Paveiksluose pasidalijo savo pasaulėjauta

Paveiksluose pasidalijo savo pasaulėjauta

Pa­veiks­luo­se pa­si­da­li­jo sa­vo pa­sau­lė­jau­ta

Rad­vi­liš­kio vie­šo­sios bib­lio­te­kos Pa­veiks­lų ga­le­ri­jo­je ati­da­ry­ta kraš­tie­tės dai­li­nin­kės Ge­nės Stu­gie­nės ta­py­bos dar­bų pa­ro­da „Pri­si­mi­ni­mai“. Tai – jau penk­to­ji per­so­na­li­nė dai­li­nin­kės pa­ro­da, su­reng­ta Vie­šo­jo­je bib­lio­te­ko­je.

Sau­lius JUŠ­KE­VI­ČIUS

saulius@skrastas.lt

Pa­veiks­luo­se – min­čių dė­lio­nė

Ren­gi­nys pri­trau­kė ne­ma­žą bū­rį da­ly­vių: dai­li­nin­kės ko­le­gų, pa­žįs­ta­mų, drau­gų, ger­bė­jų, pa­vie­nių sve­čių.

G. Stu­gie­nės pa­ro­dą pri­sta­čiu­si me­no­ty­ri­nin­kė Vai­da Gri­ciu­vie­nė sa­kė, kad G. Stu­gie­nės pa­ro­da „Pri­si­mi­ni­mai“ – tai iliust­ra­ty­vi min­čių dė­lio­nė, pri­ver­čian­ti trum­pam su­sto­ti ir at­si­kvėp­ti, pa­bė­gant nuo nuo­la­ti­nio sku­bė­ji­mo.

„Au­to­rė eks­po­nuo­ja­mais dar­bais at­ku­ria sa­vo pri­si­mi­ni­mus, juos vi­zua­li­zuo­ja skir­tin­go­mis iš­raiš­kos for­mo­mis ir tech­ni­ko­mis – ak­va­re­le, ta­py­ba ant šil­ko, pa­ste­le. G. Stu­gie­nė – įvai­ria­pu­sė ir uni­ver­sa­li me­ni­nin­kė. Pie­šia pieš­tu­ku bei pa­ste­le, lie­ja ak­va­re­lę, ta­po alie­ju­mi ir ant šil­ko, už­sii­ma ba­ti­kos dar­bais“, – sa­kė me­no­ty­ri­nin­kė.

Pa­sak jos, eks­po­nuo­ja­muo­se kū­ri­niuo­se au­to­rė pri­si­mi­ni­mais su­grįž­ta į jai ar­ti­mas lan­ky­tas vie­tas, o pa­ste­le pieš­tuo­se po­rtre­tuo­se dar kar­tą su­si­tin­ka su pa­žįs­ta­mais žmo­nė­mis.

„Švel­nio­se ir su­bti­lio­se ak­va­re­lė­se me­ni­nin­kė jaut­riai at­sklei­džia gam­tos tra­pu­mą, am­ži­ny­bės dvelks­mą. Jau­čia­mas au­to­rės prie­rai­šu­mas konk­re­čiai vie­to­vei – vaiz­duo­ja­mi mo­ty­vai už­fik­suo­ti Rad­vi­liš­kio, Ty­ru­lių, Pa­šuš­vio, Už­ven­čio apy­lin­kė­se. Gam­tos pei­za­žus pa­pil­do or­ga­niš­kai įlie­ti žmo­gaus pėd­sa­kai – ar­chi­tek­tū­ri­nės de­ta­lės, pa­sta­tai, til­te­liai. Ak­va­re­lė­je švel­nūs tep­tu­ko pri­si­lie­ti­mai ku­ria har­mo­ni­ją tarp žmo­gaus ran­ko­mis su­kur­tų ob­jek­tų ir gam­tos – tai eksp­re­sy­vūs ir sau­lė­ti ka­me­ri­niai frag­men­tai“, – sa­kė V. Gri­ciu­vie­nė.

Pa­sak jos, pa­ro­do­je eks­po­nuo­ja­mi po­rtre­tai – psi­cho­lo­gi­zuo­ti, at­sklei­džian­tys in­di­vi­dua­lią pie­šia­mos as­me­ny­bės pu­sę bei ra­mią, aiš­kią vi­di­nę pu­siaus­vy­rą.

„Vie­na­me iš po­rtre­tų sie­kia­ma iš­ryš­kin­ti gam­tos ir žmo­gaus ry­šį. Ant šil­ko per­kel­ti gė­lių mo­ty­vai ak­cen­tuo­ja vie­na­die­nį jų tra­pu­mą, ža­vu­mą ir by­lo­ja apie dai­li­nin­kės nea­be­jin­gu­mą lie­tu­viš­kų pie­vų bei dar­že­lio aug­me­ni­jai. Nu­lie­tų pa­vir­šių dau­gias­luoks­niš­ku­mui bū­din­gos šil­tos ir ra­mios spal­vos“, – sa­kė me­no­ty­ri­nin­kė.

Pris­ta­to­mi pa­sku­ti­niai dar­bai

Pa­ro­dos au­to­rė, pa­pra­šy­ta ren­gė­jų trum­pai pa­pa­sa­ko­jo apie sa­ve, kū­ry­bos pra­džią, apie tai, kas įkve­pia šiai veik­lai, sa­kė esan­ti nea­be­jin­ga gam­tai ir lie­tu­vių liau­dies me­nui, o šio­je pa­ro­do­je su žiū­ro­vu da­li­ja­si sa­vo pa­sau­lė­jau­ta.

Pa­sak jos, šio­je pa­ro­do­je pri­sta­to­ma nau­jau­sia kū­ry­ba.

„Sa­vo dar­buo­se no­rė­jau per­teik­ti iš­jaus­tas emo­ci­jas, kuo­met ste­bin­ty­sis ne­są­mo­nin­gai įtrau­kia­mas į pa­veiks­lo erd­vė­je ku­ria­mą pri­si­mi­ni­mų pa­sau­lį“, – sa­kė G. Stu­gie­nė.

Dai­li­nin­kė at­vi­ra­vo, jog jai la­bai bran­gūs pa­ste­bė­ti Ty­ru­lių mies­te­lio vaiz­dai, jo apy­lin­kių gro­žis, to­dėl šiai pa­ro­dai su­kū­rė vi­są se­ri­ją pa­veiks­lų iš šio mies­te­lio.

Gra­žių žo­džių ir svei­ki­ni­mų au­to­rė su­lau­kė iš pa­ro­do­je da­ly­va­vu­sių sve­čių, ko­le­gų, ku­rie džiau­gė­si pa­ro­dos eks­po­na­tais, at­spin­di­mų vaiz­dų gro­žiu ir ši­lu­ma.

Pa­ro­do­je eks­po­nuo­ja­mi tri­jo­mis tech­ni­ko­mis at­lik­ti dar­bai: ak­va­re­li­niai pa­veiks­lai su Ty­ru­lių ir Rad­vi­liš­kio vaiz­dais, pa­ste­le at­lik­ti dar­bai, ku­riuo­se vaiz­duo­ja­mi žmo­nių po­rtre­tai, bei ta­py­ba ant šil­ko.

Au­to­riaus nuo­tr.

AU­TO­RĖ: „Sa­vo dar­buo­se no­rė­jau per­teik­ti iš­jaus­tas emo­ci­jas“, – pa­ro­dos ati­da­ry­me sa­kė Ge­nė Stu­gie­nė.

PA­RO­DA: Pa­ro­do­je eks­po­nuo­ja­ma se­ri­ja pa­veiks­lų, ku­riuo­se – Ty­ru­lių mies­te­lio vaiz­dai.

KO­LE­GA: Ge­nę Stu­gie­nę su pa­ro­dos ati­da­ry­mu pa­svei­ki­no ko­le­ga ir bend­ra­min­tis, įvai­rių ple­ne­rų da­ly­vis Ra­mū­nas Da­gys, ku­ris be­veik tuo pa­čiu me­tu pa­ro­dą su­ren­gė Kul­tū­ros rū­muo­se.