
Naujausios
PASIKALBĖJIMAI PRIEŠ ŠKAPLIERINĘ LINKUVOJE
Artėja vienas svarbiausių Linkuvos parapijos žmonėms įvykių – Škaplierinės atlaidai. Jų išvakarėse gera proga pakalbėti apie savo krašto istoriją, simbolius, žmones, jų darbus. O ar gali būti geresnė proga, kaip Linkuvos atlaidai, kalbėti apie iš Pakruojo krašto kilusius kunigus jėzuitus Vincentą Pupinį, Anicetą Tamošaitį ir jo knygą „Raktai mūsų rankose“. Apie tai kalbasi du linkuviai – Vladas Vertelis, „Šiaulių krašto“ vyriausiasis redaktorius, periodinių leidinių leidėjas, ir Stasys Tumėnas, „Žiemgalos“ draugijos prezidentas, knygų leidėjas, humanitarinių mokslų daktaras, docentas.
V. V. Prisimenu, vaikystėje linkuviai per Škaplierinę prieš mišias ir po mišių būriuodavosi šventoriuje, būreliai mums paslaptingų, vyresnio amžiaus žmonių rinkdavosi prie gimnazijos. Stebindavo žmonių gausa. Tai patvirtina ilgiausiai Linkuvoje dirbusio kanauninko Jurgio Danio (knygoje „Linkuva“, 1978) užrašyti žodžiai, kad per Škaplierinės savaitę Linkuvos bažnyčioje „ Šv. Komunijos išdalijama per 12 000.“
S. T. Bandžiau ir aš domėtis Škaplierinės atlaidų Linkuvoje chronologija. Kaip rašė jau minėtas J. Danys, tas paprotys Linkuvos gimnaziją lankiusiems susirinkti pagrindinę Škaplierinės dieną – sekmadienį – įsigalėjo po Pirmojo pasaulinio karo. Nuo tada tradiciniam pasimatymui po pamaldų rinkdavosi sugrįžę į Linkuvą kraštiečiai.
Prieš 70–90 metų jie telkdavosi klebonijos sode, vėliau – greta gimnazijos ar tiesiog bažnyčios šventoriuje. Šiuo metu tam yra greta bažnyčios ir Kultūros centro mokytojos S. Lovčikaitės iniciatyva atidengtas paminklas su kraštiečio rašytojo Juozo Paukštelio žodžiais „Čia mūsų namai“.
V. V. Labai simboliškai skamba paminėti J. Paukštelio „namai“ – juk Linkuva, Šiaurės Lietuva mums, pasak Mokytojos S. Lovčikaitės, yra „mūsų esaties gūžta“, į kurią norisi sugrįžti ir fiziškai, ir mintimis, nes linkuviams, išsibarsčiusiems po pasaulį, nėra lengva kasmet parvažiuoti į gimtinę iš Anglijos, Amerikos ar Ispanijos. Svarbu, kad savo tėviškės, šaknų jie nepamirštų ir perduotų tradicijas vaikams.
S. T. Taip, dabar sugrįžti tereikia noro ir pinigų. O buvo laikai, kai į Škaplierinę žmonės galėjo sugrįžti tik mintimis, laiškais. Įstrigo linkuvio jėzuito, nuėjusio gyvenimo kelią nuo Gataučių kaimo prie Ūdekų iki Vatikano, kunigo Vincento Pupinio kaip priedermė laiškuose sovietmečiu rašytiems giminėms, priminti ir prisiminti tą šventę. Dirbdamas Brazilijoje, Romoje, Vatikane, jis kiekvieną vasarą prisimindavo Škaplierinę. 1989 m. liepos 16 d. jis rašo broliui: „Šiandien – Škapliernos šventės popietis.Gal jūs – bent kai kurie – esate susirinkę Linkuvoje, taigi aš mintimis (ir malda) esu kartu su Jumis.“
Linkuvai svarbią dieną jis bandydavo aktualizuoti ir dirbdamas Vatikano radijuje. Jau 1990 m. laiške jis rašė: „Liepos 18 d. man sueis 70 metų. Norėčiau ta proga atlaikyti šv. Mišias per Vatikano radiją liepos 15 ar liepos 22 dieną ir pasveikinti visus linkuvius Škaplierinės Dievo Motinos švenčių proga.“
V. V. V. Pupinio pėdomis kunigo jėzuito kelią pasirinko ir kitas Linkuvos gimnazijos auklėtinis Anicetas Tamošaitis. Baigęs Linkuvos gimnaziją, jis įstojo į Pagryžuvio jėzuitų naujokyną, 1944 m. pasitraukė į Vakarus, studijavo filosofiją Vokietijoje, o 1950 m. persikėlė į JAV, 1953 m. baigė teologijos studijas ir buvo įšventintas į kunigus. 1956 m. studijavo Romos popiežiškajame Grigaliaus universitete, apgynė teologijos daktaro disertaciją, daug vertėjavo, darbavosi lietuvių radijo laidose. 1995 m. jis sugrįžo į Lietuvą ir darbavosi Šiauliuose Šv. Ignaco bažnyčioje. Šiuo metu jis gyvena Kauno jėzuitų vienuolyne, savo turtingą patirtį skelbia rašytiniu būdu. Neseniai „Šiaurės Lietuvos“ leidykla išleido jo homilijų (pamokslų) knygą „Raktai mūsų rankose“. Koks knygos kelias Lietuvoje, ar pasiekė ji Šiaurės Lietuvą, Linkuvą? Trumpai pristatyk knygą skaitytojams.
S. T. „Raktai mūsų rankose“ – 1922 metais gimusio turiningos biografijos jėzuito, sakytinio homilijų žodžio meistro Aniceto Tamošaičio SJ knyga. Per kelis dešimtmečius sukaupti ir šiandien aktualumo neprarandantys, plačiam adresatų ratui skirti pamokslai yra pačios įvairiausios tematikos: Dievas Tėvas, Jėzus Kristus ir Šventoji Dvasia; tikėjimas, džiaugsmas ir meilė; žmogaus šventumas, nuodėmės ir kančia...
Kaip teigia knygos rengėja dr. Dalia Jakaitė, pamokslai pasižymi gilia teologine išmintimi, literatūrine Šventojo Rašto aiškinimo sugestija, Bažnyčios tradicijos tęstinumu ir kartu šiuolaikišku požiūriu į ją. Į šių ir kitų temų refleksiją įtraukiamos ir labai kasdienės – gamtos ar socialiai reikšmingos šiandienos realijos. Knygos tekstų stiprybė – sodri kalba, autentiškas santykis su lietuvių literatūra, kūrybiškos vaizduotės persmelkta istorija, subtilus humoro jausmas, žaismo stilistika.
Knyga sėkmingai keliauja pas skaitytojus per visą Lietuvą. Ji buvo pristatyta Šiaulių Šv. Ignaco bažnyčioje, Kaune, o paskutinis šiltas pristatymas vyko šių metų birželio 5 d. (simboliška – Tėvo dieną) Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje. Pristatymuose dalyvavo autorius, aktorius V. Baranauskas, knygos leidėjai. Tikėkimės, kad ir Pakruojo krašto kultūrininkai, bibliotekininkai ras galimybių knygą pristatyti ir autoriaus krašte. Susitikti su autoriumi tėvu A. Tamošaičiu – puiki istorinės, kultūrinės atminties pamoka, sakyčiau, Dievo dovana šių dienų skaitytojui, ypač jaunajam.
V. V. Neseniai pasiekė žinia iš Amerikos, kad knyga susidomėjo ir mūsų krašto lietuviai. Kokia ta žinia?
S. T. Taip, dar viena Linkuvos gimnazijos auklėtinė, A. Tamošaičio bendramokslė Rožė Šomkaitė, žinoma JAV lietuvė, mokslų daktarė, labdaringų veiklų įkvėpėja, „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos“, kitų leidinių rėmėja, sumanė knygų „Raktai mūsų rankose“ padovanoti Lietuvos mokyklų, Katechetikos centrų bibliotekoms. Į pagalbą ji pasikvietė kitas žinomas išeives Albiną Žumbakis ir dr. Nijolę Bražėnaitę-Lukšienę-Paronetto, beje, garsiojo lietuvio partizano J. Lukšos žmoną. Taip knygoje atsirado skirtukas su rėmėjų pavardėmis ir įrašu „Kovo 11-osios – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos proga ir visų, žuvusiųjų kovose už Lietuvos laisvę, atminimui, šią knygą Lietuvos mokykloms dovanoja JAV lietuvės“. Prie šios akcijos prisidėjo ir „Šiaurės Lietuvos“ leidykla.
V. V. Škaplierinės atlaidai – ne tik rimtis, refleksijos apie savo kraštą, savo šaknis. Atlaidai – tai ir įvairūs nutikimai, linksmi prisiminimai, kermošius. Galbūt pasakojimą galime baigti kokiu linksmesniu nutikimu, aprašytu knygoje?
S. T. Tada paskaitykite t. A. Tamošaičio knygą, kur pakanka gyvenimiškų situacijų, grakščios stilistikos, humoro. Pavyzdžiui, savo knygoje jis cituoja B. Kviklio žodžius apie Žiemgalos miestus. Štai kaip jie apibūdinami: „Nori pasigerti – važiuok į Pakruojį; pasimušti – į Linkuvą; mergų pažiūrėti – į Klovainius; pasimelsti – į Rozalimą; grūšnių vogti – į Stačiūnus.“ A. Tamošaitis ypač vertina Rozalimą, kur jis ir gimė. O mes, linkuviai, turėtume džiaugtis, kad būsimasis kunigas, rašytojas, vertėjas A. Tamošaitis gerai buvo priimtas ir nenuskriaustas Linkuvoje.