Pavojaus varpai – dėl daugiabučių renovacijos

Pavojaus varpai – dėl daugiabučių renovacijos

Pa­vo­jaus var­pai – dėl dau­gia­bu­čių re­no­va­ci­jos

Šiuo me­tu Kel­mės ra­jo­ne re­no­vuo­ja­mi ar­ba ruo­šia­si re­no­va­ci­jai še­ši dau­gia­bu­čiai. Vals­ty­bės pa­ra­ma re­no­va­ci­jai ma­žė­ja. Bu­tų sa­vi­nin­kai bė­do­ja, jog tiek, kiek su­mo­kės už re­no­va­ci­ją, ne­gaus už par­duo­da­mą bu­tą.

Tuo tar­pu dau­gia­bu­čius ad­mi­nist­ruo­jan­čios bend­ro­vės di­rek­to­rius tvir­ti­na, jog, va­do­vau­jan­tis ma­žiau­sios kai­nos kri­te­ri­ju­mi, sun­ku ras­ti pa­ti­ki­mų ran­go­vų. Dėl silp­nų ran­go­vų, ku­riuos pa­ren­ka Cent­ri­nė pir­ki­mų or­ga­ni­za­ci­ja, pa­vo­jaus var­pais skam­bi­na ir sa­vi­val­dy­bės va­do­vai.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Bran­gu re­no­vuo­ti, bran­gu daug mo­kė­ti už ši­lu­mą

Kel­mė­je, B. Lau­ce­vi­čiaus gat­vė­je, prie 12 nu­me­riu pa­žy­mė­to na­mo, dar­buo­ja­si sta­ty­bi­nin­kai. Kaž­ka­da kaip koo­pe­ra­ti­nis dau­gia­bu­tis sta­ty­tas na­mas re­no­vuo­ja­mas.

Šia­me na­me gy­ve­nan­tis pen­si­nin­kas Alek­sand­ras Gaid­jur­gis sa­ko, jog re­no­va­ci­ja – men­kas ma­lo­nu­mas. Laip­ti­nė­je kei­čia lie­taus vamz­džius, rū­sy­je – ši­lu­mos punk­tus, van­dens vamz­džius. Vi­sur iš­dau­žy­ta, šiukš­li­na. Jau pra­dės šil­tin­ti vie­ną na­mo sie­ną, pa­sta­tė pa­sto­lius.

Pen­si­nin­kas ne­pyks­ta, kad bus su­tvar­ky­tas ši­lu­mos punk­tas, pa­si­keis prieš ke­lis de­šimt­me­čius sta­ty­to na­mo iš­vaiz­da. Ta­čiau kai su­ži­no­jo, jog už re­no­va­ci­ją jam rei­kės mo­kė­ti 23 tūks­tan­čius eu­rų, nu­si­mi­nė.

Bend­ri­ja ims pa­sko­lą, ban­kas iš­dės­tys tą su­mą da­li­mis. Jei­gu pen­si­nin­ko pa­ja­mos ne­leis jam pa­čiam mo­kė­ti pa­sko­lą, kre­di­tą ir pa­lū­ka­nas kom­pen­suos Sa­vi­val­dy­bė. Vy­res­nio am­žiaus žmo­nės – at­sar­gūs. O jei­gu pa­si­keis įsta­ty­mas, ir Sa­vi­val­dy­bė nu­stos kom­pen­suo­ti kre­di­tą?

Po­nas Alek­sand­ras ne­bu­vo re­no­va­ci­jos ša­li­nin­kas. Bet pu­sė gy­ven­to­jų su­tin­ka – ir ki­tos pu­sės nuo­mo­nė nie­kam neį­do­mi.

Ne­re­no­vuo­ta­me dau­gia­bu­ty­je gy­ven­ti – taip pat ne py­ra­gai. Pen­si­nin­kas Alek­sand­ras gy­ve­na di­džiu­lia­me ke­tu­rių kam­ba­rių bu­te. Gruo­dis ne­bu­vo šal­tas. Ta­čiau už šil­dy­mą atė­jo 90 eu­rų są­skai­ta. Plius karš­tas ir šal­tas van­duo, elekt­ra, ad­mi­nist­ra­vi­mo iš­lai­dos, te­le­fo­nas ir ki­ti mo­kes­čiai – iš pen­si­jos ne kaž­kas ir be­lie­ka. Bu­tą keis­tų­si į ma­žes­nį, bet nie­kas to­kių di­de­lių bu­tų da­bar ne­per­ka.

Ant vi­daus sie­nų pra­si­mu­ša le­das

Kai­my­ni­nia­me B. Lau­ce­vi­čiaus 14 nu­me­riu pa­žy­mė­ta­me na­me gy­ve­nan­ti pe­da­go­gė sa­ko, jog jų dau­gia­bu­čio gy­ven­to­jai taip pat sun­kiai pa­si­da­vė re­no­va­ci­jai. Žmo­nės bai­mi­na­si sko­lų.

Ta­čiau pa­svars­tė, jog da­bar jų dau­gia­bu­tis, ša­lia re­no­vuo­tų na­mų at­ro­do var­gin­gai. Jų ir kai­my­ni­nis dau­gia­bu­čiai li­ko vie­nin­te­liai ne­re­no­vuo­ti vi­sa­me Ra­sei­nių gat­vės kvar­ta­le. Ga­liau­siai kai ku­riuo­se bu­tuo­se pro lau­ko sie­nas vi­du­je žie­mą iš­virs­ta le­das. Pa­si­ro­do, kai kur anų lai­kų sta­ty­bi­nin­kai ne­pa­li­kę nė oro tar­po. Bū­ti­nai rei­kia ap­šil­tin­ti sie­nas.

Gy­ven­to­jai abe­jo­ja, ar ran­go­vai spės at­lik­ti dar­bus iki šių me­tų bir­že­lio. Re­no­va­ci­ja tu­rė­jo pra­si­dė­ti praė­ju­sių me­tų bir­že­lį. Ta­čiau iki šiol jų kie­me dar nė­ra jo­kio veiks­mo. Tik kai­my­ni­nia­me na­me ne­se­niai pra­si­dė­jo dar­bai. Čia sie­nas šil­tin­ti ruo­šia­si ke­le­tas SMD bend­ro­vės dar­bi­nin­kų.

Na­me at­nau­ji­na­mi ši­lu­mos punk­tai, kei­čia­mi vamz­džiai, ra­dia­to­riai.

Trūks­ta pa­ti­ki­mų ran­go­vų

Su­si­ti­ki­me su Kel­mės mies­to gy­ven­to­jais ra­jo­no me­ras Vac­lo­vas And­ru­lis in­for­ma­vo, jog su­tar­tis dėl re­no­va­ci­jos pa­si­ra­šė dar še­šių dau­gia­bu­čių bend­ri­jos. Ra­jo­ne bus at­nau­jin­ta 70 pro­cen­tų dau­gia­bu­čių. Ta­čiau re­no­va­ci­jos pro­ce­sas da­ro­si vis su­dė­tin­ges­nis. Ran­go­vus pa­ren­ka Cent­ri­nė pir­ki­mų or­ga­ni­za­ci­ja. Ta­čiau pir­ki­mus lai­min­čios bend­ro­vės ne vi­sa­da stip­rios. Šį­kart kai ku­rie ran­go­vai taip pat at­si­lie­ka nuo dar­bų gra­fi­ko.

Vė­liau apie dau­gia­bu­čių re­no­va­ci­ją kal­bin­tas dau­gia­bu­čius ad­mi­nist­ruo­jan­čios įmo­nės „Kel­mės vie­ti­nis ūkis“ di­rek­to­rius Dai­nius Po­po­vas paant­ri­no me­rui. Bend­ro­vės iš tie­sų van­giai vyk­do sa­vo įsi­pa­rei­go­ji­mus. „Žai­džiam su ri­zi­ka, – sa­kė D. Po­po­vas. – Anks­tes­niuo­se dau­gia­bu­čių re­no­va­ci­jos eta­puo­se bu­vo leng­viau. Bet nė­ra ką da­ry­ti. Ran­go­vo kei­ti­mas – taip pat ne­nau­din­gas. Dar la­biau nu­si­tęs­tų dar­bai.“

D. Po­po­vo nuo­mo­ne, kal­čiau­sia čia pa­ti vie­šų­jų pir­ki­mų sis­te­ma, kai pa­grin­di­nis kri­te­ri­jus – ma­žiau­sia kai­na. „Už šio kri­te­ri­jaus sly­pi dau­gy­bė pro­ble­mų. Są­ma­ta pa­da­ry­ta už 400 tūks­tan­čių eu­rų, o lai­min­ti bend­ro­vė pa­siū­lo dar­bus at­lik­ti už 330 tūks­tan­čių. Ar tai įma­no­ma? Ky­la grės­mė tai bend­ro­vei bank­ru­tuo­ti“, – ste­bi­si D. Po­po­vas.

Di­des­nė kai­na – di­des­nė naš­ta gy­ven­to­jams ir sa­vi­val­dy­bei

Ant­ra ver­tus, di­des­nė dar­bų kai­na bū­tų di­des­nė naš­ta ir dau­gia­bu­čių gy­ven­to­jams. Še­šių pa­sta­rų­jų dau­gia­bu­čių re­no­va­ci­jai vals­ty­bė ski­ria tik 30 ir 35 pro­cen­tus pa­ra­mos. Ki­tą su­mą tu­ri deng­ti pa­tys gy­ven­to­jai. Di­des­nių bu­tų gy­ven­to­jams re­no­va­ci­jos kaš­tai su ban­ko pa­lū­ka­no­mis sie­kia per 20 tūks­tan­čių eu­rų. Kel­mė­je maž­daug tiek ar ke­liais tūks­tan­čiais dau­giau kai­nuo­ja ir pa­ts bu­tas.

So­cia­liai rem­ti­niems pa­sko­los įmo­kas ir pa­lū­ka­nas kom­pen­suo­ja Sa­vi­val­dy­bė. So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus ve­dė­ja Re­da Kaž­dai­lie­nė in­for­ma­vo, kad praė­ju­siais me­tais tei­sę gau­ti to­kias kom­pen­sa­ci­jas tu­rė­jo 246 bu­tų sa­vi­nin­kai. Sa­vi­val­dy­bė ban­kams su­mo­kė­jo 78 324 eu­rus. Tai­gi, di­des­nė re­no­va­ci­jos kai­na – di­des­nė naš­ta ir Sa­vi­val­dy­bei.

Sa­vi­val­dy­bės vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė, at­sa­kin­ga už ši­lu­mos ūkį, Ra­si­ta Bu­jo­kie­nė ra­mi­na, jog pa­sko­la iš­dės­to­ma dau­ge­liui me­tų, mė­ne­sio su­ma nė­ra di­de­lė. Be to, pa­sko­los įmo­ką kom­pen­suos ma­žes­nis mo­kes­tis už šil­dy­mą.

„Pliu­sų žy­miai dau­giau, – sa­ko R. Bu­jo­kie­nė. – Pa­kei­čia­mi sto­gai, ap­šil­ti­na­mos sie­nos, pa­si­kei­čia na­mo iš­vaiz­da. Kai ku­rios bend­ri­jos pa­čios jau bū­na ne­ma­žai pa­da­riu­sios, kad su­tau­py­tų ši­lu­mos. Joms dau­gia­bu­čio at­nau­ji­ni­mas kai­nuo­ja pi­giau. Pas­ko­la „pri­riš­ta“ prie bu­to.

Jei­gu gy­ven­to­jas par­duo­da bu­tą, ga­li par­duo­ti jį su vi­sa pa­sko­la.“

Šiuo me­tu Kel­mė­je ir Ty­tu­vė­nuo­se re­no­vuo­ja­ma po tris dau­gia­bu­čius. Iš vi­so ra­jo­ne jų re­no­vuo­ta 41 ar­ba 70 pro­cen­tų vi­sų dau­gia­bu­čių.

Au­to­rės nuo­tr.

Vyks­ta dar­bai prie B. Lau­ce­vi­čiaus gat­vės 12 nu­me­riu pa­žy­mė­to dau­gia­bu­čio.

Dau­gia­bu­čius ad­mi­nist­ruo­jan­čios bend­ro­vės „Kel­mės vie­ti­nis ūkis“ di­rek­to­rius Dai­nius Po­po­vas sa­ko, jog pro­ble­mų ky­la dėl ma­žiau­sios kai­nos kri­te­ri­jaus at­lie­kant vie­šuo­sius pir­ki­mus.