Pieno gamintojai: supirkimo kainos varo į neviltį

Pieno gamintojai: supirkimo kainos varo į neviltį

Pie­no ga­min­to­jai: su­pir­ki­mo kai­nos va­ro į ne­vil­tį

Ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bės Že­mės ūkio sky­rius ne­tu­ri duo­me­nų, ar kas nors iš ra­jo­no žem­dir­bių da­ly­va­vo tre­čia­die­nį Vil­niu­je su­reng­ta­me pie­no ga­min­to­jų pi­ke­te. Nė­ra duo­me­nų ir apie ūki­nin­kus, nes ra­jo­ne Ūki­nin­kų są­jun­gos kaip ir nė­ra.

Ta­čiau pri­ta­rian­čių pro­tes­to ak­ci­jai yra, nes pie­no su­pir­ki­mo kai­nos pie­ni­nin­kus va­ro į ne­vil­tį.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Apie ra­jo­no pi­ke­tuo­to­jus duo­me­nų nė­ra

Į tre­čia­die­nį Vil­niu­je su­reng­tą pie­no ga­min­to­jų pro­tes­to ak­ci­ją su­si­rin­ko apie 1,5 tūks­tan­čio pi­ke­tuo­to­jų iš įvai­rių ša­lies ra­jo­nų.

Žem­dir­biai pi­ke­te pro­tes­ta­vo prieš pie­no ūkius į nuo­sto­lius murk­dan­čias mažas pie­no su­pir­ki­mo kai­nas. Nuo pro­tes­tuo­to­jų kliu­vo ir ša­lies val­džiai. Pas­ta­ro­ji bu­vo kri­ti­kuo­ja­ma už ne­veiks­nu­mą. Dau­giau­sia kri­ti­kos su­si­lau­kė že­mės ūkio mi­nist­rė Vir­gi­ni­ja Balt­rai­tie­nė, ku­ri ra­gin­ta at­si­sta­ty­din­ti.

Gro­jant ge­du­lin­gam mar­šui, pi­ke­tuo­to­jai nuo Sei­mo iki Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­jos žings­nia­vo su kar­vės ske­le­tu prie­ša­ky­je, ne­ši­ni kars­tais, įvai­raus tu­ri­nio pla­ka­tais. Da­lis pi­ke­tuo­to­jų vil­kė­jo sti­li­zuo­tais kar­vių kos­tiu­mais.

Ar pi­ke­tuo­to­jų bū­ry­je bu­vo ra­jo­no pie­no ga­min­to­jų, „Mū­sų kraš­to“ re­dak­ci­jai pi­ke­to die­ną ne­pa­vy­ko su­ži­no­ti.

Ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bės Že­mės ūkio sky­riaus ve­dė­jas Alf­re­das Juo­za­pa­vi­čius re­dak­ci­jai sa­kė ne­tu­rin­tis apie tai tiks­lių duo­me­nų. Esą ža­dė­ję vyk­ti kai ku­rie ūki­nin­kai, ta­čiau ar jie tik­rai iš­vy­ko, jis ne­ži­nan­tis. Dėl trans­por­to į Sa­vi­val­dy­bę taip pat nie­kas ne­si­krei­pė.

„Bū­tų pra­šę, bū­tu­me ieš­ko­ję ga­li­my­bių“, – sa­kė A. Juo­za­pa­vi­čius.

Ūki­nin­kai, anot A. Juo­za­pa­vi­čiaus, yra vie­ni iš ma­žiau­siai or­ga­ni­zuo­tų gru­pių, ka­dan­gi jiems su­dė­tin­ga ras­ti lai­ko įvai­riems sam­bū­riams, nes ne­ga­li pa­lik­ti ūkio ir tu­ri pri­žiū­rė­ti gy­vu­lius. Ypač smul­kes­nie­ji.

Esą au­ga­li­nin­kams leng­viau ko­vo­ti už sa­vo tei­ses, „tad jei­gu jau pie­ni­nin­kai ry­žo­si pro­tes­to ak­ci­joms, tai ro­do, kad kant­ry­bės tau­rė per­si­pil­dė“.

„Pie­no ūkiai tu­ri stam­bė­ti“

Anot A. Juo­za­pa­vi­čiaus, šian­dien au­ga­li­nin­kys­tė yra pel­nin­ga ūkio ša­ka, o gy­vu­li­nin­kys­tė­je bė­da yra ne tik su pie­nu. Bė­da ir su kiau­lių, gal­vi­jų au­gi­ni­mu – su­pir­ki­mo kai­nos yra itin mažos.

„Žem­dir­bius nei­gia­mai pa­vei­kė su­ma­žė­ju­si rin­ka. Ras­ti nau­jų rin­ka nė­ra taip leng­va. Be to, prie kiek­vie­no nau­jo mais­to pro­duk­to var­to­to­jas tu­ri pri­pras­ti, jį iš­ban­dy­ti, o tam rei­kia lai­ko. Pie­no trūks­ta tik Ru­si­jo­je ir Ki­ni­jo­je, o jo per­tek­lius yra Jung­ti­nė­se Ame­ri­kos Vals­ti­jo­se, Eu­ro­po­je ir Naujojoje Ze­lan­di­jo­je.

Si­tua­ci­ja mū­sų pie­no ūky­je yra iš­ties su­dė­tin­ga, kai lai­kan­tie­siems iki 10 kar­vių už lit­rą pie­no tė­ra mo­ka­ma po 7-8 eu­ro ­cen­tus. Stam­bes­nie­ji gau­na gal apie 20 eu­ro ­cen­tų. Prob­le­ma yra pa­ti rin­ka ir pel­nin­gu­mas, ku­ris šian­dien yra nu­li­nis ir net mi­nu­si­nis.

Kur ieš­ko­ti pro­ble­mos spren­di­mo? Žem­dir­biams rei­kė­tų koo­pe­ruo­tis, nes da­bar pie­ni­nin­kys­tės ma­das dik­tuo­ja di­die­ji per­dir­bė­jai – jų žo­dis yra pa­sku­ti­nis, o ga­min­to­jas lie­ka pa­sku­ti­nė­je vie­to­je gau­damas sa­vo da­lį. Sa­vo lai­ku pie­ni­nin­kai neį­si­gi­jo per­dir­bi­mo įmo­nių ak­ci­jų ir da­bar ken­čia“, – sa­kė sky­riaus ve­dė­jas.

Anot jo, per­dir­bė­jai da­lį pie­no at­si­ve­ža iš Es­ti­jos ir Lat­vi­jos. Neo­fi­cia­liai esą yra kal­ba­ma, kad jiems per­dir­bė­jai mo­ka dau­giau. Per­dir­bė­jai mo­ty­vuo­ja ge­res­ne at­si­vež­ti­nio pie­no ko­ky­be, nes ten yra dau­giau stam­bių pie­no ūkių, ku­rie tu­ri di­des­nes ga­li­my­bes mo­der­ni­zuo­ti ga­my­bą.

„Mū­sų pie­no ūkiai yra smul­kiau­si tarp vi­sų Bal­ti­jos ša­lių, to­dėl, ma­no ma­ny­mu, neiš­ven­gia­mai jie tu­ri stam­bė­ti. Ki­to ke­lio nė­ra. Su pen­kiom ar de­šimt kar­vių pel­nin­gai ne­dirb­si.

Šiuo me­tu miš­riuo­se ūkiuo­se au­ga­li­nin­kys­tė pa­den­gia gy­vu­li­nin­kys­tės nuo­sto­lius ir gy­vu­lius ūki­nin­kai dau­giau­sia lai­ko tik iš iner­ci­jos. Sei­mo priim­tos kai­nų re­gu­lia­vi­mą nu­ma­tan­čios įsta­ty­mo pa­tai­sos ir mi­ni­ma­lių pie­no kai­nų nu­sta­ty­mas var­gu ar iš­spręs pro­ble­mą“, – tei­gė A. Juo­za­pa­vi­čius.

Jis su­ti­ko, kad mū­sų žem­dir­bių gau­na­mos tie­sio­gi­nės iš­mo­kos yra ge­ro­kai ma­žes­nės nei ša­lių sen­bu­vių, ta­čiau, anot A. Juo­za­pa­vi­čiaus, se­no­sios ša­lys ne­be­gau­na struk­tū­ri­nės pa­ra­mos, ku­rią gau­na­me mes ir gau­si­me ją iki 2020 me­tų. Dau­ge­ly­je Eu­ro­pos Są­jun­gos ša­lių iš­mo­kos yra ap­mo­kes­ti­na­mos pa­ja­mų mo­kes­čiu.

Pie­no ga­min­to­jai skriau­džia­mi

Pa­kal­niš­kių se­niū­ni­jos ūki­nin­kas Da­lius Če­pai­tis re­dak­ci­jai sa­kė, jog ruo­šė­si vyk­ti į Vil­nių ir da­ly­vau­ti pro­tes­to ak­ci­jo­je, ta­čiau, at­si­sa­kius ža­dė­ju­siems vyk­ti kar­tu, at­si­sa­kęs ir jis šios min­ties. Ūki­nin­kas ap­gai­les­ta­vo, kad ko­le­gos nė­ra vie­nin­gi.

Ūki­nin­kas sa­kė pa­lai­kąs pi­ke­tuo­to­jus, nes pie­no ga­min­to­jai, jo nuo­mo­ne, yra la­biau­siai skriau­džia­mi vi­so­je pie­no ga­my­bos gran­di­nė­je.

D. Če­pai­čio tvir­ti­ni­mu, pa­ja­mos jo pie­no ūky­je su­ma­žė­jo apie 30–40 pro­cen­tų. Tai, ką jis prieš me­tus gau­da­vo su ge­ro­kai ma­žes­ne ban­da, da­bar su­si­ly­gi­no su pa­ja­mo­mis, gau­na­mo­mis iš iki 40 pro­cen­tų išau­gu­sios ga­my­bos.

„Ge­riau­siais lai­kais už lit­rą pie­no gau­da­vau apie 1,30 li­to, da­bar mo­ka­ma vos 17 eu­ro ­cen­tų (ar­ba 0,59 li­to). Štai ir vi­sa arit­me­ti­ka. Ma­nau, kad kol ne­su­si­koo­pe­ruo­sime ir ne­ga­lė­si­me pa­spaus­ti per­dir­bė­jo, tol nie­ko ne­pa­siek­si­me“, – sa­kė ūki­nin­kas.

Kai ku­rie pa­kal­bin­ti Šau­ko­to se­niū­ni­jos smul­kie­ji pie­no ga­min­to­jai re­dak­ci­jai skun­dė­si, jog kai­me vi­siš­kai ne­be­ver­ta nei lai­ky­ti kar­vių, nei au­gin­ti kiau­lių – ne­bent tik sa­vo reik­mėms, nes iš­lai­ky­mo kaš­tai au­ga, o su­pir­ki­mo kai­nos ta­po dau­giau nei juo­kin­gos.

Sta­tis­ti­ka

Ra­jo­no Že­mės ūkio sky­riaus pa­teik­tais ko­vo mė­ne­sio duo­me­ni­mis, ra­jo­ne dau­giau­sia yra smul­kiųjų kar­vių lai­ky­to­jų – nuo vie­nos iki pen­kių mel­žia­mų kar­vių ra­jo­ne lai­ko 949 gy­ven­to­jai, jų tvar­tuo­se mū­kia 1 674 kar­vės.

Nuo še­šių iki 50-ies kar­vių lai­ko 153 lai­ky­to­jai, iš vi­so tu­rin­tys 2 008 kar­ves. Ma­žiau­siai, vos 28, yra stam­bių­jų pie­no ga­min­to­jų, lai­kan­čių 51-ą ir dau­giau kar­vių, ta­čiau pa­sta­rų­jų jų ūkiuo­se yra dau­giau­sia – 5 180.

Vien „Drau­go“ že­mės ūkio bend­ro­vės fer­mo­se mū­kia apie 1 300 mel­žia­mų kar­vių. Si­dab­ra­vo že­mės ūkio bend­ro­vė­je jų lai­ko­ma apie 400.

Tarp stam­bes­nių­jų pie­ni­nin­kys­te už­sii­man­čių ūki­nin­kų – Si­dab­ra­vo kraš­to ūki­nin­kas Gin­ta­ras Ži­lė­nas, Da­lius Če­pai­tis iš Pa­kal­niš­kių se­niū­ni­jos, grin­kiš­kie­čiai Sau­lius Gai­džiū­nas ir Ta­das Kra­pi­kas, šau­ko­tiš­kis Man­tas Jan­kū­nas.

Va­sa­rio mė­ne­sį Lie­tu­va pa­tei­kė Eu­ro­pos Ko­mi­si­jai pra­šy­mą skir­ti pa­pil­do­mai 75 mi­li­jo­nus eu­rų pa­ra­mos ša­lies pie­no sek­to­riui.

Ba­lan­džio pra­džio­je iš vals­ty­bės biu­dže­to pie­no ga­min­to­jams tu­rė­tų bū­ti iš­mo­kė­ta 18 mi­li­jo­nų eu­rų kom­pen­sa­ci­ja.

Dai­niaus La­bu­čio (EL­TA) nuo­tr.

PROTESTAS: Per tūks­tan­tį ūki­nin­kų tre­čia­die­nį reiš­kė ne­pa­si­ten­ki­ni­mą mažo­mis pie­no su­pir­ki­mo kai­no­mis ir val­džios ne­veik­lu­mu. Da­lis pro­tes­tuo­to­jų ža­da ne­si­trauk­ti nuo Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­jos vi­są mė­ne­sį, o kraš­tu­ti­niu at­ve­ju sa­ko blo­kuo­sią ke­lius.

Au­to­rės nuo­tr.

NUOS­TO­LIAI: „Su­sit­rau­kus“ pie­no su­pir­ki­mo kai­noms, pie­no ga­my­ba ta­po nuo­sto­lin­ga ne tik smul­kie­siems, bet ir stam­bie­siems pie­no ga­min­to­jams.