Pašiaušė atšvito teatru

Pašiaušė atšvito teatru

Pa­šiau­šė at­švi­to teat­ru

Šią sa­vai­tę Pa­šiau­šės gy­ven­to­jai gy­ve­no vai­di­ni­mo lau­ki­mu. „Pa­šiau­šė­lės“ bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kės Li­nos Šav­čen­ko ini­cia­ty­va vie­tos gy­ven­to­jai pa­sta­tė Liud­vi­kos Di­džiu­lie­nės – Žmo­nos ko­me­di­ją „Pas­ku­bė­jo“.

Sep­ty­nio­lik­ta­ja­me – aš­tuo­nio­lik­ta­ja­me am­žiu­je Pa­šiau­šė­je moks­lo švie­są sklei­dė vie­na iš 20 Lie­tu­vos Di­džio­sios ku­ni­gaikš­tys­tės ko­le­gi­jų. Praė­ju­sia­me am­žiu­je iš len­tų su­kal­to­je išar­do­mo­je sce­no­je se­na­ja­me dva­ro pa­sta­te vyk­da­vo vai­di­ni­mai, bu­vo ro­do­mas kil­no­ja­mas ki­nas.

Da­bar apie pust­re­čio šim­to gy­ven­to­jų tu­rin­čia­me kai­me ne­be­li­ko nei kul­tū­ros na­mų, nei bib­lio­te­kos. Ta­čiau yra pui­kūs bend­ruo­me­nės na­mai. Bend­ruo­me­nė iš suau­ko­tų kny­gų įkū­rė bib­lio­te­ką. At­gai­vi­no ir vai­di­ni­mų tra­di­ci­jas.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Ge­ne­ra­li­nė re­pe­ti­ci­ja

Praė­ju­sį tre­čia­die­nį Pa­šiau­šės bend­ruo­me­nės na­muo­se bu­vo ne­ma­žas sam­brūz­dis. Kai­me­lio ak­to­riai rin­ko­si į ge­ne­ra­li­nę re­pe­ti­ci­ją. Ant kė­džių tvar­kin­gai su­dė­lio­ti ko­me­di­jos vei­kė­jų tau­ti­niai dra­bu­žiai, pa­tup­dy­ta pra­šmat­ni ame­ri­ko­no Kli­gio skry­bė­lė.

Po­pie­tę iš mo­kyk­los su­grį­žę mo­ki­niai, už­tar­nau­to poil­sio išė­ju­sios ar sa­vo dar­bo pa­mai­ną bai­gu­sios pa­šiau­šiš­kės ren­ka­si į ge­ne­ra­li­nę re­pe­ti­ci­ją.

Kol į re­pe­ti­ci­ją ateis įpras­to sa­vo kas­die­nio dar­bo dar ne­bai­gę ak­to­riai Rai­mun­das Pe­lec­kis, vai­di­nan­tis ūki­nin­ką Bi­lė­ną ir Li­na Mas­ko­liū­nie­nė, vai­di­nan­ti sen­mer­gę Ju­zę, iš dar­bo Kel­mė­je par­sku­bė­ju­si pa­šiau­šiš­kė Lai­ma Raz­mi­nie­nė, vai­di­nan­ti kai­mo gan­do­ne­šę Bar­bo­rą ir Ja­ni­na Zda­nie­nė – sen­mer­gės Ju­zės mo­ti­na – re­pe­tuo­ja sa­vo sce­ną.

Tau­ti­niais dra­bu­žiais da­bi­na­si ir pe­ru­kus su ka­som de­da­si iš pa­mo­kų ką tik grį­žu­sios moks­lei­vės Dei­man­tė Va­lan­čiū­tė ir Mil­da Auž­bi­ka­vi­čiū­tė. Jos vai­dins kai­mo mer­gas. Tau­ti­nių dra­bu­žių si­jo­ną se­ga­si bend­ruo­me­nės ak­ty­vis­tė Al­do­na Ba­ra­naus­kie­nė, vai­di­nan­ti kai­my­nę. Skry­bė­le puo­šia­si moks­lei­vis Jus­ti­nas Ku­čins­kas, vai­din­sian­tis iš Ame­ri­kos grį­žu­sį Kli­gį.

Ko­me­di­ją te­ko ko­re­guo­ti

Ko­me­di­jos „Pas­ku­bė­jo“ au­to­rė gy­ve­no 19 am­žiaus ant­ro­jo­je pu­sė­je ir 20 am­žiaus pra­džio­je. Jos ko­me­di­ja „Pas­ku­bė­jo“ ge­ro­kai nu­to­lu­si nuo šių die­nų, ta­čiau per šimt­me­tį Lie­tu­vos kai­mas ne­daug pa­si­kei­tė, to­dėl yra mėgs­ta­ma. Ją daž­nai sta­to mė­gė­jų teat­rai.

Pa­šiau­šės teat­ro or­ga­ni­za­to­rė ir vai­di­ni­mo re­ži­sie­rė Li­na Šav­čen­ko pa­sa­ko­ja, jog ko­me­di­ją te­ko šiek tiek pa­keis­ti, su­mo­der­nin­ti, at­si­sa­ky­ti kai ku­rių he­ro­jų, nes la­bai trūks­ta vai­din­ti no­rin­čių en­tu­zias­tų, ypač vy­rų.

Su­dė­tin­ga ir to­dėl, kad Pa­šiau­šė­je nė­ra kul­tū­ros na­mų, nė­ra kul­tū­ros spe­cia­lis­tų. Ne vie­nos ra­jo­no kai­mo bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kas yra kul­tū­ros dar­buo­to­jas. Jis gau­na at­ly­gi­ni­mą kaip spe­cia­lis­tas ir tuo pa­čiu rū­pi­na­si kai­mo žmo­nių užim­tu­mu. Pa­šiau­šė­je ki­to­kia si­tua­ci­ja. Bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė dir­ba tik vi­suo­me­ni­niais pa­grin­dais. Kai­me nė­ra nė vie­no mu­zi­kan­to. Ta­čiau en­tu­ziaz­mo ne­stin­gan­ti mo­te­ris pa­si­ry­žu­si tra­di­ci­nę At­ve­ly­kio šven­tę kai­mo gy­ven­to­jus pra­džiu­gin­ti vai­di­ni­mu.

Ko­me­di­jos siu­že­tas – la­bai pa­pras­tas. Kai­mo gan­do­ne­šis Bar­bo­ra pa­skel­bia ži­nią, kad iš Ame­ri­kos grį­žęs Kli­gis at­va­žiuos pa­si­pirš­ti kai­mo sen­mer­gei Ju­zei. Ji ir jos mo­ti­na lau­kia bū­si­mo jau­ni­kio. Šis at­va­žiuo­ja, bet paaiš­kė­ja, kad at­va­žia­vo ne pirš­tis, o pirk­ti ku­me­lės.

Ne­su­sip­ra­ti­mų ir ne­su­si­kal­bė­ji­mų vir­ti­nė su­ke­lia juo­ką. Pap­ras­to, ne­ra­fi­nuo­to hu­mo­ro pa­siil­gu­siems kai­mo gy­ven­to­jams to­kia ko­me­di­ja vi­siš­kai priim­ti­na, ar­ti­ma jų pa­sau­lė­jau­tai.

Praė­ju­sių me­tų At­ve­ly­kio šven­tei bend­ruo­me­nė pa­sta­tė vai­kiš­ką spek­tak­lį „Zui­kis drą­suo­lis“, ku­ria­me vai­di­no 7 mo­ki­niai. Šie­met pa­si­rink­tas su­dė­tin­ges­nis ke­lias.

Bu­hal­te­rės – eko­no­mis­tės spe­cia­ly­bę įgi­ju­si bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė Li­na Šav­čen­ko sa­ko, jog sta­ty­da­ma spek­tak­lį su mo­ki­niais la­biau­siai iš­gy­ve­nan­ti, kad vai­kai ne­pa­mirš­tų žo­džių. Dirb­da­ma su sua­gu­siais žmo­nė­mis la­biau­siai bi­jo, kad jie neį­si­žeis­tų dėl ko­kios nors pa­sta­bos.

Ren­gi­niai sau

Bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė sa­ko su­pran­tan­ti, jog to­kio­mis ap­lin­ky­bė­mis, ko­kios yra šiuo me­tu kai­me, neį­ma­no­ma su­reng­ti aukš­to me­ni­nio ly­gio kon­cer­tų ar spek­tak­lių. Ta­čiau tai vis­tiek yra šven­tė, džiu­ge­sys, kai sa­vo kai­my­nams vai­di­na to pa­ties kai­mo gy­ven­to­jai. Ga­liau­siai tai ir žmo­nių užim­tu­mas.

Vyks­ta ne­ma­žai tra­di­ci­nių ren­gi­nių: Se­nų­jų Me­tų pa­ly­dos, Žu­vies šven­tė, At­ve­ly­kis ir kt.

L. Šav­čen­ko tvir­ti­na, jog tai nė­ra jos vie­nos nuo­pel­nas. Rei­kia, kad to no­rė­tų pa­tys gy­ven­to­jai. Be to, bend­ruo­me­nė­je yra 24 na­riai, ku­rių dau­gu­ma ak­ty­vūs, mie­lai pri­si­de­da or­ga­ni­zuo­jant ren­gi­nius.

Ga­liau­siai ren­gi­niai neį­vyk­tų, jei­gu ne­bū­tų rė­mė­jų. „Pa­šiau­šė­lės“ bend­ruo­me­nė vi­suo­met su­lau­kia pa­gal­bos iš „Ak­men­tos“ bend­ro­vės sa­vi­nin­ko Gin­ta­ro Čy­vo, „Že­mi­los“ bend­ro­vės va­do­vo Re­mi­gi­jaus Mi­la­šiaus, „Lu­gan­tos“ bend­ro­vės.

Pa­de­da ir su­ta­ri­mas su Šiau­lių ra­jo­no Ba­zi­lio­nų kul­tū­ros na­mų, vai­kų dar­že­lio dar­buo­to­jo­mis. Pa­šiau­šė – prie Kel­mės ir Šiau­lių ra­jo­nų ri­bos, Ba­zi­lio­nai – taip pat. Pa­ri­bio gy­ven­vie­tės ne­si­skirs­to ra­jo­nais. Šiau­lie­čiai kel­miš­kių spek­tak­liui pa­sko­li­no tau­ti­nių dra­bu­žių.

Rė­mė­jų ir pa­čių Pa­šiau­šės gy­ven­to­jų bei bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kės Li­nos Šav­čen­ko dė­ka Pa­šiau­šė­je at­švi­to teat­ras.

„No­riu tik vie­no, kad pui­kiai su­tvar­ky­ti, re­no­vuo­ti bend­ruo­me­nės na­mai bū­tų at­vi­ri vi­siems, kad kiek­vie­nas čia jaus­tų­si ge­rai, kad bū­tu­me vie­ni ki­tiems rei­ka­lin­gi“, – tvir­ti­na po­nia Li­na.

Tuo pa­čiu Pa­šiau­šė­je tar­si puo­se­lė­ja­mos se­no­sios tra­di­ci­jos. Dar 1958 me­tais ati­da­rius kul­tū­ros na­mus ir iš len­tų su­ka­lus išar­do­mą sce­ną vyk­da­vo vai­di­ni­mai. Dar anks­čiau bu­vo pra­dė­ti ro­dy­ti ki­no fil­mai.

Kul­tū­ra iš Pa­šiau­šės skli­do ir se­nai­siais lai­kais. Čia vei­kė vie­na iš dvi­de­šim­ties Lie­tu­vos Di­džio­sios Ku­ni­gaikš­tys­tės ko­le­gi­jų. Į gy­ven­vie­tę kaip į re­tą Lie­tu­vos mies­te­lį suei­na net 7 ke­liai – svar­bios jung­tys su Pi­ke­liš­ke, Gor­dais, El­ba­rais, Mie­lai­čiais, Ba­zi­lio­nais, Kiau­no­riais, Ty­tu­vė­nais Ši­lu­va, Bu­biais, Pa­ka­pe ir Rė­ky­va.

Au­to­rės nuo­tr.

Sa­vo dia­lo­gą re­pe­tuo­ja ko­me­di­jos „Pas­ku­bė­jo“ vei­kė­jos mo­ti­na – Ja­ni­na Zda­nie­nė (de­ši­nė­je) ir kai­mo gan­do­ne­šė Bar­bo­ra – Lai­ma Raz­mi­nie­nė.

Sce­na iš ko­me­di­jos „Pas­ku­bė­jo“. Trūks­ta tik dvie­jų ko­me­di­jos vei­kė­jų.

Re­ži­sie­rės vaid­mens ėmė­si kai­mo bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė Li­na Šav­čen­ko.