyklinukų ir priešmokyklinio ugdymo grupės. Šiemet labiausiai pasipildė lopšelinukų grupė.

Darželio – lopšelio direktorė Audronė Popovienė „Šiaulių kraštui“ tvirtino, jog ir kaimuose daugėja jaunų šeimų. Pernai savo atžalas į darželį atvedė dvi šeimos, grįžusios iš užsienio. Pasitaiko, jog iš užsienio grįžusios šeimos Užvenčio seniūnijoje apsistoja tik kuriam laikui. Vėliau išsikelia į miestus. Bet jau ne į užsienį.

Tėvus vesti vaikus į lopšelio grupę paskatina ir tai, kad po renovacijos čia labai geros sąlygos, šildomos grindys, atnaujinta įranga.

Liolių miestelyje lopšelio – darželio nėra. Tačiau pagrindinėje mokykloje yra ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupės. Jose 16 vaikų. Kitąmet grupę lankys jau 18 mažylių.

Mokyklos direktorius Audrius Dzimidas džiaugiasi, jog mokykloje pradėjo daugėti mokinių ir priešmokyklinukų. Šiemet čia ugdoma 107. Nors uždarius Maironių skyrių, kai kurie mokiniai pasuko į Tytuvėnų ir Kelmės gimnazijas, vienas kitas – net į Raseinių rajono mokyklas, tačiau bendras ugdytinių skaičius padidėjo. Kaimuose daugėja jaunų šeimų. Vienos tiesiog lieka savo kaime, kur augina vaikus, kitos grįžta iš užsienio.

Daugėja pirmokų

Tendenciją, jo ateityje provincijos mokyklos bus labiau užpildytos patvirtina ir pirmokų skaičiaus didėjimas. Antai Elvyravos pagrindinėje mokykloje pernai buvo šeši pirmokai, šiemet jų – jau vienuolika. Ikimokyklinukų ir priešmokyklinukų – 22.

Mokyklos direktorė Ginta Maziliauskienė tvirtina, jog šiemet mokykloje padaugėjo 15 mokinių. Iš viso Elvyravos pagrindinėje mokykloje mokosi 110 vaikų.

Net 34 važinėja į kaimo mokyklą iš Kelmės. Direktorė tokį reiškinį aiškina, jog mažesnėje mokykloje vaikams skiriama daugiau dėmesio, todėl kai kurie tėvai renkasi kaimo mokyklą, ypač, jeigu prieš kurį laiką patys mokėsi Elvyravos pagrindinėje.

Šaukėnų Vlado Pūtvio – Putvinskio gimnaziją šiemet baigė penkiolika dvyliktokų. Juos pakeitė lygiai tiek pat pirmokų. Nors ankstesniais metais pirmokų jau būdavo mažiau. Gimnazijoje mokosi 231 mokinys ir 34 ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikai.

Mokyklos direktorė Rima Andrulienė sako, jog didėjantis pirmokų ir ikimokyklinukų skaičius palaiko stabilumą ir teikia vilties, jog bent jau miesteliuose ugdymo įstaigos išsilaikys.

Kitąmet net aštuoniais pirmokais daugiau planuoja turėti ir Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazija. Šiemet jų yra 10, kitąmet turėtų ateiti 18.

Tytuvėnų gimnazijoje šiemet suformuotos dvi pirmokų klasės. Pernai buvo tik viena. Kaip teigia gimnazijos direktorė Irma Stankuvienė, visos pradinukų klasės – nemažos.

Nors gimnazija neturi ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupių, nes mieste yra vaikų lopšelis – darželis, ji išlieka didžiausia rajono ugdymo įstaiga. Šiemet čia mokosi 407 mokiniai.

Didėjančiu pradinukų skaičiumi džiaugiasi ir Kelmės „Aukuro“ pagrindinės mokyklos direktorė Asta Zavadskienė. Mokykloje yra po dvi paralelines pradinukų klases. Šiemet mokykla padidėjo keturiais mokiniais, iš viso mokosi 388. Vaikų skaičius pasipildo ir dėl iš užsienio grįžtančių šeimų.

Pavilioja draugai ir miesto mokyklos

Vis dėlto ne visos gimnazijos ir pagrindinės mokyklos gali pasigirti mokinių skaičiaus didėjimu. Vienas iš pavyzdžių – Vaiguvos pagrindinė mokykla. Nors Vaiguva – miestelis prie gero asfaltuoto kelio, mokykla renovuota, turi puikų stadioną ir geras sąlygas ugdymui, mokinių skaičius kasmet mažėja. Šiemet taip pat sumažėjo penkiais. Dar liko 77 mokiniai. Nepavyko suformuoti penktos klasės. Neformavo ir dešimtos.

Mokyklai pilnėti nepagelbsti ir iš užsienio grįžtančios šeimos. Viena iš užsienio grįžusi šeima gyvena šalia mokyklos. Tačiau vaikus kažkodėl nusprendė leisti mokytis į Kelmės miestą.

Pasak mokyklos direktorės Vidos Kuzminskienės, prieš rugsėjo pirmąją, turėta pakankamai tėvų prašymų, kad būtų galima suformuoti penktąją klasę. Deja, prieš pat mokslo metų pradžią keletas tėvų persigalvojo leisti vaikus į kitas mokyklas. Penktai klasei pritrūko mokinių. Rajono taryba su mažesniu mokinių skaičiumi neleido formuoti klasės komplekto. Taigi, prarasti ir tie penktokai, kurie norėjo lankyti Vaiguvos mokyklą.

Apie skaudžią mokinių viliojimo į kitas mokyklas problemą kalba ir Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos direktorė Rita Andrulienė: „Vaikų medžioklė – nesmagus dalykas. Iš mūsų teritorijos išsiveža ne vieną mokinį. Šiemet tokius žinau bent tris.“

Šiemet gimnazijoje tik išimties tvarka leista formuoti 12 klasę. Joje belikę tik 9 mokiniai. Minimalus skaičius, kad galėtų formuoti klasės komplektą – 12 mokinių.

Direktorė pastebi ir kitą opią problemą. Šiandieniniai vaikai greitai bręsta. Didėja jų poreikiai. Kai kurie jau nori dirbti. Vos sulaukę 18 metų išvažiuoja į užsienį arba į didžiuosius miestus. Kiti nori jau gyventi porose. Pavyzdžiui, šiemet viena dvyliktokė išvažiavo į kitą rajoną, nes ten gyvena draugas, nori tęsti mokslus, gyvendama su draugu.

Viena praėjusį pavasarį gimnaziją baigusi mergina tuoj po egzaminų pagimdė.

„Galbūt ir teisus Prezidentas, siūlydamas vaikams į pirmąją klasę eiti nuo šešerių metų“, – svarsto R. Andrulienė.