Penktasis „Šaltibarščių gaminimo čempionatas“ Pakiršinio dvare subūrė bendruomenes

EKAC nuotr.
„Šaltibarščių čempionatas“ Pakiršinyje, Radviliškio rajone, įvyko jau penktą kartą.

Praėjusį savaitgalį Radviliškio rajone, Pakiršinio dvare, vyko penktasis „Šaltibarščių gaminimo čempionatas“, kuriame dalyvavo net 28 komandos iš visos Lietuvos: Radviliškio rajono, Panevėžio, Tauragės, Naisių (Šiaulių rajonas), taip pat iš Didžiosios Britanijos.

Komandos pagamino per 50 rūšių šaltibarščių daugiau nei 1 000 litrų. Ragautojai skanavo rožinių šaltibarščių, baltų, šaltibarščių kokteilių, šaltibarščių sušių ar cepelinų. Čempionatas tapo tikra rožine šaltibarščių jūra, kur dalyviai varžėsi dėl tradiciškiausių, skaniausių, originaliausių ir didžiausio puodo šaltibarščių titulų.

„Ar kada nors susimąstėte, kaip atrodytų pasaulis be šaltibarščių?“ – retoriškai klausė šventės vedėja Violeta Mičiulienė ir pridūrė: „Laimei, šiandien mes galime pamiršti šią mintį, nes mūsų parke verda tikra rožinė šaltibarščių jūra!“

Renginio metu buvo atidengtas suolas-skulptūra, skirtas pažymėti „Šaltibarščių gaminimo čempionato“ penkmetį. Suolą-skulptūrą išdrožė medžio drožėjas iš Panevėžio rajono Eduardas Titas. Šaltibarščių alėjoje papildyta ir pristatyta Arvydo Žaromskio fotografijų paroda „2023 m. „Šaltibarščių gaminimo čempionatas“.

Dvaro oficinoje norintys galėjo išklausyti Anželikos ir Rimvydo Laužikų paskaitą „Šaltibarščių istorija ir senieji receptai Lietuvoje“. Dvaro salėje veikė respublikinio vaikų piešinių konkurso piešinių paroda ir Radviliškio rajono savivaldybės Etninės kultūros ir amatų centro (EKAC) lankytojų darbų paroda.

Nemokamai visi norintys galėjo dalyvauti „Šaltibarščių sostinės“ atviruko ir aksesuarų gamybos dirbtuvėse. Parke žaisti ir smagiai leisti laiką kvietė Baisogalos jaunimo dienos centras ir projekto „Jungtys“ savanoriai. Pasisverti ir savo sveikatos būklę visi galėjo pasitikrinti Radviliškio visuomenės sveikatos biuro palapinėje, o susipažinti su Radviliškio lankytinomis vietomis – Radviliškio turizmo centro palapinėje.

Didelio susidomėjimo sulaukė 72 valandų išgyvenimo krepšys, kurį pristatė Raminta Laurutienė. Radviliškio policijos komisariato pramogos vaikams – šuo Amsius, motociklai, švyturėliai, antrankiai – sudomino visus šventėje dalyvavusius vaikus.

Renginyje buvo galima išvysti ir senovinių automobilių bei traktorių parodą, mugę, vaikų pramogas ir edukacinius užsiėmimus. Parke veikė Šeduvos globos namų gyventojų darbų paroda.

Populiarusis šaltibarščių gaminimo konkursas sulaukė didelio žiūrovų susidomėjimo. Po prisistatymų, kuomet komandos pristatė savo šūkius, prasidėjo kulinarinės kovos. Kompetentinga komisija vertino dalyvių gaminius, o vėliau apdovanojo geriausius. Žiūrovai turėjo galimybę ragauti šaltibarščius ir balsuoti už savo favoritus.

Renginio kulminacija tapo apdovanojimų ceremonija, kurioje buvo įteikti prizai už tradiciškiausius ir originaliausius, didžiausio puodo šaltibarščius.

„Didžiausio puodo“ kategorijoje dovanas atsiėmė „Skonių revoliucija“ ir ,,Rožinė svajonė“ (Baisogalos seniūnijos komanda). Jiems prizą įteikė Eglė Juozapavičienė, Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjungos vadovė. „Tradicinių šaltibarščių“ kategorijoje 3 vietą užėmė „Radviliukai“, 2 vietą – „Cinkelis“ (Radviliškio rajono Papušynio kaimo bendruomenės komanda), 1 vietą – „To dar nebuvo!“ (Šeduvos lopšelio-darželio komanda). „Netradicinių šaltibarščių“ kategorijoje 3 vietą pelnė „Raktas“ (Tauragės rajono Dapkiškių kaimo moterų klubo „Raktas“ komanda), 2 vietą – „Imantai“ (Radviliškio rajono Baisogalos priestočio bendruomenės komanda), 1 vietą – „Skonių gastronomės“.

„Šaltibarščių gaminimo čempionato“ metu skambiausias dainas žiūrovams skyrė Živilė Gedvilaitė, ansamblis „Jonis“, Liepa Mondeikaitė, Renata ir Deivis, Ovidijus Vyšniauskas. Renginio organizatorių apranga pasirūpino Panevėžio fabrikas UAB „Linas“, jis ne tik išleido „šaltibarščių liną“, bet ir organizatoriams pasiuvo rūbus, o dalyviams paruošė dovanų.

Pasak organizatorių, Radviliškio rajono savivaldybės Etninės kultūros ir amatų centro ir Pakiršinio kaimo bendruomenės atstovų, šis čempionatas ne tik skatina kulinarinį meną, bet ir suteikia galimybę bendruomenėms išreikšti savo kūrybiškumą.