Pavasarį sutiko Jurginėmis

Pavasarį sutiko Jurginėmis

Pavasarį sutiko Jurginėmis

Pirmadienį Raudėnuose (Siauliu raj.) į tautos praeitį dar kartą pažvelgti skatino ne tik čia suorganizuotos Jurginės. Įvairios etnokultūros temos gvildentos ir atvirose pamokose.

Algimantas BRIKAS

brikas@skrastas.lt

Pažadintas sodas, išvesti gyvuliai

Vidmanto ir Jovitos Lubių sodybą suplūdo daugybė žmonių, kad drauge su sodybos šeimininkais atliktų iš tolimos praeities mus pasiekusiais papročiais grįstą ritualą.

J. Lubienė iškart ir paskelbė, ką reikia padaryti, kad ir žemdirbiui, ir tiems, kurie iš jų triūso gyvena, metai būtų geri.

Dvylikti metai šioje sodyboje švenčiamose Jurginėse daugiausiai dėmesio būdavo skiriama karvėms, bet Jurgio dieną labai svarbus ir arklys. Šįkart sode stovėjo ir kaimyno Vaclovo Kubiliaus atvesta kumelė.

Beeinant prie tvarto, vaikai, pabelsdami į vaismedžius, sodą pažadino, kad jis nepagailėtų derliaus.

J. Lubienė visiems priminė, kad po slenksčiu reikia padėti dalgį ar pjūklą, kad vilkams dantys atšiptų – tada gyvuliukų nepjaus. Ten pat padedami ir margučiai – jurgučiai. Jei jį karvė užmins, tai galima sakyti, kad ji jau paskirta vilkams.

V. Lubys gyvulius apsmilkė, kad nuo ligų, nuo piktų jėgų apsaugotų.

Prie iš tvarto išvestų karvių su burtais ir užkalbėjimais išleistas ir piemenukas, kuriuo teko pabūti Rimvydui Bružui.

Atėjo metas keliauti į laukus.

Burtų buvo daug

Pakeliui, prie ąžuolo, Paukščių paukštei paaukotas raudonas kiaušinis, kad ji sodybos paukščius globotų, kad sveikatos mums duotų.

Mažieji, prisilietę prie ąžuolo, su juo stiprybe dalinosi.

Gaspadorius V. Lubys, pasiėmęs Jurginių išvakarėse iškeptos duonos, įsipylęs alaus, lydimas būrio vaikų apėjo lauką. Kepalą su jame įkeptais kiaušiniais, jėgos, vaisingumo, sveikatos simboliu, užkasė į žemę, alaus užpylė, kad metai ūkiui būtų sėkmingi, derlingi.

Kad varna viščiukų nenuneštų, juos per Jurgines reikia išginti tik pučiant šiaurės vėjui. O dar geresnė apsauga jiems suteikiama, kai viščiukai prakišami pro vyriškų kelnių klešnę arba rato stebulę.

Išgąstingai ciepsėjo viščiukai, pro kelnių klešnę kišami.

Burtų, užkalbėjimų tą dieną Lubių sodyboje buvo ir daugiau. Kad visi metai būtų derlingi, laimingi, be negandų. Ir vis skambėjo J. Lubienės vadovaujamo etnografinio ansamblio „Gerviki“ dainos.

Apdovanoti konkurso laureatai

Jurginėse Lubių sodyboje apdovanoti tą pačią dieną Raudėnuose vykusio Šiaulių rajono jaunųjų lietuvių liaudies kultūros atlikėjų konkurso laureatai.

Geriausiais dainininkais pripažinti Karolina ir Kazimieras Lubiai. Geriausiu pasakoriumi – Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos moksleivė Aurelija Gedžiūtė. Geriausiu mažuoju pasakoriumi – Kužių vaikų darželio ugdytinis ketverių metukų Eitvidas Bielskis. Geriausieji muzikantai – Kuršėnų meno mokyklos žemaitiškų kanklių ansamblis.

Paskatinamuosius prizus pelnė Pakumulšių folkloro ansamblio atstovės Indrė Baltrušaitė ir Klaudija Daujotaitė.

Miestelio pagrindinėje mokykloje vykusias atviras pamokas ir praktinius užsiėmimus apie piemenukų pramanus, folklorinius šokius, senuosius amatus, teatrą etnokultūroje ir etnokultūrą teatre, lietuvių liaudies sportinius žaidimus vedė tų sričių specialistai.

Autoriaus nuotr.

JAVAI: Vidmantas Lubys, lydimas būrio vaikų, apeina pasėlių lauką.

TRADICIJA: Jovita ir Vidmantas Lubiai jau dvyliktą kartą Jurgines įsileido į savo sodybą.

PAVASARIS: Karvutė jau išvesta iš tvarto paskabyti žolės.

GANIAVA: Prie karvių išleidžiamas piemenukas – Rimvydas Bružas.

STIPRYBĖ: Kiekvienas atsilaužė duonos su joje įkeptais kiaušiniais.

GYVYBĖ: Savo vaidmenį šventėje atliko ir viščiukai.

VAIŠĖS: Čia pat buvo kepama Jurginių kiaušinienė, ja vaišinamasi.

VAIKAI: Supimasis supynėse taip pat lemia gerus metus.

MUGĖ: Sodybos pakraštyje audėjos siūlė savo darbų.

MEISTRAI: Ginkūniškiai tautodailininkai Gintaras ir Rasa Daukšos mokykloje surengė pynimo iš vytelių pamoką.