Po­li­ci­ni­n­kai at­si­skai­tė vi­suo­me­nei

Po­li­ci­ni­n­kai at­si­skai­tė vi­suo­me­nei

Policininkai atsiskaitė visuomenei

Pakruojo policijos komisariato pareigūnai pirmą kartą už praėjusių metų darbus atsiskaitė seniūnų, seniūnaičių, visuomenininkų susirinkime, išklausė pastabas ir pasiūlymus. Opi komisariato problema – darbuotojų stygius.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Nespėjama gaudyti vagių

Rajono kriminogeninę padėtį apžvelgusi komisariato Kriminalinės policijos skyriaus vadovė Nijolė Špejerienė skaičiavo, kad iš pernai padarytų 877 nusikaltimų ištirta 635.

Dažniausiai pareigūnams teko aiškintis smurto artimoje aplinkoje atvejus. N. Špejerienės skaičiavimais, retai būna dienų, kai policininkų nesišaukia nuo namiškių nukentėję žmonės.

Tokių nusikaltimų dažniausia priežastis jau anksčiau įvardyta ne vieną kartą: besaikis girtuokliavimas. Kai atvažiavusius policininkus pasitinka girti nukentėjusieji ir smurtautojai, sunkiai įstengiantys paaiškinti, kaip kilo konfliktas.

Antras pagal dažnumą nusikaltimas rajone – vagystės (222 per praėjusius metus). Ilgapirščiai grobė viską, ką tik pasiekė, o dažniausiai – mobilius telefonus. Vagysčių išaiškinti policininkams pasisekė tik ketvirtadalį.

N. Špejerienė pastebėjo, jog pernai vagysčių serijomis išsiskyrė Žeimelis: nuo vasaros nusikaltėliai plėšė prie tvenkinio paliktus žvejų automobilius, pridarė tūkstančius litų nuostolių. Kita serija – vagystės iš kelių Žeimelio gatvių sodybų.

„Prie tvenkinio padarytų vagysčių bylą jau baigėme, joje įtariamieji – grupė nepilnamečių. Baigiama tirti ir vagysčių iš sodybų byla, nustatyta grupė suaugusių įtariamųjų. O metų pabaigoje sulaukėme dar vienos vagysčių serijos“, – sakė skyriaus viršininkė.

Žmogžudystę tebegaubia paslaptis

Vienas iš didžiausių Pakruojo pareigūnų rūpesčių – visą rajoną sukrėtusios žmogžudystės Linkuvoje tyrimas.

Jau beveik metai, kai nusikaltėliai darbo vietoje mirtinai sumušė Linkuvos gimnazijos sargą. O žudikai dar neišaiškinti.

„Įtariamųjų nenustatyta, tikrinamos įvairios versijos. Buvome sulaikę žmogų, tačiau tolesnis tyrimas galimus įtarimus išsklaidė“, – informavo N. Špejerienė.

Pasak skyriaus viršininkės, tokie nusikaltimai arba atskleidžiami per keletą dienų, arba jų tyrimas užtrunka.

Šią žmogžudystę aiškinasi ne vien pakruojiečiai: specialioje ikiteisminio tyrimo grupėje dirba ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro, ir Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai.

Komisariatui trūksta darbuotojų

Šiuo metu Pakruojo komisariate laisvi keturiolika etatų. Policininkų stygiumi ir paaiškinama, kodėl stringa vagysčių tyrimas.

Daugiausiai pareigūnų, po keturis, trūksta kriminaliniame skyriuje ir patrulių būryje.

„Buvo atvejų, kai sulaukus daugiau iškvietimų, teko į Pakruojo rajoną siųsti talkininkauti policininkus iš Šiaulių“, – sakė Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Egidijus Lapinskas.

Šio komisariato padaliniu tapusį Pakruojo policijos komisariatą atsiunčiama dirbti jaunų mokslus baigusių policininkų iš kitų vietovių. Bet po metų kitų šie grįžta į savus kraštus.

Pastebėta, jog policininko profesiją renkasi mažai Pakruojo jaunuolių.

Susirinkime dalyvavusiems seniūnams, seniūnaičiams, bendruomenių atstovams pasiūlyta ieškoti jaunų kandidatų į pareigūnus vietose: aukštąjį išsilavinimą turintiems žmonėms pakanka specialių kursų, suteikiančių teisę dirbti policijoje.

Kažin ar jaunimą gali paskatinti tapti policininkais buvusio apylinkės inspektoriaus Dariaus Šomkevičiaus istorija? Jis, prieš keletą metų Linkuvoje saugodamas žmones nuo agresyvaus nusikaltėlio, buvo sunkiai sužeistas. Sveikatos nebeatgavęs pareigūnas iš darbo teisėsaugos sistemoje buvo atleistas be jokių socialinių garantijų. Ir jam prisiėjo pačiam teisingumo ieškoti teisme.

„Pirmosios instancijos teismas pripažino, kad policininkas buvo atleistas neteisėtai. Pažadėkite, kad šio sprendimo neskųsite“, – į E. Lapinską viešai kreipėsi susirinkime dalyvavęs Seimo narys Vitalijus Gailius.

Padėti D. Šomkevičiui parlamentarą įpareigojo Linkuvos bendruomenė, kurios saugumu policininkas rūpinosi ilgus metus.

E. Lapinskas prisipažino negalintis tokio dalyko pažadėti.

Pasiūlymas

Pakruojo kaimo bendruomenės pirmininkas Leonas Gaška siūlė įrengti veidrodį vienoje Klovainių sankryžoje – joje sudėtinga pamatyti atvažiuojančius automobilius. Siūlymas perduotas Eismo saugumo komisijai.

Klovainių bendruomenės atstovo Juro Grigaliūno netenkino galimybės susisiekti su policininkais bendrosios pagalbos telefonu.

Šio miestelio bendruomenės žmonės, sukūrę saugios kaimynystės grupę, galės skambinti tiesiog policininkams.

Autorės nuotr.

SIEKIS: Parlamentaras Vitalijus Gailius siekė gauti viešą pažadą, kad buvusio policininko teises ginantis teismo sprendimas nebūtų skundžiamas.

PASIŪLYMAS: Pakruojo kaimo bendruomenės pirmininkas Leonas Gaška (stovi) siūlė įrengti dar vieną saugumą gerinantį veidrodį.