
Naujausios
Planas B: kultūros centras – vienuolyno pastatuose
Po to, kai galimas Tytuvėnų kultūros centro statybas sutrukdė Kultūros paveldo departamento draudimas griauti seną buvusios mokyklos, dabar bibliotekos, pastatą, rasta kita išeitis.
Kelmės rajono tarybos kolegija nusprendė iš Tytuvėnų parapijos perimti vienuolyno ir bažnyčios ansambliui priklausančius garažus ir vartus su tvora, juos rekonstruoti ir įkurti kultūros centrą.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Patarė Seimo Pirmininkas
Kaip jau rašyta „Šiaulių krašte“, Tytuvėnų kultūros centrą ketinta statyti miesto centre. Pasinaudojus Europos parama, ketinta rekonstruoti senąjį pašto pastatą, o šalia jo esantį seną bibliotekos pastatą nugriauti. Mokėta už galimybių studiją, nupirktas pašto pastatas, nupirkti projektiniai pasiūlymai.
Tačiau paaiškėjo, jog Kultūros paveldo departamentas toje vietoje leido įkurti kultūros centrą su sąlyga, jog nebus griaunamas medinis, praėjusio amžiaus pradžioje statytas mokyklos pastatas, kuriame dabar įsikūrusi miesto biblioteka. Kadangi projektiniuose pasiūlymuose bibliotekos pastatą buvo numatyta griauti, Kultūros paveldo departamentas šį pastatą įtraukė į kultūros paveldo objektų sąrašą ir nebūtų davęs leidimo rekonstrukcijai pagal šiuos projektinius pasiūlymus.
Departamentas siūlė atvirkštinį variantą – kultūros centrą kurti bibliotekoje, prijungiant dalį ar visą pašto pastatą.
Tačiau rajono vadovai šio varianto atsisakė, ieškojo kitų išeičių. Susitiko su Seimo Pirmininku, iš Tytuvėnų kilusiu Viktoru Pranckiečiu. Po susitikimo pasirinktas kitas variantas – kultūros centrą įrengti bažnyčios pastatuose. Seimo Pirmininkas pažadėjo kitais metais skirti lėšų iš Valstybės investicijų fondo Tytuvėnų kultūros centro projektui parengti.
Rajono meras Vaclovas Andrulis susitiko su Šiaulių vyskupu Eugenijumi Bartuliu. Gavo žodinį sutikimą perduoti Savivaldybei bažnyčios pastatus dvidešimčiai metų.
Šis variantas apsvarstytas ir rajono Tarybos kolegijos posėdyje. Kolegijos nariai pritarė projekto įgyvendinimui. Klausimas bus pristatytas ir Savivaldybės tarybos posėdyje.
Galimybių studija įrengti kultūros centrą bažnyčios garažuose buvo parengta dar 2007 metais. Tačiau anuomet nebuvo įgyvendinta. Dabar ją reikės keisti, nes šiuo metu aktualios tik kai kurios jos dalys.
Bus sutvarkytas kultūros paveldas
Tytuvėnų parapijos klebonas Rimantas Žaromskis, paklaustas, ar pačiame bažnyčios ir vienuolyno ansamblyje įsikūręs kultūros centras netrikdytų rimties, sakė, jog ir dabar kultūros centras, įsikūręs sename mediniame bažnyčiai priklausančiame pastate, yra visai šalia bažnyčios. Bet netrukdo.
„Jeigu pavyktų įgyvendinti šį projektą, būtų išgelbėtas kultūros paveldo objektas, – sakė klebonas. – Jo būklė – tikrai prasta. Sumanus architektas galėtų pritaikyti ir išnaudoti visas erdves.“
R. Žaromskis tikisi, jog iš Vietos veiklos grupės gaus lėšų vienuolyno arkadų galerijos sutvarkymui. Tytuvėnų piligrimų centras parengė paraišką.
Tytuvėnų kultūros centrui numatytos ES lėšos taip pat neprapultų. Kadangi jas galima skirti ir infrastruktūrai, sutvarkytų vienuolyno aplinką, šalia komplekso esančius vandens telkinius ir jų pakrantes. Taigi, būtų rekonstruotas beveik visas architektūrinio ansamblio kompleksas.
Yra tik vienas „bet“. Panaudos sutartis sudaroma dvidešimčiai metų. Kas po to? Rekonstruotas kultūros paveldo objektas priklauso bažnyčiai. O jeigu vyskupija nesutiks, kad ten toliau gyvuotų kultūros centras?
„Sutarties nutraukimas būtų neįmanomas. Yra žmogiškoji pusė. Juk į pastatą bus įdėtos valstybės lėšos. Ir bažnyčią, ir kultūros centrą lankys tie patys tytuvėniškiai. Negalima žmonių atidalinti“, – įsitikinęs Tytuvėnų klebonas R. Žaromskis.
Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktorė Irena Sirusienė taip pat nemato grėsmės, kad bažnyčia po dvidešimties metų imtųsi kokių nors drastiškų priemonių ir neleistų jos pastatuose gyvuoti kultūros centrui. Ji informavo, jog šiuo metu Savivaldybė yra pateikusi Šiaulių vyskupijai savąjį sutarties variantą. Ne su visomis sutarties sąlygomis vyskupija nori sutikti. Vyksta derybos. Direktorė tikisi, jog bus rastas kompromisas. Jeigu kitąmet pavyktų parengti bent projektą, jau būtų padaryta pradžia. Vienuolyno ūkiniuose pastatuose yra apie du tūkstančiai kvadratinių metrų ploto. Tiek visiškai užtektų įrengti kultūros centrą.
Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyriaus vadovas Rytis Budrys tvirtino taip pat teigiamai vertinąs kelmiškių pasirinkimą kultūros centrą rengti bažnyčios ir vienuolyno ansambliui priklausančiuose pastatuose. Reikia tik tinkamo projekto, kuris kuo mažiau pakenktų paveldo objektui. Respublikoje yra daug pavyzdžių, kur sėkmingai derinama sena ir nauja.
Tytuvėnų vienuolyno ir bažnyčios ansamblio pastauose jau įsikūręs ir piligrimų centras.
Tytuvėnų piligrimų centro nuotr.
Kelmės rajono savivaldybė iš Šiaulių vyskupijos perimtų baigiančius sunykti vienuolyno vartus ir šalia esančius ūkinius pastatus, kuriuose įrengtų kultūros centrą.