
Naujausios
Politinė reklama – ant kultūros paveldo
Joniškio rajono politikai, reklamuodamiesi prieš rinkimus, neatsižvelgia į tai reglamentuojančius teisės aktus. Ant Upytės gatvės 1-uoju numeriu pažymėto namo, nekilnojamojo kultūros paveldo objekto, kurį laiką nelegaliai, tai yra – nesuderinus su Kultūros paveldo departamentu, kabėjo dviejų partijų – socialdemokratų ir Liberalų sąjūdžio politinė reklama. Prieš Valstybės atkūrimo dieną partijos plakatus nukabino.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Plakatai – ant kultūros paveldo objekto
Upytės gatvėje 1-uoju numeriu pažymėtas pastatas, kuriame tarpukariu veikė Joniškio vartotojų bendrovė, saugomas valstybės objektas, įtrauktas į nekilnojamųjų Kultūros vertybių registrą su priskirtu unikaliu numeriu. Jis priklauso Joniškio Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapijai.
Šioje reprezentatyvioje vietoje miesto centre valdančiųjų koalicijos partneriai – socialdemokratų ir Liberalų sąjūdžio – Joniškio skyrių atstovai, artėjant rinkimams į savivaldybės tarybą ir merus, neprieštaravus parapijos klebonui, pakabino didelės apimties, ryškius plakatus, ne tik kontrastuojančius su pastato spalvomis, bet ir užgožiančius kai kurias jo dekoro detales.
Kultūros ministro 2005 metų balandžio 13 dienos įsakymas „Dėl reklamos kultūros paveldo objektuose, jų teritorijose ir apsaugos zonose įrengimo taisyklių patvirtinimo“ aiškiai reglamentuoja, kad reklamą įrengti draudžiama „ant kultūros paveldo objektų (statinių), paskelbtų saugomais ar kultūros paminklais, fasadų, stogų, architektūros detalių (stulpų, piliastrų ir mentelių, karnizų bei frizų, balkonų, erkerių, portalų, langų apvadų, rustų, architektūros skaidymus imituojančio tinko ir pan.) arba reklama neturi uždengti pavienių detalių bei jų junginių, suardant fasado architektūros formą“.
Taip pat, įrengiant reklamą ant kultūros paveldo objektų draudžiama naudoti jiems nebūdingas medžiagas: plastmasę, aliuminio skardą, fluorescensinius dažus, neoną. Reklama savo forma ir masteliu turi derėti prie jų architektūros. Jei fasade yra speciali reklamai skirta vieta, kitur ją kabinti draudžiama.
Pasipiktino aktyvūs žmonės
Pasipiktinę jauni joniškiečiai pradėjo diskusijas socialiniuose tinkluose, kviesdami kitus gyventojus išsakyti savo nuomonę, ar tokia reklama yra menas, o gal – nusikaltimas?
Kai kurie žmonės ironizavo, kad reikėję pakabinti plakatus dar aukščiau, bažnyčios bokšte, šalia laikrodžio, kiti teigė, kad toks elgesys rodo partijų požiūrį į paveldą, treti svarstė, kad plakatai turbūt tik atkreipia dėmesį, kad pastatas „pelėsiais ir kerpėm apaugęs jau seniai“. Į kovą prieš rinkimų reklamą įsitraukė ir politiniai oponentai.
Skandalui įsisiūbavus artėjant Vasario 16-ajai abu tentai nuo pastato Upytės gatvėje buvo nuimti – pirmi tai padarė socialdemokratai, po to – Liberalų sąjūdis.
Departamentas leidimo reklamai nedavė
Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyriaus vedėjas Rytis Budrys vakar „Šiaulių kraštui“ sakė, kad minėtų partijų atstovai Joniškyje pasielgė keistai – pirma reklaminius tentus užkabino ant pastato, o tik paskui kreipėsi į Departamentą suderinti. KPD specialistai leidimo nedavė.
„Reklaminių plakatų nederinome, nes vienas jų dengė langą, kitas – pastato dekoro elementus. Nežinau, kodėl jie nusprendė toje pusėje kabinti, ankstesniais metais pakabindavo prie kitos sienos, kur yra daugiau laisvo ploto ant sienos ir nieko neužgožtų. Apskritai, nėra taip, kad negalima jokia reklama ant kultūros paveldo objekto, tačiau yra tam tikri reikalavimai, kurių privalu paisyti“, – sakė R. Budrys.
Pasak KPD Šiaulių skyriaus vadovo, minėta situacija Joniškyje dar nagrinėjama, nes pastatas nebuvo apžiūrėtas ir neįvertinta, ar tentų pritvirtinimo elementai nesugadino fasado.
Autorės nuotr.
Išgėdintos socialiniuose tinkluose prieš Vasario 16-ąją partijos plakatus nukabino.
Socialinio tinklo "Facebook" nuotr.
Dar prieš savaitę ant šio kultūros paveldo pastato Joniškyje kabėjo su Kultūros paveldo departamentu nesuderinta dviejų rajono valdančiųjų partijų – Socialdemokratų ir Liberalų sąjūdžio – rinkimų politinė reklama.