
Naujausios
Patvirtintas biudžetas sulaukė ir kritikos
Nors ir sulaukė kai kurių politikų pasipriešinimo, rajono Taryba patvirtino šių metų biudžetą. Jis sudarys per 36,4 milijono eurų ir bus 1,1 milijono eurų didesnis nei praėjusiais metais.
Kontrolės komiteto pirmininkas Justas Malinauskas įsitikinęs, jog komitetui šiemet teks ne kartą posėdžiauti ir nagrinėti patvirtinto biudžeto „kliurkas“.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Šiųmetis biudžetas – didesnis
Šiųmetį rajono biudžetą sudaro per 32,3 milijono eurų planuojamų gauti pajamų ir per 4 milijonus eurų praėjusių metų likutis.
Pasak rajono Savivaldybės Finansų skyriaus vedėjos Ritos Chlebauskienės, 346 tūkstančiais eurų biudžetas padidėjo dėl darbo užmokesčio didėjimo, visa kita yra tiksliniai pinigai. Kol kas nėra aiškios Kelių fondo lėšos, tad biudžetą esą artimiausiu metu teks tikslinti.
Kaip visada, didžiausias biudžeto lėšų kąsnis bus skirtas švietimo programai – 16 milijonų eurų. Socialinei programai atiteks 6,8 milijono, ir tai bus 1,5 milijono eurų daugiau negu pernai.
Anot R. Chlebauskienės, šiai sričiai numatyta daugiau lėšų dėl galimų pokyčių – PVM lengvatų naikinimo, kurie gali padidinti kompensacijų poreikį.
Valdymo programai šiemet skirta 4,8 milijono eurų.
„Šiemet esame pasiruošę iš anksto padengti visas turimas paskolas – 854 tūkstančius eurų ir 63 tūkstančius eurų už automobilių lizingą ir taip sutaupyti truputį palūkanų. Jei neišlįs kokių papildomų dalykų, bent jau pusmetį turėtume pasitikti be jokių paskolų“, – sakė R. Chlebauskienė.
Investicinė programa
Šių metų investicinė programa sudarys 2,5 milijono eurų (pernai buvo 1,7 milijono).
Didžiausi numatomi projektai – baseino statyba (577 tūkstančiai eurų) ir Aušros aikštės rekonstrukcija (395 tūkstančiai).
100 tūkstančių eurų numatyta Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programai. Anot R. Chlebauskienės, jei būtų laimėti šie projektai, tiek maždaug reikėtų prie jų prisidėti.
Socialinio būsto plėtrai skirta 180 tūkstančių eurų (pusė sumos yra likę pernai pardavus Savivaldybės butus ir tiek pat planuojama gauti šiemet).
Dar 115 tūkstančių eurų skiriama socialinio būsto plėtrai Aukštelkuose, kur ruošiamasi įrengti savarankiško gyvenimo namus ir buvusiame mokyklos bendrabutyje įrengti socialinius būstus.
156 tūkstančiai eurų skirta Vietos veiklos grupių plėtrai, Radviliškio kultūros centro pastato aplinkai sutvarkyti planuojama skirti 50 tūkstančių eurų.
Papildomos lėšos – ir traktoriams, ir šventėms
Sutaupytieji daugiau nei 4 milijonai eurų (1,7 milijono – 2015 metų likutis, 1,1 milijono – viršplaninės lėšos ir 1,3 milijono – pernai nepanaudoti asignavimai) šiemet bus paskirstyti kitaip.
Kadangi Savivaldybė jau bus grąžinusi visas paskolas (917 tūkstančių eurų), sutaupytąsias lėšas jai bus leista panaudoti įvairioms reikmėms, rajono Tarybai pritarus.
689 tūkstančius eurų papildomų lėšų planuojama paskirstyti beveik visoms biudžetinėms įstaigoms įvairioms jų reikmėms.
Patį didžiausią šių lėšų kąsnį – 110 tūkstančių eurų – „atsikąs“ Radviliškio miesto seniūnija. Už skirtąsias lėšas seniūnija ketina prieš miesto jubiliejų puošti viešąsias erdves, įamžinti Lietuvos Valstybės atkūrimo šimtmetį, prie seniūnijos įrengti skverą, miesto kultūros ir poilsio parke pastatyti Radviliškio 450-osioms metinėms skirtą skulptūrinį akcentą.
Seniūnijos planuose – ir įvairios technikos (traktoriaus, sniego valytuvo, puspriekabės, žolės mulčiavimo įrenginio, smėlio ir druskos barstytuvo ir kitų) pirkimas. Planuojama įrengti vaikų žaidimo ir krepšinio aikšteles Durpyno mikrorajone, rekonstruoti krepšinio aikštelę Gedimino gatvėje ir kitų darbų.
Panaši suma – 109,8 tūkstančio eurų – skirta ir Vaižganto progimnazijai, kurioje kitais mokslo metais turėtų įsikurti kelios priešmokyklinio ugdymo grupės. Tad mokykla lėšas planuoja panaudoti vaikų žaidimų aikštelės tvoros aptvėrimui, koridoriaus, tualetų ir kabinetų remontui, inventoriui (lovytėms, čiužiniams, rankšluosčiams, pagalvėms, patalynei) įsigyti.
Po 45 tūkstančius eurų skirta Švietimo ir sporto paslaugų centrui (ŠSPC) bei V. Kudirkos pagrindinei mokyklai.
ŠSPC skirtas lėšas planuoja panaudoti kompiuteriams įsigyti, miesto stadiono sporto aikštynų dangai įrengti, administracinio pastato remontui ir kitoms reikmėms.
V. Kudirkos pagrindinė mokykla lėšas naudos virtuvės valgomojo, pusrūsio, lietaus nuvedimo sistemos remontui.
Kritika biudžetui
Šių papildomų lėšų paskirstymas ir jų sąmatų pagrįstumas sukėlė bene daugiausia Tarybos narių aistrų.
Kontrolės komiteto pirmininkas Justas Malinauskas negalėjo suprasti, kaip gali, pavyzdžiui, rozetės įmontavimas kainuoti 29 eurus, lubų įrengimas ir kiti darbai – vėlgi nerealiai daug.
„Jei patvirtinsit tokį biudžetą, Kontrolės komitetas turės labai daug darbo“, – teigė J. Malinauskas.
Biudžetui priekaištų turėjo ir jo nepalaikė ir Tarybos narys Jonas Povilaitis.
„Yra ne pirmo būtinumo darbų, kurių galima nedaryti, pavyzdžiui, visiems rajono keliams skiriama 200 tūkstančių, o kažkokiam keliukui mieste – 50 tūkstančių eurų. Biudžetas nesubalansuotas tinkamai“, – tvirtino opozicinės „valstiečių“ partijos politikas.
Finansininkė R. Chlebauskienė sako, kad kol kas biudžetas yra subalansuotas ir be skolų, o jo įvykdymas priklausys ir nuo to, kaip seksis vykdyti projektus, be to dar labiausiai norėtųsi išlaidų efektyvumo.
Autorės nuotr.
Aušros aikštės rekonstrukcijai pernai liko nepanaudota 138,6 tūkstančio eurų. Savivaldybės specialistų aiškinimu, taip įvyko dėl to, kad užsitęsė darbo projekto rengimas.
Savivaldybės Finansų skyriaus vedėja Rita Chlebauskienė: „Šiuo metu biudžetas yra subalansuotas. Lieka siekti išlaidų efektyvumo“.
Kontrolės komiteto pirmininkas Justas Malinauskas: „Dėl tokio biudžeto Kontrolės komitetas turės labai daug darbo“.