
Naujausios
Paslaugos namuose – labai reikalingos
Nuo metų pradžios vienuolikai rajono gyventojų teikiamos dienos socialinės globos ir slaugos paslaugos jų namuose – nuo pagalbos rengiantis, maudymo, sauskelnių keitimo iki masažuotojo ar kineziterapeuto paslaugų.
Pasak Liolių socialinės globos namų vyriausiojo socialinio darbuotojo Silvijaus Kaminsko, šitokių paslaugų poreikis – labai didelis.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Integrali pagalba atitolina stacionarią globą
Silvijus Kaminskas, Liolių socialinės globos namų vyriausiasis socialinis darbuotojas, „Integralios pagalbos į namus plėtra Kelmės rajone“ projekto koordinatorius sakė, jog nuo šių metų sausio 23 dienos jau pradėtos teikti paslaugos asmenims jų namuose.
Kol kas sudaryta viena mobili komanda iš socialinio darbuotojo, slaugytojo ir jų padėjėjų, kineziterapeuto ir masažuotojo. Paslaugomis jau naudojasi vienuolika Kelmės rajono gyventojų iš Kelmės, Tytuvėnų, Pagryžuvio, Naudvario, Liolių, Šaltenių.
„Integrali pagalba pirmiausia reikalinga tam, kad būtų atitolinama stacionari globa, kad artimiesiems būtų suteikiama pagalba rūpinantis slaugomu žmogumi. Integrali pagalba susideda iš dienos socialinės globos ir slaugos asmens namuose. Prie socialinių paslaugų priskiriamas informavimas, konsultavimas, bendravimas, tarpininkavimas ir panašiai, taip pat – skalbimas, pagalba rengiantis, maitinimas, maisto ruošimas, šiukšlių išnešimas, prausimas, ūkio darbų planavimas“, – sakė S. Kaminskas.
Slaugytojas gali įvykdyti visas gydytojo rekomendacijas: leisti vaistus, statyti lašelines, matuoti kraujospūdį, kūno temperatūrą, nustatyti gliukozės kiekį kraujyje. „Labiausiai reikalingos asmens higienos paslaugos: maudymas, sauskelnių keitimas. Į slaugos paslaugų dalį įeina ir masažuotojo, kineziterapeuto paslaugos, jos irgi labai populiarios, pageidaujamos“, – pažymėjo Silvijus Kaminskas.
Pirmojo vizito metu socialinis darbuotojas, slaugytojas su paslaugų gavėjo artimaisiais nusistato paslaugų poreikį ir trukmę per dieną. Ilgiausiai paslaugas galima teikti iki 4,5 valandų per dieną, iki penkių kartų per savaitę.
„Slaugos paslaugos – nemokamos projekto įgyvendinimo laikotarpiu. Už globos paslaugas tenka sumokėti po 3,16 euro už valandą. Tačiau paslaugų kaina negali būti didesnė negu 20 procentų asmens gaunamų pajamų. Todėl daugiau mokėti bet kokiu atveju nereikės“, – sakė S. Kaminskas. Atskirai paslaugos negali būti teikiamos. Jei teikiama slauga, turi būti teikiama ir dienos socialinė globa.
Nors kol kas integraliomis paslaugomis namuose naudojasi vienuolika rajono gyventojų, atsiranda ir daugiau pageidaujančiųjų. Iš pradžių gyventojai, pasak Silvijaus Kaminsko, baiminosi įsileisti naują, svetimą žmogų į savo namus. Dabar, praėjus porai mėnesių, mobili komanda girdi tik gerus atsiliepimus. Žmonės be paslaugų namuose jau sunkiai savo gyvenimą įsivaizduoja. Lengviau ir artimiesiems.
Liolių socialinės globos namai, bendradarbiaudami su Jaunimo savanoriška tarnyba, yra pasirengę priimti savanorius.
Paslaugas į namus gali gauti tie žmonės, kuriems Nedarbingumo nustatymo tarnyboje yra nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis arba specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis dėl protinio atsilikimo arba psichikos sutrikimo.
„Seniūnijų socialiniai darbuotojai informuoja žmones, turinčius specialiuosius poreikius ir jų artimuosius apie galimybę gauti pagalbą. Mūsų mobili komanda išsiuntinėjo lankstinukus, vykome į namus, siūlėme pasinaudoti paslaugomis“, – sakė Liolių socialinės globos namų vyresnysis socialinis darbuotojas Silvijus Kaminskas.
Paslaugos į namus gali būti teikiamos dvidešimčiai asmenų. Tačiau, jei paslaugos teikiamos ne visas valandas, asmenų gali būti ir daugiau.
Integralios pagalbos į namus paslaugas norintys gauti asmenys turi kreiptis į savo seniūnijų specialistus socialiniam darbui (Kelmės miesto gyventojai – į Kelmės rajono socialinių paslaugų centrą).
Prasmingas darbas
Silvijus Kaminskas Šiaulių universitete pirmiausia baigė edukologijos (šeimos pedagogika ir vaiko teisių apsauga) bakalauro studijas, vėliau socialinės pedagogikos magistratūrą (socioedukacinių projektų koordinavimas).
Mykolo Romerio universitete dar išklausė tęstinių studijų 60 kreditų kursą socialinio darbuotojo kvalifikacijai įgyti ir įgijo socialinio darbuotojo kvalifikaciją.
Klaipėdos valstybinėje kolegijoje baigė socialinio darbo studijas.
„Pradėjau nuo vaikų, o atsidūriau pas senelius“, – šypsojosi jaunas, trejus metus Liolių socialinės globos namuose dirbantis specialistas. S. Kaminskas sakė, jog gerai jaučiasi dirbdamas socialinį darbą, nors tikrai ne visi gali būti socialiniai darbuotojai. „Kaip diena – taip naujiena. Bet man tinka, nenuobodu. Stengiuosi kiekvienam senam žmogui padėti. Tiesiog sušildo jų nuoširdžios padėkos. Dabar dar smagiau, kai atsirado galimybė suteikti pagalbą žmonių namuose“, – pasakojo S. Kaminskas.
Vyriausiasis socialinis darbuotojas tikisi, jog žmonėms reikalingos paslaugos namuose bus teikiamos ir pasibaigus projekto įgyvendinimo laikotarpiui, po 36 mėnesių. „ Gal atsiras galimybių pasinaudoti ES parama, gal padės Savivaldybė?“, – svarstė.
Autorės nuotr.
Liolių socialinių globos namų vyriausiasis socialinis darbuotojas Silvijus Kaminskas sakė, jog dienos socialinės globos ir slaugos paslaugos namuose – labai reikalingos tiek jų gavėjams, tiek ir juos slaugantiems, prižiūrintiems artimiesiems.