
Naujausios
Politikai vėl perpudruoja švietimo veidą
Ateinantį antradienį vyksiančiam Šiaulių rajono tarybos posėdžiui vėl rengiamas švietimo klausimų paketas, kuris palies ir mokyklas, ir mokytojus, ir mokinius. Kažkur nukirps, kažkam pridės. Kai kurių mokyklų vaikai važiuos mokytis į didesnes mokyklas, o kai kuriems mokytojams planuojama primokėti už atvykimą į darbą.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Mokyklos vadovas atleidžiamas, turtas išdalijamas
Kol kas tarybai skirti klausimai skinasi kelią komitetuose. Švietimo, kultūros ir sporto bei Socialinių reikalų komitetų jungtiniame posėdyje švietimo problemos nagrinėtos giliau, bet parengtus projektus vienbalsiai nutarta teikti tarybai.
Rajono tarybai dar gegužės 29 dieną priėmus sprendimą, kad nuo rugpjūčio 31 dienos Dirvonėnų mokykla-daugiafunkcis centras tampa Kuršėnų Stasio Anglickio mokyklos padaliniu – Dirvonėnų skyriumi, kur bus teikiamas tik pradinis, ikimokyklinis ir priešmokyklinis ugdymas, antradienio posėdyje politikai turės atlikti ir kitus žingsnius.
Tarybai parengtas sprendimo projektas atleisti ilgametį Dirvonėnų mokyklos direktorių Raimundą Keliuotį iš pareigų. Įpareigoti rajono Švietimo paslaugų centro buhalteriją išmokėti R. Keliuočiui 73,22 darbo dienos dydžio piniginę kompensaciją už nepanaudotas kasmetines atostogas ir dviejų mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką, o praėjus 3 mėnesiams po atleidimo dienos, išmokėti 3 vidutinių darbo užmokesčių dydžio ilgalaikio darbo išmoką, atsižvelgiant į R. Keliuočio 26 metų nepertraukiamą darbo stažą Dirvonėnų mokykloje. R. Keliuotis be darbo neliks, jis jau keletą metų vadovauja kitai rajono mokyklai Daugėliuose.
Parengtas sprendimas, kuriuo numatyta išdalyti ir Dirvonėnų mokyklos turtą.
Kuršėnų sporto mokyklai perduodamas Dirvonėnų mokyklos autobusas „Iveco Daily“, 2013 metais pirktas už beveik 33 tūkstančius eurų, šiuo metu jo likutinė vertė – 6 972 eurai.
Švietimo paslaugų centrui atiteks vejapjovė 2014 metais pirkta už 492 eurus. Kuršėnų S. Anglickio mokyklai – elektrinė viryklė, 2005 metais kainavusi 4 107 eurus, mėsmalė bei bibliotekos fondas, įkainotas 4 303,37 euro.
Kairių pagrindinei mokyklai atiteks stalų, projektorius, nešiojamasis kompiuteris bei treniruoklis, kurių bendra likutinė vertė – apie 1 270 eurų.
Pakapės mokyklai liks Dirvonėnų kasos aparatas, Daugėlių lopšeliui-darželiui – konvekcinė krosnis, Kuršėnų meno mokyklai – 1988 metais pirktas pianinas „Ryga“. Drąsučių mokyklai – vandens šildytuvas, sekcijų komplektas, kopijavimo aparatas bei stacionarus kompiuteris su monitoriumi, o Ginkūnų S. ir V. Zubovų mokykla priglaus nerūdijančio plieno marmitą šiltam maistui laikyti, kažkada kainavusį 1 013 eurų.
Ikimokyklinukai bus ugdomi ilgiau
Šiaulių rajono taryba balsuos, ar dar keliose rajono mokyklose įsteigti pailgintas – 10,5 valandos – ikimokyklinio ugdymo grupes. Jeigu politikai pritartų, rajone liktų vos keletas mokyklų, pavyzdžiui, Pakapės, Gilvyčių, kur ikimokyklinukai bus ugdomi tik 4 valandas. Rajono Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Judita Šertvytienė teigė, kad šiose mokyklose poreikio įvesti 10,5 valandų ugdymo grupes nėra ir iš pačios bendruomenės.
Didysis persitvarkymas dėl ikimokyklinukų vyks Bazilionų mokykloje-daugiafunkciame centre. Viena jau veikianti 10,5 valandos ikimokyklinio ugdymo grupė iš nuomojamo pastato kitame Bazilionų miestelio gale pagaliau būtų perkelta į mokyklos pastatą ir dar viena įsteigta papildomai.
Bazilionų darželis ilgai veikė iš žemės ūkio bendrovės nuomojamose prastos būklės patalpose, kuriose nėra net centrinio šildymo. J. Šertvytienės teigimu, mokykla dabar pati galės ugdytis sau mokinius ikimokyklinio ugdymo grupėse. Patalpų mokyklos pastate atsilaisvino ir dėl to, kad vidurinio mokslo mokiniai išvažiuos siekti miesto mokyklose. Bazilionuose, pasak vedėjos, ugdys kelių amžiaus grupių vaikus: darželio grupės nuo 2 iki 3 metų ir nuo 3 iki 6-erių, o mokykloje bus ugdoma nuo 1 iki 10 klasės.
Pailgintos 10,5 valandos ikimokyklinio ugdymo grupės bus įsteigtos Drąsučių, Šakynos ir Šilėnų mokyklose.
Kitais metais, pasak J. Šertvytienės, planuojama priešmokyklinę grupę kelti į mokyklą iš darželio ir Kairiuose bei ugdyti, kaip tėvai pageidauja, vaikus 10,5 valandos per dieną.
Numatomi pasikeitimai pradiniame ugdyme dėl to, kad keitėsi kai kurie įstatymai. J. Šertvytienės teigimu, į pirmą klasę vaikai galės ateiti nebūtinai nuo 7-erių, bet ir nuo 6-erių, tačiau bus privaloma baigti priešmokyklinę grupę, į kurią bus galima patekti ir nuo 5-erių metų.
Už atvykimą į darbą – ir po eurą, ir po du
Tarybai bus teikiamas klausimas dėl ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagoginių darbuotojų bei bendrojo ugdymo mokyklų ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų papildomo skatinimo. Būtent šios srities pedagogų, dirbančių su darželinukais rajono švietimo įstaigose, labiausiai trūksta.
Jeigu rajono politikai antradienį pritars, dalinės kompensacijos bus mokamos visiems, daugiau kaip 10 kilometrų (į vieną pusę) važiuojantiems ikimokyklinukų ir priešmokyklinukų pedagogams.
Jeigu pedagogo kelias į darbą (į vieną pusę) yra nuo 10 iki 20 kilometrų, už vieną darbo dieną jam bus mokamas 1 euras, o jeigu 21 kilometras ir daugiau – bus kompensuojami 2 eurai už vieną darbo dieną.
Kai Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariai pradėjo klausinėti, kodėl tokios nedidelės sumos numatytos, rajono meras Antanas Bezaras paaiškino, kad siekiama parodyti „labiau žmogiškumą ir dėmesį pedagogams“.
Apskaičiuota, kad rajone bendrojo lavinimo ir ikimokyklinėse įstaigose iš viso yra 142 ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagoginiai darbuotojai, o iš jų, patenkančių į iš dalies kompensuojamų kelionės išlaidų – 33, iš jų 21 atstumas iki darbo yra nuo 10 iki 20 kilometrų, o 12-ai – daugiau, nei 20 kilometrų. Tai reiškia, kad 33 rajono pedagogai papildomai turėtų išsidalyti kas mėnesį 1 012 eurų rajono biudžeto lėšų. Jeigu taryba pritars, sprendimas įsigalios nuo šių metų spalio 1 dienos.
Švietimo, kultūros ir sporto komitete svarstyta, gal kompensacijas reikėtų mokėti visų dalykų, ne tik pradinukų, priešmokyklinukų ir ikimokyklinukų mokytojams. Tačiau apskaičiuota, kad tada per mėnesį suma išaugtų iki 5 000 eurų. Rajone netrukus gali kilti problemų dėl gamtamokslines disciplinas dėstančių pedagogų trūkumo.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių rajono Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Judita Šertvytienė pristatė, kam iš pedagogų priklausys po eurą ar du eurus kompensacijos per vieną darbo dieną.