Per kiek laiko „nugyvenami“ socialiniai būstai?

Per kiek laiko „nugyvenami“ socialiniai būstai?

Per kiek laiko „nugyvenami“ socialiniai būstai?

Palangoje vykusiame geriausiųjų 2007 – 2013 metų Vakarų Lietuvoje įgyvendintų projektų apdovanojimo ceremonijoje Kelmėje renovuotas bendrabutis, kuriame įrengti 25 socialiniai būstai, buvo nominuotas kaip vienas iš geriausiųjų Vakarų Lietuvoje. Tačiau prieš porą metų įrengtų socialinių būstų bendrosios patalpos jau atrodo ne ką geriau kaip prieš renovaciją.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Įrengti 25 socialiniai būstai

Socialiniai būstai Kelmėje įrengti buvusiame Profesinio rengimo centro bendrabutyje. Dalyje bendrabučio kelmiškiai buvo nusipirkę būstus, dalyje buvo savivaldybės skiriami socialiniai būstai.

Pastaruosius nutarta renovuoti. Apšiltinta vienos bendrabučio pusės, kurioje įrengti socialiniai būstai, sienos, stogas. Suremontuotos laiptinės, koridoriai ir kitos bendros patalpos. Pakeistos durys, langai. Atnaujintas kiekvienas būstas. Bendrabučio kambariuose įrengtos virtuvėlės, tualeto ir vonios kambariai, išdažytos sienos, kambariuose kilimine danga ištiestos grindys, nupirkta buitinė technika.

Du socialiniai būstai pritaikyti neįgaliesiems.

Po dvejų metų

Atnaujinti socialinius būstus Kelmės savivaldybei padėjo Europa. Tai kainavo 1 milijoną 162 tūkstančius litų. Gyventojai už atnaujinto socialinio būsto nuomą moka dar mažiau negu prieš renovaciją – tik apie 25 litus per mėnesį.

Tačiau 2011 metų rugpjūčio mėnesį sutvarkyto bendrabučio bendrosios patalpos šiandien atrodo ne ką geriau nei prieš renovaciją.

Baltos durys nutepliotos, lauko laiptų plytelės įskilusios, šviesiai nudažytos fojė ir koridorių sienos – dėmėtos, pradeginta plastikinė palangė, antrajame aukšte įskilusi koridoriaus siena, apipaišintos vieno būsto durys, nulupinėti numeriai.

Beje, bendromis fojė patalpomis naudojasi ne tik socialinių būstų, bet ir privačių butų gyventojai.

Kaip atrodo patys butai? Darbo laiku sunku buvo rasti namuose socialinių būstų gyventojus. Tačiau pavyko patekti į keletą būstų. Kol kas jų vidus atrodo normaliai.

Vieni džiaugiasi, kiti peikia

Vieno būsto duris atidarė jauna mergina. Ji tik viešnia. Atvažiavo pas tėvelį iš Klaipėdos. Sigita pasakoja, jog tėtė prieš renovaciją gyveno dviejų kambarių bute, kitame aukšte. Tačiau po renovacijos butas jam buvo pakeistas. Gavo vieną kambarį, kuriame drauge įrengta ir mini virtuvėlė, vonios bei tualeto kambarys.

Tačiau tėtė, pasak Sigitos, patenkintas atnaujintu būstu. Dabar šviesiau, jaukiau, tik langai, nors ir plastikiniai, leidžia šaltį bei drėgmę.

Kitas aplankytas butas taip pat dar nenugyventas. Virtuvėlė nuo kambario atitverta spinta. Panaudota niša koridoriuje. Čia pastatyta spinta. Tik baldai ankštiems kambariukams kiek per dideli. Erdvės  mažoka.

Bute sutikta moteris sako, jog projektuotojai nepagalvojo, jog mažame poros bendrabučio kambarėlių plote įrengus vonią ir virtuvėlę sumažės kambariai. O čia gyvenančios šeimos daugelis augina mažus vaikus.

Jos nuomone, tokiuose mažuose kambariuose nereikėjo tiesti kiliminės dangos. Būtų geriau bent pigus parketas ar linoleumas. Juk mažoje erdvėje ir taip nėra kuo kvėpuoti. O ant kiliminės dangos kaupiasi dulkės.

„Naudotos pačios pigiausios medžiagos. Vienkartinės popierinės durys, lietų leidžiantys langai. Apie darbų kokybę nėra ką ir kalbėti, – piktinosi moteris. – Be to, reikėjo įvertinti, kad socialiniuose būstuose gyvena ne patys tvarkingiausi žmonės, bendrų patalpų sienas dažyti tamsesne spalva. Dabar prieš Kalėdas sienas nuvalėme, prieš Naujuosius – vėl tas pats. Ką padarysi – valdiškas yra valdiškas, ne savas. Tik gaila ne visai protingai investuotų didelių lėšų.“

Autorės nuotr.

ATSINAUJINIMAS: Dalis bendrabučio baigta atnaujinti 2011 metų rugpjūčio mėnesį. Apšiltintos sienos. Pakeisti langai ir durys. Suremontuotas būstų vidus.

KONTRASTAI: Bendrosios patalpos. Siena papuošta naujomis pašto dėžutėmis, kokių nėra kituose Kelmės daugiabučiuose. O palangė purvina ir šiukšlina.

VALDIŠKA: Pradeginta plastikinė palangė. Matyt, gyventojai mano, jog valdiško turto nėra reikalo saugoti.

KOKYBĖ: Per porą metų ir kelis mėnesius jau suskilusios laiptų plytelės. Vieni gyventojai kaltina prastą darbų kokybę, kiti - netikusius asocialius kaimynus, gyvenančius socialiniuose būstuose.

JAUKUMAS: Daugelis socialinio būsto gyventojų vertina tai, kad atnaujinti jų butai ir bendri koridoriai. Jie kuria jaukumą ir puošia bendras patalpas.