Policija perspėja – alus liejasi plačiai

Policija perspėja – alus liejasi plačiai

Policija perspėja – alus liejasi plačiai

Pakruojo rajonas šalyje muša naujus rekordus: čia daugiausiai nusikaltimų padaro girti. Į kovą prieš girtuoklystę kyla tik rajono policija, o valdžia ruošiasi masinėms alaus gėrimo šventėms.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Girtuokliauja ne tik vyrai

Ištisus metus Pakruojo policijos suvestinės mirga pranešimais apie girtuokliaujančius ne tik vyrus, bet ir moteris, paauglius, net vaikus.

Iš diskotekų policija gabena apsvaigusius nepilnamečius, tiria muštynėmis ar švaistymųsi peiliais ir sužalojimais pasibaigusias suaugusiųjų išgertuves.

Prieš girtuokliavimą šokiuose stoję kultūros darbuotojai girtų chuliganų ne tik iškeikiami, bet ir primušami.

Šiuo metu Šiaulių apygardos administraciniame teisme nagrinėjama byla dėl savivaldybės įmonėje surengtų išgertuvių, po kurių įmonės teritorijoje rastas žuvęs darbuotojas. Šį įvykį dar tebetiria ir darbo inspekcijos pareigūnai iš Vilniaus.

„Kūčių vakarą iškviesti tramdyti sugėrovų ant jų stalo randame dvylika „patiekalų“ – pigaus alaus bambalių ir vieną konservų dėžutę. Girta moteriškė paaiškina: „geriam kūčias“. O aplink stalą keli mažamečiai šlapiom panosėm, sušalę ir murzini.“

Tokį epizodą iš savo darbo kasdienybės redakcijai yra pasakojęs pareigūnas, prisipažinęs, kad labiausiai jam gaila tokioje aplinkoje augančių vaikų. Koks bus jų gyvenimas?

Nukenčia ir policininkai

Pakruojo policijos komisariato viršininkas Dalius Prakuraitis šventes ( kuriomis girtaujantiems tampa ir pašalpų mokėjimo dienos) bei didžiuosius renginius vadina karščiausiomis policijos darbo dienomis: tuo metu daugiausiai iškvietimų, areštinės ir išblaivinimo kameros perpildytos sulaikytų siautėjusių ir smurtavusių prieš artimuosius girtuoklių.

Apsvaigusių nuo alkoholio galvų neatvėsina nė policija. Mušeikų tramdyti atvažiavę pareigūnai keikiami, puolami ne tik kumščiais.

Pernai Linkuvoje per Škaplierinės atlaidų miesto šventę girtas chuliganas, vedamas į nuovadą, smogė betono gabalu pareigūnui į galvą. Policininkui teko rimtai gydytis, tačiau sveikata po sužalojimo nebegrįžo. Pareigūnas liko be darbo.

Nusikaltimų daugėja – lėšų mažėja

2012-aisiais rajone užregistruota 743 nusikaltimai – kone dviem šimtais daugiau, nei užpernai. Didžioji jų dalis išaiškinta. Beveik penktadalis šių nusikaltimų – chuliganų išpuoliai viešose vietose.

Pernai į policiją kreipėsi beveik penkiais šimtais žmonių daugiau, nei 2011-ais metais.

Statistika akivaizdžiai rodo, kad pareigūnams darbo daugėja. Tuo tarpu finansavimo – priešingai. Šiemet Pakruojo komisariato policininkų algoms bei socialinio draudimo mokesčiams skirta per 71,6 tūkstančio litų mažiau nei 2012-aisiais. Beveik trečdaliu sumažinta pinigų transportui, o kitoms komisariato išlaidoms teliko vos daugiau nei trečdalis pernykščių lėšų (15600 litų vietoj 42791).

„Pinigus, skirtus degalams pirmą metų ketvirtį, išleidome per du mėnesius. Rajone patruliuojantys ekipažai važinėja apylinkių inspektorių, kitų komisariato padalinių sąskaita. Tačiau kviečiamiems į įvykius patruliams degalų visada rasime“, – teigia komisariato viršininkas Dalius Prakuraitis.

Dieną rajone patruliuoja du ekipažai. Vakarais į kelius išvažiuoja dar vienas – vadovas džiaugėsi, jog į komisariatą dirbti atėjus dviems mokslus baigusiems vaikinams, patrulių jau užtenka trims ekipažams. Tik ne visada vien nuo jų priklauso, ar spės laiku atlėkti ten, iš kur šaukiamasi pagalbos.

„Net geriausių norų vedami, iš Pakruojo į Žeimelį per dešimt minučių nenuskrisime. Buvo kartą iškvietimas – miestelį ekipažas pasiekė per keturiasdešimt minučių, nors išvažiavo tuoj pat. Ir tai – geru oru. O jei keliai slidūs ar užpustyti? Užtikrinti rajone saugumą reikėtų nuolat dirbančių keturių patrulių ekipažų“, – sakė D. Prakuraitis.

Policijos argumentai valdžiai nerūpi

Pakruojo rajone didžiąją daugumą nusikaltimų padaro girti žmonės. Šioje liūdnoje statistikoje Pakruojis kelis kartus lenkia šalies vidurkį.

Ir, nors tokia padėtis nesikeičia daugiau nei dešimtmetį, kovoti su alkoholizmu policininkai palikti vieni.

Neseniai rajono Tarybos posėdyje pristatęs komisariato veiklą D. Prakuraitis susidomėjimo iš vietos valdžios nesulaukė. Nors vardijo skaičius – kiek avarijų padarė girti vairuotojai, kiek kartų įstatymus pažeidė išgėrę vaikai ir paaugliai.

„Nematyti, kad rajono vadovybė galvotų, kaip mažinti girtuokliavimą“, – liūdną išvadą daro viršininkas.

D. Prakuraitis prisiminė – pernai policininkai rajonoTarybos du kartus prašė neleisti prekiauti svaigalais renginiuose: per Škaplierinės atlaidų dienomis vykusią Linkuvos šventę ir per Pakruojo miesto šventę.

Pareigūnas rėmėsi Alkoholio kontrolės įstatymu, kuris savivaldybėms suteikia teisę riboti prekybą svaigalais.

Pirmojo prašymo politikai nė nepriėmė svarstyti: viršininkas sulaukė priekaištų, jog per vėlai pateikė prašymą, neužteko laiko paruošti Tarybos sprendimo projektą.

„Kokio ypatingo paruošimo tam reikia“? – stebisi D. Prakuraitis. – Tarybai įstatymai nedraudžia svarbius nutarimus svarstyti ir tuomet, kai jų projektai pateikti posėdžio išvakarėse. Bet tą kartą policininkai buvo šalin pavaryti, prisidengiant biurokratiniu „kabliuku“.

Pareigūnų kreipimąsi neleisti prekiauti alkoholiu Pakruojo miesto šventėje politikai svarstė, bet atmetė.

Merė Asta Jasiūnienė rėmėsi argumentais, kurie buvo išdėstyti Pakruojo verslininkų ir darbdavių asociacijos pateiktame rašte.

„Mūsų į Tarybos posėdį nekvietė, kad išdėstytume savo argumentus, kodėl tokio draudimo prašome. Esu girdėjęs nuomonę, jog vien draudimais problemos neišspręsti, jog norintieji gerti į renginius alkoholio atsineš. Bet visi kriminalistikos tyrinėtojai pastebi, kad jei svaigalų sunkiau įsigyti – ir girtaujama mažiau“, – teigia viršininkas.

Pataikaujama verslininkams?

D. Prakuraitis valdžios tokią poziciją sieja su pataikavimu verslininkams: gal uždraudus prekiauti alkoholiu masinėse šventėse, jie tokių renginių neremtų?

„Bet argi čia rėmimas? Jei šventėje siekiama pelno – kad kuo daugiau alkoholio nupirktų, kad alus lietųsi kibirais“? – klausia pareigūnas.

Viena iš Pakruojyje veikiančios anoniminių alkoholikų organizacijos „Valtis“ įkūrėjų sako, jog girtuoklystė įtraukia vis jaunesnius žmones, daugėja geriančiųjų, kitaip besisvaiginančių vaikų. Baisi „mada“ – gerti ir viešumoje jaustis „kietu“. Vieno žmogaus alkoholizmas sudaužo dešimtis gyvenimų.

„Valtyje“ besirenkantys žmonės stengiasi pakilti, palaiko vieni kitus ir tyliai kovoja už kiekvieną blaivią savo dieną.

Alus liesis dar plačiau

Internete jau reklamuojama ateinančios vasaros pabaigoje Pakruojį užliesianti alaus šventė.

Asociacijos „Alaus brolija“ atstovai jau skelbiasi, kad su Pakruojo valdžia bendradarbiauja ir rugpjūtį Pakruojo dvare kartu rengs didžiulę alaus fiestą.

Apie alaus gėrimo šventės idėją, kurią dar pernai iš Vokietijos parsivežė Pakruojo seniūnas Saulius Margis, rašyta UAB „Šiaulių kraštas“ laikraščiuose, šaipėsi humoristinės televizijos laidos. Mat valdininkas, Savivaldybės administracijos komandiruotas į Miuncheno alaus šventę „Oktoberfest“, tvirtino pasisėmęs patirties, kad ir Pakruojis išgarsėtų alaus fiestomis.

Tik kol kas prie pranešimų apie organizuojamą „fiestą“ nė su žiburiu nerasi informacijos apie tokių švenčių kultūrą ir kas ja užsiima.

„Ar yra kas nors matęs plakatą: „Šiandien miesto šventė – negerkime“ ? – retoriškai klausia Pakruojo policijos komisariato vadovas.

Janinos ŠAPARNIENĖS nuotr.

STATISTIKA: Pakruojo komisariato viršininkas Daliaus Prakuraitis neabejoja – rajone sumažėjus girtuoklystei, sumažėtų ir nusikaltimų.

Nuotrauka iš Pakruojo policijos komisariato archyvo

ĮRODYMAS: Ši lentelė, kaip nusikalstamumo rajone įrodymas, buvo pateikta rajono Tarybos nariams.

Ar alaus gėrimas – mūsų tradicinė šventė?

„UŽ“

Merė Asta JASIŪNIENĖ:

– Gaila, jog niekur neakcentuojama, kad šventėje bus skiriamas dėmesys muzikai, amatams, kurių vienas ir yra aludarystė. Svarbu kalbėti ne tik apie alaus gamybą, bet ir apie vartojimo kultūrą. Matydamas bandymus kurti prasmingą, krašto tradicijas pristatančią šventę, nė vienas jaunas ar apskritai alkoholio nevartojantis žmogus tikrai nebus specialiai paskatintas gerti. Su girtuoklyste kovojame ir kovosime, tačiau nebėgsime nuo savo krašto tradicijų ir papročių.

„PRIEŠ“

Pakruojo policijos komisariato viršininkas Dalius PRAKURAITIS:

– Nežinau, ar išvis galima tokia alaus gėrimo kultūra. Kaip pigaus stipraus alaus gėrimo kibirais „tradicijos“ siejamos su sveika gyvensena? Kai pateikiamos tokios „atrakcijos“, kaip maudymasis aluje? Kai įvairių varžybų nugalėtojams skiriamas prizas – alus?