Parodoje – šimtmečiui skirti akcentai

Parodoje – šimtmečiui skirti akcentai

Pa­ro­do­je – šimt­me­čiui skir­ti ak­cen­tai

Rad­vi­liš­kio mies­to kul­tū­ros cent­re vei­kian­čio­je tau­to­dai­lės pa­ro­do­je sa­vo dar­bus pri­sta­to per 100 įvai­raus am­žiaus au­to­rių – nau­jo­kų ir sen­bu­vių. Ne vie­na­me dar­be – Lie­tu­vos šimt­me­čiui skir­ti ak­cen­tai.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

De­biu­tan­tai ir sen­bu­viai

Kar­tu su ži­no­mų tau­to­dai­li­nin­kų dar­bais pa­ro­do­je eks­po­nuo­ja­mi ir vai­kų nuo 10 iki 18 me­tų dar­bai.

Pas­ta­rie­ji – šeš­tus me­tus Lie­tu­vos na­cio­na­li­nio kul­tū­ros cent­ro or­ga­ni­zuo­ja­mo Lie­tu­vos moks­lei­vių liau­dies dai­lės kon­kur­so „Si­dab­ro vai­ni­kė­lis“ da­ly­viai. Ge­riau­si jų dar­bai bus at­rink­ti į re­gio­ni­nę tau­to­dai­li­nin­kų pa­ro­dą, o lai­mė­ju­sie­ji pir­mą­sias vie­tas bus de­monst­ruo­ja­mi res­pub­li­ki­nė­je pa­ro­do­je.

Tarp pa­ro­dos nau­jo­kų – au­to­riai iš Pa­kir­ši­nio et­ni­nės kul­tū­ros ir ama­tų cent­ro, Tre­čio­jo am­žiaus uni­ver­si­te­to. Per­nai jų ne­bu­vo, o šie­met – ne­ma­žas bū­re­lis.

Pa­sak Rad­vi­liš­kio tau­to­dai­li­nin­kų sky­riaus pir­mi­nin­kės Au­re­li­jos Nor­vai­šie­nės, ir šie­met, kaip ir anks­tes­niais me­tais, au­to­rių dar­bus te­ko li­mi­tuo­ti dėl vie­tos sto­kos – pa­ro­dai bu­vo at­ren­ka­ma maž­daug po pen­kis kiek­vie­no au­to­riaus dar­bus.

A. Nor­vai­šie­nės tei­gi­mu, pa­ro­dos or­ga­ni­za­vi­mo sis­te­ma per tiek me­tų jau la­bai ge­rai su­tvar­ky­ta – sun­kiau­sia bū­na ne su­bur­ti au­to­rius, o at­rink­ti tai, ką jie su­ne­šė, nes dar­bai yra skir­tin­gi. Dar­bų ly­gis, anot jos, jau ir­gi daug­maž nu­si­sto­vė­jęs – pa­ro­da gau­si ir įvai­ri, to­dėl bū­na ne­leng­va at­rink­ti ge­riau­sius dar­bus.

Vi­sus dar­bus ver­tins Šiau­lių tau­to­dai­li­nin­kų są­jun­gos pir­mi­nin­kė Lai­ma Kel­me­lie­nė bei me­no­ty­ri­nin­kė Mi­cha­li­na Ado­ma­vi­čie­nė.

Dar­bų įvai­ro­vė

„Šie­met pa­ro­do­je yra ne­ma­žai siu­vi­nė­tų dar­bų, to anks­čiau ne­bū­da­vo. Jų dau­giau­sia pri­sta­tė va­do­vės Jo­lan­tos Kve­da­rie­nės su­bur­ti Tre­čio­jo am­žiaus uni­ver­si­te­to stu­den­tai.

Įdo­mūs tau­to­dai­li­nin­kų Ed­var­do Bie­lo­ko­pi­to­vo, Vik­to­ro Iva­no­vo dar­bai, Eu­ge­ni­jaus Ar­bu­šaus­ko Už­ga­vė­nių kau­kės.

Kaip vi­sa­da, at­ski­ro dė­me­sio ver­ti kal­vio Sta­nis­lo­vo Špu­ko dar­bai. Iš jų iš­si­ski­ria Lie­tu­vos vals­ty­bės at­kū­ri­mo šimt­me­čiui skir­ta šimt­me­čio sau­lu­tė, pa­ga­min­ta iš 100 pa­sa­gų, ki­ti“, – var­di­jo A. Nor­vai­šie­nė.

Pa­sak sky­riaus pir­mi­nin­kės, pa­ro­do­je yra ir dau­giau šiam svar­biam ju­bi­lie­jui skir­tų ak­cen­tų: tai ir rankš­luos­čiai, į ku­riuos įaus­tos tris­pal­vės ar­ba tris­pal­viai ku­tai, iš šiau­de­lių su­kur­tas pa­veiks­lė­lis, su­si­jęs su šia da­ta.

Anot A. Nor­vai­šie­nės, kiek­vie­nų me­tų pa­ro­do­je bū­na kaž­ko­kia ak­cen­tuo­ti­na te­ma. Šie­met su lie­tu­vy­be ga­li­ma sie­ti ir ke­ra­mi­kos dar­bus, ku­riuo­se – lie­tu­viš­ka­sis Pa­lan­gos Ju­zė ar­ba sa­vo vai­kų lau­kian­ti mo­ti­na.

„Anks­tes­nė­se mū­sų pa­ro­do­se dau­giau do­mi­na­vo teks­ti­lė. Anks­čiau bū­da­vo daug ko­ji­nių, pirš­ti­nių, juos­tų. Da­bar to ma­žiau“, – sa­kė tau­to­dai­li­nin­kė.

Anot A. Nor­vai­šie­nės, at­ren­kant dar­bus, te­ko kai ku­rių ir at­si­sa­ky­ti, pa­vyz­džiui, dar­bų su neo­ni­nė­mis spal­vo­mis, ku­rios tik­rai ne­si­de­ri­na su lie­tu­vių tau­to­dai­le. Bū­na, kad kai ką ten­ka ir pa­ko­re­guo­ti – tar­kim iš pa­ga­min­tos dai­lios žva­ki­dės išim­ti žva­kes.

At­gai­vin­ta po 10-ies me­tų per­trau­kos, ši pa­ro­da ra­jo­ne ren­gia­ma 16-ą kar­tą. Ji veiks iki ko­vo 16 die­nos.

Kar­tu su tau­to­dai­li­nin­kų pa­ro­da, Rad­vi­liš­kio kul­tū­ros cent­re ati­da­ry­ta ir fo­tog­ra­fo Si­gi­to Mi­ku­čio fo­tog­ra­fi­jos dar­bų pa­ro­da „Gi­mę Lais­vės die­ną“.

Au­to­rės nuo­tr.

Da­lį pa­ro­dos eks­po­zi­ci­jos su­da­ro ke­ra­mi­kos dir­bi­niai, tau­ti­niais raš­tais mar­gin­tos pirš­ti­nės.

Ori­gi­na­lus rad­vi­liš­kie­tės D. Gak­šie­nės dar­bas iš skied­rų – „Po­diu­mo „Skied­ri­nu­kė“.

Pa­kir­ši­nio et­ni­nės kul­tū­ros ir ama­tų cent­ro lan­ky­to­jų ke­ra­mi­kos dar­bai.

Si­gi­to Mi­ku­čio fo­tog­ra­fi­jos dar­bų pa­ro­do­je „Gi­mę Lais­vės die­ną“ – skir­tin­go am­žiaus ra­jo­no gy­ven­to­jai, gi­mę va­sa­rio 16-ąją.