
Naujausios
Per trejus metus sutaupė ir išleido 16 milijonų litų
Socialinės paramos teikimo eksperimente dalyvavusios penkios savivaldybės nuo šių metų jau nebėra pilotinės – jų pavyzdžiu nuo Naujųjų seka ir kitos šalies savivaldybės.
Eksperimente trejus metus dalyvavusi Radviliškio rajono savivaldybė per šį laikotarpį sutaupė per 16 milijonų litų, arba per 4,6 milijono eurų, kurių nereikėjo grąžinti valstybei. Jie paskirstyti įvairioms rajono reikmėms.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Pilotine buvo trejus metus
Eksperimente dalyvavusios Radviliškio, Akmenės, Raseinių, Šilalės ir Panevėžio savivaldybės trejus metus piniginę socialinę paramą nepasiturintiems gyventojams teikė vykdydamos ne valstybės, o savarankiškąją savivaldybių funkciją.
Trejus metus, kol tęsėsi eksperimentas, Radviliškio savivaldybė gavo bemaž tą pačią lėšų sumą (2012 ir 2013 metais suma buvo šiek tiek mažesnė), kokią gaudavo, kai socialinė parama buvo priskirta valstybės funkcijai, ir socialinei paramai skirtas lėšas tvarkė savo nuožiūra.
Sutaupytųjų lėšų nebereikėjo grąžinti valstybei kaip anksčiau, tad tai, kas buvo sutaupyta, buvo galima panaudoti kitiems rajono tikslams – remontuoti švietimo įstaigas, tvarkyti kelius, atlikti kitus reikalingus darbus.
Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vyriausiosios specialistės, atliekančios vedėjos funkcijas Ivannos Žmėjauskienės teigimu, naujoji tvarka visas pilotines savivaldybes paskatino intensyviau tikrinti, kad socialinė parama pasiektų būtent tuos, kuriems ji priklauso, ir atsijotų tuos, kurie piktnaudžiaudavo.
Sutaupytų lėšų – vis daugiau
I. Žmėjauskienės teigimu, per trejus metus keitėsi socialinių pašalpų gavėjų skaičius – pirmaisiais metais jų padaugėjo ir buvo apie 6 tūkstančius, 2013-aisiais sumažėjo iki 4,8 tūkstančio, o nepatikslintais 2014-ųjų metų duomenimis, apie 4 tūkstančius gavėjų.
Mažėjantis pašalpų gavėjų skaičius bei kitos priežastys lėmė sutaupytų paramos lėšų sumas. Pirmaisiais metais buvo sutaupyta 2,45 milijono litų, 2013-aisiais – per 6 milijonus ir 2014-aisiais – apie 8 milijonus.
Pasak I. Žmėjauskienės, socialinės paramos lėšos nebuvo taupomos dirbtinai – esą tik buvo labiau stengiamasi, kad parama pasiektų tuos, kam ji iš tiesų priklauso.
Vedėjos teigimu, nustatyti nesąžininguosius skyriaus specialistams padėjo ir visuomenė, ypač – bendruomenės, seniūnijos, kurios geriausiai pažįsta savo žmones. Skyrius gaudavęs ir anoniminės informacijos, kuri ne visada pasitvirtindavo. Buvo atvejų, kai pranešantys nebijodavo pasisakyti, kas esantys. Kartais patikrinti situaciją prašydavo ir kitos savivaldybės.
„Visus atvejus tikrindavome atskirai. Turiu pastebėti, kad gudruolių kasmet mažėjo. Matyt, žinodami apie sugriežtintą tvarką ir patys žmonės nebedrįsdavo piktnaudžiauti“, – sakė I. Žmėjauskienė.
Piktnaudžiavimų mažėjo
2014-aisiais, anot I. Žmėjauskienės, išskirtinių piktnaudžiavimo atvejų nebuvo nustatyta. Vedėja prisiminė atvejį, kai patikrinti Radviliškyje nekilnojamojo turto turinčio vieno socialinės paramos prašančio asmens buitines sąlygas paprašė kita Savivaldybė.
Skyriaus darbuotojos tuomet aiktelėjo, kai vietoj nutriušusios trobelės pamatė kelių aukštų namą. Esą, tokiu atveju galima numanyti, kodėl asmuo savo gyvenamąją vietą deklaravo kitame rajone, nors pagrindinis jo turtas buvo mūsų rajone.
Anksčiau esą būdavo ir tokių gudruolių, kurie, gaudami tūkstantinius atlyginimus, įsigudrindavo gauti ir socialines pašalpas, ir nemokamą maitinimą vaikams.
Daugiausia tuo naudojosi tolimųjų reisų vairuotojai, kadangi jiems mokami dienpinigiai nebūdavo rodomi pateikiamuose dokumentuose.
„Kiekvienu atveju atsižvelgiame į šeimos situaciją individualiai, todėl yra ir nemažai atvejų, kai parama buvo skirta išimties tvarka“, – sakė I. Žmėjauskienė.
Rajono seniūnijų seniūnai pripažįsta, jog už pašalpas talkininkaujantys pašalpų gavėjai nuveikė nemažai darbų, nors ir ne visi yra tie gerieji darbininkai ir juos tenka nuolat prižiūrėti, kad darbas būtų padarytas tinkamai.
Pasak I. Žmėjauskienės, trejus metus rajono Savivaldybė dar gaus tą patį socialinei paramai skirtų lėšų kiekį, o jau vėliau jos bus skiriamos pagal 2011-2013 metų faktinį panaudojimą.
Tam šalies savivaldybių biudžetams 2015-2017 metais numatyta skirti 226,7 milijono eurų, o nuo 2018 metų – 219,7 milijono eurų.
Autorės nuotr.
TALKININKAI: Socialines pašalpas gaunantys radviliškiečiai už pašalpas turi talkininkauti seniūnijoje. Dažniausiai jie tvarko aplinką.
Redakcijos archyvo nuotr.
PADĖKA: Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė (dešinėje) padėkojo bandomajame projekte dalyvavusių rajonų savivaldybių socialinės paramos skyrių kolektyvams. Radviliškio savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjai Ivannai Žmėjauskienei (kairėje) įteikta ministrės padėkos raštas.