Pažymos socialinei paramai gauti detektyvas

Pažymos socialinei paramai gauti detektyvas

SKAITYTOJAI KREIPIASI

Pažymos socialinei paramai gauti detektyvas

Į „Krašto žinių“ redakciją kreipėsi joniškietė, piktindamasi, kad turi mokėti už anksčiau buvusią nemokamą antstolio pažymą apie alimentus. Pradėjus aiškintis, istorija virto detektyvu: antstolės padėjėja teigia, kad kalta savivaldybė, įrašiusi į jos išduodamą dokumentą datą, iki kada žmogus remtinas, Socialinės paramos skyriaus vedėja aiškina, kad tokia pat pažyma rašoma nuo 2004 metų. Tiesa viena – institucijos tarpusavy nesusikalba, o gyventojams trūksta informacijos.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Už pažymą paprašė sumokėti

Į „Krašto žinių“ redakciją su dukrele užėjusi Danutė Mašnikova piktinosi, kad iš jos buvo paprašyta sumokėti už antstolio išduodamą apie alimentus liudijančią pažymą, nors anksčiau dokumentą ji gaudavo nemokamai.

„Už pažymą turiu sumokėti 6 litus. Pervedimui per banką iš manęs atskaičiuos dar 4. Iš viso – 10 litų. Man tai nemaži pinigai, nupirkčiau dešros ar duonos vaikams. Globoju du anūkus, auginu mažą dukrą,“ – pasakojo moteris.

Joniškietė seniau, kaip socialiai remtinas asmuo, pažymą gaudavo nemokamai. Taip buvo ir prieš tris mėnesius. Tačiau atėjusi į Socialinės paramos skyrių tvarkytis socialinei pašalpai dokumentų birželio pradžioje, išgirdo naujieną: pavėlavo, pražiopsojo laiką. Reikėję ateiti gegužės pabaigoje, tada antstolio pažyma nekainuotų.

Informacijos negavo

„Bet aš visada popierius tvarkydavausi, pasibaigus socialinės pašalpos mokėjimo laikui. Kadangi gegužę pašalpą dar gavau, nuėjau į Socialinės paramos skyrių ir atstolio kontorą birželį,– aiškino D. Mašnikova. – Jei pasikeitė tvarka, kodėl nebuvo informacijos? Kodėl socialiniai darbuotojai neperspėjo, nepakabino seniūnijos informacinėje lentoje kokio lapelio?“

Dera priminti, kad į socialinę pašalpą pretenduojantis žmogus turi pateikti duomenis apie visas pajamas. Todėl, jei yra priteisti alimentai, susidaro uždaras ratas. Iš Socialinės paramos skyriaus gauta pažyma, kad žmogus socialiai remtinas, pateikiama antstoliui. Antstolis, savo ruožtu, išrašo pažymą, liudijančią apie gaunamus arba negaunamus alimentus, kuri pridedama prie dokumentų apie pajamas Socialinės paramos skyriui.

Kaltinama savivaldybė

„Krašto žinioms“ pradėjus aiškintis, kaip už dyką išduodama pažyma tapo mokama, istorija tapo detektyvu. Valstybės tarnautojai badė pirštais vieni į kitus.

Joniškio antstolės Vaivos Šimkienės padėjėja Živilė Bobrovskienė teigė, kad kalta Savivaldybė, kuri seniau pažymas pateikdavusi „laisva ranka“. Tai yra, anot antstolės padėjėjos, dokumente nebūdavo įrašyta data, iki kada asmuo socialiai remtinas, dabar pažymoje ši data aiškiai nurodyta.

„Sakykime, žmogus pašalpą gauna nuo kovo iki gegužės mėnesio. Jis atėjo pažymos apie alimentus birželio 7-ą ir atnešė iš Socialinės paramos skyriaus pažymą, kurioje parašyta, kad paramą gauna iki birželio1 dienos. Nuo tos dienos jis nebelaikomas remtinu, kol iš naujo nepaskiriama pašalpa. Vadinasi, reikėjo ateiti dar gegužės mėnesį,“ – sakė Ž. Bobrovskienė.

Antstolės padėjėja aiškino, kad nežinia ką pasakytų Teisingumo ministerija, jei pamatytų, kad pažymos nemokamai duodamos žmonėms, kurie realiai nebėra socialinės paramos gavėjai.

Atsakas antstoliams

Tuo tarpu, Socialinės paramos skyriaus vedėja Jolita Puidokienė tvirtino, kad savivaldybėje išduodamos pažymos forma nesikeičia nuo 2004 metų.

„Visada ant pažymos matėsi data. Gal antstoliams yra nauji, griežtesni nurodymai? O gal žmonės nueidavo anksčiau tvarkytis dokumentų ir problemų nekilo?“ – svarstė Socialinės paramos skyriaus vedėja Jolita Puidokienė.

Vedėjos teigimu, jei pašalpos mokėjimas baigiasi gegužę, tai tą mėnesį ir reiktų tvarkytis pažymas. O kada ką daryti, žmones konsultuoja socialiniai darbuotojai.

„Jei žmogus tikrai nežino, jam nepaaiškino, gali pretenzijas raštu pateikti Socialinės paramos skyriui, aiškinsimės,“ – sakė J. Puidokienė.

Informacija žmonėms

Kadangi už anksčiau nemokamai antstolių rašytas pažymas jau teko ir gali tekti mokėti dar ne vienam pavėlavusiam žmogui, „Krašto žinios“ vedėjos klausė, kodėl apie pasikeitimus neinformuota savivaldybės interneto svetainėje ar seniūnijų, skyriaus informacinėse lentose.

„Kaip galime informuoti apie tai, ko nežinome? Antstoliai nepranešė, kad pas juos kažkas pasikeitė,“ – sakė vedėja Jolita Puidokienė.

Todėl „Krašto žinios“ informuoja: jei esate socialinės paramos gavėjas, dokumentus tvarkykitės paskutinį mėnesį, kai pašalpa gaunama, o ne vėliau. Kitu atveju susimokėsite maždaug 10 litų – už pažymą ir aptarnavimą banke.

Autorės nuotr.

PROCEDŪRA: Socialinės paramos skyriaus vedėja Jolita Puidokienė sakė: jei žmogus tikrai negavo reikalingos informacijos iš socialinio darbuotojo, jei jam nepaaiškino, tegul kreipiasi raštu – bus aiškinamasi.