Perspektyva: Radviliškis – be globos namų

Perspektyva: Radviliškis – be globos namų

Pers­pek­ty­va: Rad­vi­liš­kis – be glo­bos na­mų

Ket­vir­ta­die­nį vyk­sian­čia­me Ta­ry­bos po­sė­dy­je ra­jo­no po­li­ti­kai svars­tys, ko­kių prie­mo­nių rei­kės im­tis, kad iki 2020-ųjų ra­jo­ne ne­be­lik­tų vai­kų glo­bos na­mų ir vi­si be tė­vų glo­bos li­kę vai­kai gy­ven­tų šei­mo­se ar bend­ruo­me­ni­niuo­se na­muo­se. Tam pri­reiks ir lė­šų, ir žmo­giš­kų­jų iš­tek­lių.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Glo­bos įstai­go­se – so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų vai­kai

Praė­ju­siais me­tais vai­kų so­cia­li­nės glo­bos įstai­go­se gy­ve­no 58 ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bės vai­kai. Iš jų 8 vai­kai – Šiau­lių kū­di­kių na­muo­se, 1 neįgalus vai­kas ap­gy­ven­din­tas vai­kų glo­bos na­muo­se, 4 vai­kai – vals­ty­bi­niuo­se vai­kų glo­bos na­muo­se.

Anot So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus ve­dė­jo pa­va­duo­to­jos Ivan­nos Žmė­jaus­kie­nės, vai­kai į so­cia­li­nės glo­bos įstai­gas daž­niau­siai pa­ten­ka iš so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų.

„Šie vai­kai daž­nai tu­ri el­ge­sio pro­ble­mų, to­dėl ar­ti­mi gi­mi­nai­čiai ne­no­ri jų glo­bo­ti. O kar­tais gi­mi­nai­čiai, no­rin­tys glo­bo­ti be tė­vų glo­bos li­ku­sį vai­ką, nea­ti­tin­ka glo­bė­jams ke­lia­mų rei­ka­la­vi­mų“, – iš­ky­lan­čias pro­ble­mas var­di­jo I. Žmė­jaus­kie­nė.

Anot jos, Sa­vi­val­dy­bės tiks­las yra ra­jo­ne su­for­muo­ti to­kią pa­gal­bos ir pa­slau­gų sis­te­mą, ku­ri be tė­vų glo­bos li­ku­siam vai­kui su­da­ry­tų są­ly­gas gau­ti in­di­vi­dua­lias, pa­gal nu­sta­ty­tus po­rei­kius pa­slau­gas bei rei­kia­mą pa­gal­bą ir, ne­pa­ti­riant so­cia­li­nės at­skir­ties, leis­tų vai­kui aug­ti sau­gio­je, jo rai­dai pa­lan­kio­je ap­lin­ko­je – glo­bė­jų šei­mo­je, o ypa­tin­gais at­ve­jais – bend­ruo­me­ni­niuo­se vai­kų glo­bos na­muo­se, ati­tin­kan­čiuo­se šei­mos są­ly­gas.

Sa­vi­val­dy­bės duo­me­ni­mis, per­nai ra­jo­ne 132 be tė­vų glo­bos li­kę vai­kai bu­vo glo­bo­ja­mi šei­mo­se, o 51 glo­bė­jų šei­mo­se ap­si­gy­ve­no. Iš jų 45 vai­kų glo­bė­jais bu­vo pa­skir­ti gi­mi­nys­tės ry­šiais su­si­ję as­me­nys, ki­tų vai­kų glo­bė­jais ta­po ne gi­mi­nai­čiai.

40 vai­kų, per­nai ap­gy­ven­din­tų vai­kų glo­bos na­muo­se, bu­vo grą­žin­ti gy­ven­ti į bio­lo­gi­nę šei­mą, 3 vai­kai bu­vo įvai­kin­ti, 5 įra­šy­ti į ga­li­mų įvai­kin­ti vai­kų ap­skai­tą.

Kol kas ra­jo­ne vei­kia tik vie­na šei­my­na „Da­gi­lė­liai“, įkur­ta prieš sep­ty­ne­rius me­tus. Jo­je per­nai au­go 4 vai­kai.

Juo­da­sis są­ra­šas ne­ma­žė­ja

Vie­na iš pro­ble­mų yra ta, kad dėl daž­nai pa­žei­džia­mų vai­kų tei­sių ra­jo­ne ne­ma­žė­ja šei­mų, pa­te­ku­sių į so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų ap­skai­tą.

So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus tu­ri­mais duo­me­ni­mis, tūks­tan­čiui Sa­vi­val­dy­bės gy­ven­to­jų ten­ka 8 so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mos, ku­rio­se au­ga 17 vai­kų.

Šiuo me­tu į ra­jo­no Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų, au­gi­nan­čių vai­kus, ap­skai­tą įra­šy­tos 305 šei­mos. Dėl gir­ta­vi­mo į šį są­ra­šą pa­te­ko 63 šei­mos, dėl fi­zi­nės, psi­cho­lo­gi­nės ar sek­sua­li­nės prie­var­tos prieš vai­kus – 3, dėl ki­tų prie­žas­čių – 121 šei­ma.

Pa­sak I. Žmė­jaus­kie­nės, iš­skir­ti­na šei­mos ri­zi­kos ka­te­go­ri­ja yra so­cia­li­nių įgū­džių sto­ka. Dėl šios prie­žas­ties į ri­zi­kos šei­mų ap­skai­tą įra­šy­tos 102 šei­mos, ku­rio­se au­ga 268 vai­kai.

Su so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mo­mis ra­jo­ne dir­ba Rad­vi­liš­kio pa­ra­pi­jos bend­ruo­me­nės so­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro so­cia­li­niai dar­buo­to­jai, ku­rie šei­mai tei­kia so­cia­li­nių įgū­džių ug­dy­mo ir pa­lai­ky­mo pa­slau­gas. Šiuo me­tu vie­nam cent­ro so­cia­li­niam dar­buo­to­jui ten­ka dirb­ti maž­daug su 12 so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų. Per tre­jus atei­nan­čius me­tus bus sie­kia­ma, kad šis skai­čius vi­du­ti­niš­kai su­ma­žė­tų iki 10.

Steigs bend­ruo­me­ni­nius glo­bos na­mus

Nuo 2019 me­tų vai­kų, au­gan­čių glo­bos na­muo­se, skai­čius ne­ga­lės bū­ti di­des­nis nei 30, o dar po me­tų ra­jo­ne vei­kian­tys vai­kų glo­bos na­mai „Nykš­tu­kas“ ga­lės teik­ti tik trum­pa­lai­kę so­cia­li­nę glo­bą, trun­kan­čią iki 3 mė­ne­sių.

To­dėl Sa­vi­val­dy­bės pla­nuo­se yra steig­ti bend­ruo­me­ni­nius vai­kų glo­bos na­mus ir juos įkur­ti pen­kiuo­se nu­pirk­tuo­se ir įreng­tuo­se na­muo­se ar bu­tuo­se.

Ki­tą­met bū­tų per­ka­mi du to­kie na­mai, dar ki­tais me­tais – ir­gi du, o 2020-ai­siais – vie­nas. Kiek­vie­na­me iš jų gy­ven­tų ne dau­giau kaip 8 vai­kai.

Kiek­vie­nuo­se bend­ruo­me­ni­niuo­se glo­bos na­muo­se dirb­tų 2 so­cia­li­niai dar­buo­to­jai ir 3 so­cia­li­nių dar­buo­to­jų pa­dė­jė­jai.

Vie­nų bend­ruo­me­ni­nių glo­bos na­mų dar­buo­to­jų iš­lai­ky­mui me­tams rei­kė­tų apie 60 tūks­tan­čių eu­rų, pa­tiems na­mams iš­lai­ky­ti – ko­mu­na­li­niams mo­kes­čiams, ry­šių pa­slau­goms, trans­por­tui iš­lai­ky­ti bei ki­toms iš­lai­doms – dar apie 115 tūks­tan­čių.

„La­bai no­ri­me, kad mums siek­ti šių tiks­lų kuo ak­ty­viau pa­dė­tų kai­mo bend­ruo­me­nės. Kol kas di­des­nį su­si­do­mė­ji­mą pa­ju­to­me tik iš Pa­kal­niš­kių bend­ruo­me­nės. Ki­tos su­si­do­mė­ji­mo ne­pa­reiš­kė.

Ma­no ma­ny­mu, bū­tų ge­riau­sia, kad vai­kai, li­kę be tė­vų glo­bos, ga­lė­tų gy­ven­ti kuo ar­ti­mes­nė­je šei­mai ap­lin­ko­je – ne bend­ruo­me­nės na­mų pa­tal­po­se ar bu­vu­sio­je mo­kyk­lo­je, bet tarp ki­tų šei­mų, tu­rė­da­mi kai­my­nus, su ku­riais ga­lė­tų bend­rau­ti, iš jų mo­ky­tis gy­ve­ni­miš­kų da­ly­kų. Tai jiems pa­dė­tų įgy­ti dau­giau so­cia­li­nės pa­tir­ties“, – re­dak­ci­jai sa­kė I. Žmė­jaus­kie­nė.

Pa­sak jos, kol kas ne­la­bai yra iš ko ir pa­si­sem­ti per­tvar­kų pa­tir­ties, nes ir ki­tos sa­vi­val­dy­bės tik pra­de­da ruoš­tis per­mai­noms.

Au­to­rės nuo­tr.

Sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus ve­dė­jo pa­va­duo­to­ja Ivan­na Žmė­jaus­kie­nė: „So­cia­li­nės glo­bos įstai­go­se vai­kai ne­ga­li su­lauk­ti tiek dė­me­sio, mei­lės ir rū­pes­čio, kiek ga­lė­tų gau­ti gy­ven­da­mi šei­mo­je ir gau­da­mi rei­kia­mą pa­gal­bą bend­ruo­me­nė­je“.

Ra­jo­no vai­kų glo­bos na­mai „Nykš­tu­kas“ il­gai­niui teiks tik trum­pa­lai­kę so­cia­li­nę glo­bą.