Politikų malonė žemdirbiams – sumažintas mokestis

Po­li­ti­kų ma­lo­nė žem­dir­biams – su­ma­žin­tas mo­kes­tis

Rad­vi­liš­kio ra­jo­no ta­ry­bai te­ko ne­ma­žai pa­klai­džio­ti įsta­ty­mų la­bi­rin­tais, kad ga­lė­tų žem­dir­bius pa­ma­lo­nin­ti treč­da­liu su­ma­žin­tu že­mės mo­kes­čiu.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Žem­dir­biai pa­pra­šė leng­va­tų

Rad­vi­liš­kio ra­jo­no po­li­ti­kai bu­vo gai­les­tin­gi žem­dir­biams ir nu­spren­dė 35 pro­cen­tais su­ma­žin­ti 2018 me­tų že­mės mo­kes­tį ra­jo­ne esan­tiems že­mės ūkio pa­skir­ties že­mės skly­pams. Ši ma­lo­nė ne­ga­lios mė­gė­jų so­dų že­mės skly­pams – so­di­nin­kams že­mės mo­kes­tis liks koks ir bu­vo.

Ko­dėl pri­rei­kė da­ry­ti to­kį re­ve­ran­są ūki­nin­kams ir že­mės ūkio bend­ro­vėms?

Kal­bė­ti apie mo­kes­čio leng­va­tas im­ta lie­pos 13 die­ną ga­vus žem­dir­bių at­sto­vų pra­šy­mą. Ja­me žem­dir­biai pra­šė pa­keis­ti praė­ju­sių me­tų ko­vo 23 die­nos ir šių me­tų ge­gu­žės 17 die­nos Ta­ry­bos spren­di­mais nu­sta­ty­tus že­mės mo­kes­čio ta­ri­fus 2018 ir 2019 me­tams.

Žem­dir­biai pra­šė vie­toj jau nu­sta­ty­to 1,7 pro­cen­to pa­tvir­tin­ti 0,55 pro­cen­to že­mės mo­kes­čio ta­ri­fą šiems ir ki­tiems me­tams.

Jie nu­ro­dė ir mo­ty­vus, ko­dėl tu­rė­tų su­lauk­ti po­li­ti­kų ma­lo­nės. Pag­rin­di­nis iš jų – šių me­tų sau­sio 1 die­ną pen­ke­riems me­tams nu­sta­ty­tos nau­jos že­mės vi­du­ti­nės rin­kos ver­tės, pa­gal ku­rias yra skai­čiuo­ja­mos mo­kes­ti­nės že­mės ver­tės.

Pa­sak žem­dir­bių, pa­gal pa­sta­rą­jį ver­ti­ni­mą, že­mės vi­du­ti­nė rin­kos ver­tė ra­jo­ne pa­di­dė­jo pus­ket­vir­to kar­to ir jiems vie­toj per­nai su­mo­kė­to 0,56 mi­li­jo­no eu­rų že­mės mo­kes­čio šie­met tek­tų su­mo­kė­ti jau 1,96 mi­li­jo­no.

Ra­jo­no at­sto­vų tei­gi­mu, to­kio dras­tiš­ko že­mės ūkio pa­skir­ties že­mės mo­kes­čio di­dė­ji­mo tem­po nė­ra nė vie­na­me Šiau­lių ap­skri­ties ra­jo­ne.

Žem­dir­biai guo­dė­si, kad šie­met ge­ro­kai išau­go ir ga­my­bos iš­lai­dos – de­ga­lai vi­du­ti­niš­kai bran­go 32 pro­cen­tais, elekt­ros ener­gi­ja – 12,5 pro­cen­to, trą­šos – 14 pro­cen­tų, au­ga­lų ap­sau­gos prie­mo­nės – 16 pro­cen­tų. Esant kva­li­fi­kuo­tos dar­bo jė­gos trū­ku­mui, at­ly­gi­ni­mai di­dė­jo 20-25 pro­cen­tais.

Be to, anot žem­dir­bių, dėl saus­rų šie­met jie su­lauks ir iki 30 pro­cen­tų ma­žes­nio der­liaus. Esą to­dėl, at­si­žvel­gus į vi­sas ap­lin­ky­bes, ir pra­šo­ma leng­va­tų tvar­kin­gai ūki­nin­kau­jan­tiems. Ap­si­lei­dė­liams, ne­pri­žiū­rin­tiems sa­vo že­mės skly­pų, siū­ly­ta tai­ky­ti di­džiau­sią že­mės mo­kes­čio ta­ri­fą – 4 pro­cen­tus.

Pro­jek­tų va­rian­tai kei­tė­si

Įvy­ku­sia­me Ta­ry­bos po­sė­dy­je žem­dir­biai su­lau­kė leng­va­tų, ta­čiau kad bū­tų priim­tas jiems pa­lan­kus spren­di­mas, Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jai te­ko ge­ro­kai pa­klai­džio­ti įsta­ty­mų la­bi­rin­tais ir keis­ti sa­vo pir­mi­nę po­zi­ci­ją.

Pir­mi­nia­me spren­di­mo pro­jek­to va­rian­te Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ja Ta­ry­bai siū­lė žem­dir­bių pra­šy­mo ne­ten­kin­ti dėl pa­si­bai­gu­sių leis­ti­nų ter­mi­nų, lei­džian­čių priim­ti to­kius pa­kei­ti­mus.

O jei to­kie pa­kei­ti­mai bū­tų priim­ti jau praė­jus nu­ro­dy­tam ter­mi­nui, to­je Sa­vi­val­dy­bės te­ri­to­ri­jo­je bū­tų tai­ko­mas mi­ni­ma­lus 0,01 pro­cen­to mo­kes­čio ta­ri­fas.

Pir­mi­nio pro­jek­to ren­gė­jų tei­gi­mu, Ta­ry­ba ne­ga­li pa­si­nau­do­ti ir tei­se že­mės mo­kes­tį su­ma­žin­ti biu­dže­to są­skai­ta, nes leng­va­tų tai­ky­mas esą api­ma tik in­di­vi­dua­lius at­ve­jus pa­gal konk­re­čius as­me­nų pra­šy­mus, o esant bend­ram pra­šy­mui, šių įsta­ty­mų nuo­sta­tos ne­tai­ky­ti­nos.

Vis­gi vė­liau, žem­dir­biams pa­ko­re­ga­vus sa­vo pra­šy­mą ir ga­vus Vy­riau­sy­bės at­sto­vo Šiau­lių ap­skri­ty­je pa­lai­mi­ni­mą, bu­vo nu­spręs­ta, jog vis tik ga­li­ma že­mės mo­kes­tį su­ma­žin­ti biu­dže­to są­skai­ta.

Lai­mė­ji­mai ir pra­ra­di­mai

Sa­vi­val­dy­bės Fi­nan­sų sky­riaus ap­skai­čia­vi­mu, ne­pat­vir­ti­nus leng­va­tų, že­mės mo­kes­tis už kiek­vie­ną hek­ta­rą žem­dir­biams pa­di­dė­tų 15 eu­rų (vie­toj bu­vu­sių 6 eu­rų už hek­ta­rą bū­tų 21 eu­ras).

Že­mės skly­pų sa­vi­nin­kai sa­vo pa­ko­re­guo­ta­me pra­šy­me pa­pra­šė mo­kes­čio pa­di­dė­ji­mą su­ma­žin­ti per­pus – kad jis di­dė­tų ne 15, o 7,5 eu­ro.

Po­li­ti­kai pra­šy­mui pri­ta­rė, tad 2018 me­tais žem­dir­biai už hek­ta­rą tu­ri­mos že­mės mo­kės 13,5 eu­ro, nors bū­tų tu­rė­ję mo­kė­ti 21 eu­rą.

Biu­dže­tas dėl to ne­teks maž­daug 700 tūks­tan­čių eu­rų. O kiek su­tau­pys žem­dir­biai?

Skai­čia­vi­mas ga­na pa­pras­tas: tu­rin­tis 500 hek­ta­rų že­mės su­bjek­tas da­bar su­tau­pys 3,7 tūks­tan­čio eu­rų že­mės mo­kes­čio. Tu­rin­tis 100 hek­ta­rų – 750 eu­rų. Daug tai ar ma­žai žem­dir­biui? Ko­kią da­lį jo gau­na­mų pa­ja­mų su­da­rys šis su­tau­py­mas?

Sa­vi­val­dy­bės Že­mės ūkio sky­riaus ve­dė­jas Alf­re­das Juo­za­pa­vi­čius sa­ko, jog laz­da vi­sa­da tu­ri du ga­lus. Spren­di­mas su­ma­žin­ti že­mės mo­kes­tį – taip pat.

„Ra­jo­no biu­dže­tui tai – eko­no­mi­nis spren­di­mas ir ne­gau­tos ne­ma­žos pa­ja­mos. Kiek­vie­nam in­di­vi­dua­liai žem­dir­biui jo mo­ka­ma su­ma bus ma­žes­nė.

Že­mės ver­tė, ku­ri skai­čiuo­ja­ma nuo su­da­ry­tų san­do­rių ver­tės, mū­sų ra­jo­ne išau­go. Apsk­ri­ty­je, Jo­niš­kio ra­jo­ne, ji dar di­des­nė. Ša­kiuo­se, Vil­ka­viš­ky­je ji ir­gi bran­ges­nė. San­do­rių ver­tę le­miai daug fak­to­rių. Gal čia že­mės ge­res­nės, gal tur­tin­ges­ni že­mės pir­kė­jai ar­ba di­des­nė kon­ku­ren­ci­ja.

Kai ku­rie ra­jo­nai ir­gi šį mo­kes­tį ma­ži­no. Pa­vyz­džiui, Pak­ruo­jis. Bir­žai pa­li­ko tą pa­tį, nors jis bu­vo vie­nas di­džiau­sių.

Ga­li­ma su­pras­ti žem­dir­bius – saus­ra pa­da­rė sa­vo ir der­lius šie­met yra ma­žes­nis. Au­go ki­tos są­nau­dos. Ta­čiau ne­ga­li­ma nu­ty­lė­ti, kad su­pir­ki­mo kai­nos šie­met išau­go: bu­vo 160 eu­rų už to­ną kvie­čių, o da­bar – 210.

Se­niai ne­bu­vo ir to­kios pui­kios ja­vap­jū­tės. Va­di­na­si, su­ma­žė­jo ir der­liaus nuė­mi­mo są­nau­dos, pa­ly­gin­ti su per­nykš­tė­mis, kai murk­dė­mės lie­tu­je, kai džio­vyk­los dir­bo vi­su pa­jė­gu­mu.

Mąs­tant pla­čiau, ma­žes­nės įplau­kos į biu­dže­tą tai – ma­žiau su­tvar­ky­tų ke­lių, įreng­tų ko­mu­ni­ka­ci­jų, ma­žiau ap­švies­tų gat­vių“, – pliu­sus ir mi­nu­sus skai­čia­vo A. Juo­za­pa­vi­čius.