
Naujausios
Pirmoji bibliotekoje surengta tapybos paroda – šeimyninė
Naujosios Akmenės bibliotekoje eksponuojami Vilniuje gyvenančių Sauliaus Kruopio ir jo žmonos Skaidrės Butnoriūtės paveikslai. Tai pirmoji tapybos paroda naujame bibliotekos pastate.
Parodos lankytojams atidaryme pasakota ir apie žmones, susijusius su Akmenės kraštu.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Praėjusią savaitę įvykusiame parodos „Gyvenimas kartu“ atidaryme S. Kruopis padėkojo iniciatorei ir organizatorei Naujosios Akmenės muzikos mokyklos mokytojai Ritai Almanis.
„Jos dėka pirmą kartą pamačiau Akmenės rajoną, į kurį gal ir nebūčiau kitu atveju susiruošęs, – sakė dailininkas. – Ypatingas atradimas – Kruopių miestelis, kurį pamačiau pakeliui iš Šiaulių. Lyg popiežius bučiavau kiekvieną Kruopių žemės pėdą – tiek vietovė pasirodė miela pagal mano pavardę“.
S. Kruopis, žinomas kaip trečią dešimtmetį vykstančių Nidos plenerų organizatorius, siūlė ir akmeniškiams sukviesti dailininkus, pažadėjo pagalbą.
„Daugybę mano jau pamatytų gražių vietų būtų galima įamžinti, liktų atminimas“ – sakė S. Kruopis.
Kalbėdamas apie Nidos plenerus jų organizatorius pabrėžė, kad ten nutapyta apie 800 paveikslų, išleistos dvi knygos.
Į Naująją Akmenę S. Kruopis atvyko po kelionės Nepale. Budizmo kraštais besidomintis lietuvis yra Lietuvos ir Indijos draugijos narys.
Prisiminė vieną iš šio judėjimo švyturių – pažįstamą iš Akmenės rajono kilusį šviesaus atminimo Paulių Normantą.
„Jis buvo harmoningas žmogus, kuris vertybių ieškojo ne materijoje, o dvasinėje gilumoje“, – sakė S. Kruopis
Akmenės rajono tautodailininkų sąjungos pirmininkas Antanas Adomaitis priminė, kad S. Kruopio dailės mokytoju buvo dabar Niujorke gyvenantis pasaulinio masto kūrėjas Kęstutis Zapkus, susijęs su Akmenės rajonu.
„Jis pats ilgai to nežinojo“, – nustebino S. Kruopis. Mat tėvas nespėjo visko papasakoti vaikui.
Tėvas Aleksandras Zapkus prieškaryje dirbo mokytoju Dabikinėje, esančioje šalia Akmenės, karo metais gyveno Viekšniuose, kurie anksčiau buvo Akmenės rajono teritorija.
A. Zapkus 1944 metų vasarą artėjant sovietų kariuomenei padėjo žmonai Florentinai ir sūnui Kęstučiui pasitraukti į Vakarus, o pats įstojo į Tėvynės apsaugos rinktinės kuopą, tapo jos vadu. Po garsių 1944 m. spalio 7–8 dienomis vykusių Sedos ar Barstyčių kautynių A. Zapkus pasitraukė į Vokietiją ieškoti šeimos. Surado Berlyne.
Parodos atidaryme S. Kruopis pasakojo: „Pats K. Zapkus man sakė, kaip tėvelis atsisveikino. Įsiminė žodžius: „Turiu grįžti į Lietuvą. Nes kas ją gins“. Kariavo Kaišiadorių kraštuose, buvo štabo vadas. 1946 metais po išdavystės žuvo“.
S. Kruopis žinomas Šiauliuose sukurtu šio ikikarinio laikotarpio miesto maketu, kuris eksponuojamas Chaimo Frenkelio viloje.
Šį darbą jis pavadino viena didžiausių savo svajonių ir apgailestavo, kad negali jos iki galo realizuoti.
„Ne visas pažadėtas atlygis sumokėtas, o veltui juk negali dirbti iki begalybės“, – sakė S. Kruopis.
Autoriaus nuotr.
Naujosios Akmenės bibliotekoje surengtos tapybos parodos „Gyvenimas kartu“ atidaryme vienas iš autorių Saulius Kruopis iš Vilniaus padėkojo iniciatorei ir organizatorei Naujosios Akmenės muzikos mokyklos mokytojai Ritai Almanis.
Akmenės rajono tautodailininkų sąjungos pirmininkas Antanas Adomaitis (dešinėje) sakė, kad retai rajone įmanoma pasigėrėti tokių iškilių tapytojų kaip Saulius Kruopis tapyba.