Pergalingas receptas atkeliavo iš Norvegijos

Pergalingas receptas atkeliavo iš Norvegijos

Per­ga­lin­gas re­cep­tas at­ke­lia­vo iš Nor­ve­gi­jos

Ba­lan­džio mė­ne­sio „Šiau­lių kraš­to“ rub­ri­kos „Die­nos re­cep­tas“ nu­ga­lė­to­ja skai­ty­to­jai iš­rin­ko pa­kruo­jie­tę Ri­mą Ra­ziu­lie­nę. Per­ga­lę jai pel­nė re­cep­tas, su­ži­no­tas iš Nor­ve­gi­jo­je gy­ve­nan­čių drau­gų.

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

janina@skrastas.lt

Nu­ga­lė­to­ja, var­ty­da­ma pri­zi­nę Liu­ci­nos Rim­gai­lės kny­gą „Sal­džios die­nos su Liu“, juo­ka­vo, kad lei­di­niu teks da­ly­tis. Nes jos duk­ra – tik­ra sal­džių ke­pi­nių gerbėja, ga­mi­nan­ti įvai­riau­sius gar­du­my­nus, ke­pan­ti tor­tus. Kny­ga su­do­mi­no ir Vil­niaus Žir­mū­nų dar­bo rin­kos mo­ky­mo cent­ro Pak­ruo­jo sky­riu­je dir­ban­čios Ri­mos ko­le­gę – bū­si­mų vi­rė­jų mo­ky­to­ją. Tad pri­zi­nį lei­di­nį R. Ra­ziu­lie­nė pa­ža­dė­jo sko­lin­ti ir bend­ra­dar­bei.

Pak­ruo­jie­tė pri­si­pa­ži­no, kad pa­ti vir­tu­vė­je ypa­tin­gu kū­ry­biš­ku­mu ne­pa­si­žy­mi, tik sten­gia­si mai­tin­tis svei­kiau, daž­niau troš­ki­na ga­ruo­se, nei ke­pa.

„Švie­saus at­min­imo ma­ma bu­vo pui­ki ke­pė­ja. Bet iš jos ne­si­mo­kiau – vi­sa­da bu­vau už­siė­mu­si ki­to­kio­mis veik­lo­mis, už­siė­mu­si esu ir da­bar. Gal atei­ty­je, kai tu­rė­siu dau­giau lais­vo lai­ko, vir­tu­vė ir taps kū­ry­bi­nių eks­pe­ri­men­tų vie­ta.“

R. Ra­ziu­lie­nę do­mi­na ku­li­na­ri­jos lai­dos, žy­mių vi­rė­jų pa­ta­ri­mai, re­cep­tai. Iš to­kių pa­ta­ri­mų iš­mo­ku­si pa­si­da­ry­ti na­mi­nį po­mi­do­rų pa­da­žą, tik to­kį ir nau­do­ja.

Ne­ma­žai įdo­my­bių Ri­ma su­ži­no ke­lio­nė­se – sten­gia­si pa­ra­gau­ti kuo įvai­res­nių te­nykš­čių pa­tie­ka­lų. Nors kai ku­rių lie­tu­viams ypač eg­zo­tiš­kų dė­ti į lėkš­tę neišd­rįs­ta.

„In­te­re­sas pa­ruoš­ti ką nors įdo­maus daž­niau­siai gims­ta lau­kiant sve­čių. Tuo­met ir iš­ban­dau pra­ktiš­kai, ką nau­jo su­ži­no­ju­si. Ke­le­tas re­cep­tų na­mų ar­chy­ve at­si­ra­dę per ei­lę me­tų, pa­mėg­ti ne tik ma­no ar­ti­mų­jų, bet ir drau­gų. Ne vie­nas iš drau­gų su­ži­no­tas. Taip, kaip per­ga­lin­go­ji nor­ve­giš­a men­kė“, – pri­si­mi­nė pa­kruo­jie­tė.

Šį re­cep­tą Ri­mai pa­sa­kė drau­gai iš Nor­ve­gi­jos, ir pa­vai­ši­nę to­kia nei vir­ta, nei kep­ta žu­vi­mi. Nes ruo­šiant šiuo bū­du iš­sau­go­mos žu­vies ver­tin­go­sios mais­ti­nės są­vy­bės. Pak­ruo­jie­tė pa­ra­ga­vo nau­jo­vės – pa­ti­ko. Iš drau­gų taip pat su­ži­no­jo, kad ge­riau­siai rink­tis po­pie­ri­nė­je pa­kuo­tė­je par­duo­da­mą bran­ges­nę žu­vį, o ne pi­ges­nę, šal­dy­tą le­de – pir­mo­ji vi­sa­da esan­ti ga­ran­tuo­tai švie­žes­nė. Ir iš jos ruoš­ti pa­tie­ka­lai bū­sią ge­res­nio sko­nio.

***

Tra­di­ci­niam ku­li­na­ri­nio kon­kur­so nu­ga­lė­to­jo re­cep­tui R. Ra­ziu­lie­nė pa­rin­ko didkepsnį – jį ga­min­ti taip pat iš­mo­ko iš drau­gės.

Rei­kės: jau­tie­nos ar kiau­lie­nos iš­pjo­vos – to­kio dy­džio, kiek po­rci­jų ke­ti­na­ma pa­ga­min­ti. Taip pat alie­jaus ir svies­to kep­ti, mal­tų juo­dų­jų pi­pi­rų, šiek tiek drus­kos. Pa­da­žui – pie­vag­ry­bių, šaukš­to grie­ti­nės. Vi­si pro­duk­tai ima­mi iš akies.

Išp­jo­va 2–3 va­lan­das prieš ga­mi­nant ma­ri­nuo­ja­ma alu­je. Sup­jaus­to­ma no­ri­mo dy­džio ga­ba­lais (ne­ma­žais), pa­bars­to­ma pi­pi­rais ir ge­rai įkai­tin­to­je kep­tu­vė­je alie­ju­je ap­ke­pa­ma iš abie­jų pu­sių, kol šiek tiek ap­skrus. Mė­sa ap­ver­čia­ma tik kar­tą.

Po to kep­tu­vė iš­va­lo­ma, de­da­mas kep­ti skir­tas svies­tas. Kep­tu­vei įkai­tus, vėl de­da­mi kepsnio ga­ba­liu­kai ir pa­bai­gia­mi ke­lias mi­nu­tes ap­ke­pin­ti. R. Ra­ziu­lie­nė vi­sa­da pa­si­tik­ri­na, ar mė­sa – dar su krau­ju: jei yra mėgs­tan­čių to­kią, ga­ba­liu­kai ima­mi iš kep­tu­vės ir de­da­mi kiek pra­vės­ti. No­rin­tiems be­krau­jo kepsnio, jie pa­ke­pi­na­mi il­giau.

Kol mė­sa vės­ta, ruo­šia­mas pie­vag­ry­bių pa­da­žas. Gry­bai iš­ke­pa­mi kep­tu­vė­je be rie­ba­lų, de­da­mi į svies­tą, ku­ria­me ke­pė mėsos ga­ba­liu­kai. Vos pa­ke­pi­nus, de­da­mas šaukš­tas grie­ti­nės, vis­kas iš­mai­šo­ma. Dau­giau pa­da­žo ke­pin­ti ne­be­rei­kia.

Pa­tie­kiant į sta­lą kepsnio ga­ba­liu­kai už­pi­la­mi pa­da­žu, siū­lo­ma kuo dau­giau ir kuo įvai­res­nių dar­žo­vių – švie­žių ar troš­kin­tų ga­ruo­se.

Au­to­rės nuo­tr.

Ba­lan­džio mė­ne­sio ku­li­na­ri­nio kon­kur­so nu­ga­lė­to­ja Ri­ma Ra­ziu­lie­nė lai­mė­ta re­cep­tų kny­ga da­lin­sis su duk­ra ir bend­ra­dar­bė­mis.