Parodoje – šimtai gražiadarbių kūrinių

Parodoje – šimtai gražiadarbių kūrinių

Pa­ro­do­je – šim­tai gra­žia­dar­bių kū­ri­nių

Šie­me­ti­nė­je Pak­ruo­jo ra­jo­no tau­to­dai­lės dar­bų pa­ro­do­je dau­giau­siai eks­po­nuo­ta kū­ri­nių iš me­džio, vei­kė dvie­jų tau­to­dai­li­nin­kų me­džio meist­rų au­to­ri­nės pa­ro­dos. Iš vi­so pa­ro­do­je bu­vo ga­li­ma ap­žiū­rė­ti ke­lis šim­tus gra­žia­dar­bių kū­ri­nių.

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

janina@skrastas.lt

Me­džio meist­rai pa­ruo­šė staig­me­ną

Lan­ky­to­jai po vie­ną ar po ke­lis ap­žiū­ri­nė­jo di­des­nius ir ma­žes­nius Ro­za­li­me gy­ve­nan­čio tau­to­dai­li­nin­ko Vid­man­to Lie­tuv­nin­ko kū­ri­nius. Vi­so­je ša­ly­je ži­no­mas kū­rė­jas au­to­ri­nė­je pa­ro­do­je ro­do įvai­rius dir­bi­nius – nuo žmo­gaus ūgio Rū­pin­to­jė­lio iki me­di­nių į del­ną tel­pan­čių paukš­čių. V. Lie­tuv­nin­ko skulp­tū­ros iš­si­ski­ria ir te­mo­mis, ir me­džia­go­mis – au­to­rius me­dį jun­gia su me­ta­lu, ak­me­niu, kar­tais kū­ri­nius da­žo, o į šven­tų­jų ran­gą pa­ke­lia ir duo­nos ke­pė­ją, ir kal­vį... Ne­se­niai 60-ąjį ju­bi­lie­jų at­šven­tęs me­ni­nin­kas au­to­ri­nės pa­ro­dos pri­sta­ty­me bu­vo įpras­tai ma­ža­kal­bis – kvie­tė įsi­žiū­rė­ti į kū­ri­nius. Nes jie ir kal­ba už au­to­rių. V. Lie­tuv­nin­kui įteik­ta ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bės pa­dė­ka.

Ra­jo­ni­nę tau­to­dai­lės pa­ro­dą pa­pil­dė į Pak­ruo­jį at­ke­lia­vu­si rad­vi­liš­kie­čio Eu­ge­ni­jaus Ar­bu­šaus­ko Už­ga­vė­nių kau­kių eks­po­zi­ci­ja. Anot pa­ro­dų or­ga­ni­za­to­rės Si­gu­tės Ma­li­naus­kie­nės, šios kau­kės – pa­kruo­jie­čių meist­rų pa­mirš­ta te­ma.

Ra­jo­no pa­ro­dos ati­da­ry­me da­ly­va­vu­si me­no­ty­ri­nin­kė Mi­cha­li­na Ado­ma­vi­čie­nė džiau­gė­si eks­po­nuo­ja­ma įspū­din­ga me­džio skulp­tū­ra. Anot spe­cia­lis­tės, pro­fe­sio­na­liai jau­čian­tys me­dį pa­kruo­jie­čiai dro­žė­jai iš­sau­go­ję tra­di­ci­jas, ne­pa­si­da­vę nei Ry­tų, nei Va­ka­rų įta­kai – iš­li­kę lie­tu­viš­ki meist­rai.

S. Ma­li­naus­kie­nė at­sklei­dė, jog trys „me­di­nu­kai“, ar­tė­jant ra­jo­ni­nės pa­ro­dos ati­da­ry­mui, ati­dė­jo į ša­lį už­sa­ky­mus ir grie­bė­si kur­ti skulp­tū­ras bū­tent šiam ren­gi­niui.

„Ži­no­jau, kad vy­rai kaž­ką da­ro, bet jie iki pa­sku­ti­nės die­nos iš­sau­go­jo pa­slap­tį. Tik kai at­ga­be­no nau­ju­tė­les skulp­tū­ras, pa­ma­čiau, ko­kie tai įspū­din­gi kū­ri­niai“, – šyp­so­jo­si pa­ro­dos or­ga­ni­za­to­rė.

Pa­ro­do­je eks­po­nuo­ja­mi pen­kių me­džio meist­rų dir­bi­niai. Į ap­skri­ties tau­to­dai­li­nin­kų pa­ro­dą Šiau­liu­se ke­liaus de­vy­ne­tas V. Lie­tuv­nin­ko, po pen­kis Eu­ge­ni­jaus Rim­džiaus ir Pran­ciš­kaus Mie­žio bei trys Bro­nis­lo­vo Ged­mi­no kū­ri­niai.

Kū­ry­ba kei­čia­si

Tau­to­dai­lės są­jun­gos Šiau­lių sky­riaus pir­mi­nin­kė Lai­ma Kel­me­lie­nė ge­rai ver­ti­no pa­ro­do­je eks­po­nuo­ja­mą teks­ti­lę – ir tra­di­ci­nes tau­ti­nes juos­tas, ir lie­tu­viš­kais or­na­men­tais mar­gin­tas pirš­ti­nes, ko­ji­nes, rie­ši­nes, ne­tgi dro­ži­nius. Liau­diš­ki raš­tai su­mir­gė­jo Ve­ro­ni­kos Bie­liaus­kie­nės ir Ro­žės Džiau­gie­nės pa­veiks­luo­se. Taip au­to­riai pa­lai­kė šie­me­ti­nių Tau­ti­nio kos­tiu­mo me­tų idė­ją – po­pu­lia­rin­ti vi­suo­me­nė­je ir šį kos­tiu­mą, ir ap­skri­tai liau­diš­kus or­na­men­tus, kaip pa­si­di­džia­vi­mo ver­tą tau­tos vi­zi­ti­nę kor­te­lę.

Ver­tin­to­jų, me­no­ty­ri­nin­kės M. Ado­ma­vi­čie­nės ir tau­to­dai­lės są­jun­gos Šiau­lių sky­riaus pir­mi­nin­kės Lai­mos Kel­me­lie­nės tei­gi­mu, Pak­ruo­jo meist­rų kū­ry­ba bė­gant me­tams kei­čia­si.

Nuo­la­ti­niai pa­ro­dų lan­ky­to­jai pa­ste­bė­jo, jog ra­jo­ne ži­no­mos ak­me­nu­kų ir smė­lio pa­veiks­lų kū­rė­jos Ve­ro­ni­kos Dau­ku­tie­nės nau­jau­siuo­se dar­buo­se at­si­ra­do nau­jų me­džia­gų. Vie­ną iš eks­po­nuo­ja­mų pa­veiks­lų klo­vai­nie­tė tau­to­dai­li­nin­kė ir pa­va­di­no „Virs­mas“. O P. Mie­žis pri­sta­tė skulp­tū­rų iš gam­ti­nių me­džia­gų – to­kio sti­liaus, ku­ris anks­čiau bu­vo bū­din­gas B. Ged­mi­nui. Gi pa­sta­ra­sis at­si­grę­žė į tra­di­ciš­kes­nę dro­žy­bą. E. Rim­džius sa­vo kū­ri­nį pa­pil­dė de­ta­le, pa­ties kal­din­ta iš me­ta­lo.

Py­nė­ja Ra­mu­tė Pri­koc­kie­nė eks­po­nuo­ja ne tik tra­di­ci­nius pa­dėk­liu­kus bei ki­tus bui­ty­je pra­ver­čian­čius ir ją puo­šian­čius dir­bi­nius, bet ir iš vy­te­lių pin­tą an­ge­lo skulp­tū­rė­lę.

Šiuo­lai­kiš­kais kal­vys­tės kū­ri­niais ne vie­ne­rius me­tus ži­no­mas Re­nal­das Pa­le­kaus­kas su­kū­rė tra­di­ci­nę lie­tu­viš­ką sau­lu­tę.

Pa­ro­da – įvai­rė­ja

Šie­me­ti­nė­je ra­jo­no eks­po­zi­ci­jo­je sa­vo kū­ri­nius pri­sta­tė dvi py­nė­jos iš vy­te­lių bei stu­di­ją „Iš­ma­nio­ji vy­te­lė“ lan­kan­tys moks­lei­viai.

De­vy­nio­li­ka teks­ti­li­nin­kų ro­dė megz­tus, ner­tus, vel­tus, siu­vi­nė­tus kū­ri­nius. Nuo tra­di­ci­nių dra­bu­žių (megz­tu­kų, su­kne­lių, pa­lai­di­nių, lie­me­nių) iki ner­tų skė­čių nuo sau­lės, vel­tų ke­pu­rių, ša­li­kų, ska­rų, ki­tų ak­se­sua­rų iki šle­pe­čių, įvai­rių siu­vi­nė­tų siu­že­ti­nių pa­veiks­lų.

Sta­sė Gas­pa­ra­vi­čie­nė li­ni­nius ak­se­sua­rus de­ko­ra­vo gin­ta­ro ga­ba­lė­liais. Ke­lias de­šim­tis de­ko­ra­ty­vi­nės kal­vys­tės dir­bi­nių pri­sta­tė Ai­nas Kra­naus­kas.

„Rei­kė­jo su­gal­vo­ti, kaip eks­po­nuo­ti glė­bį pa­ro­dai at­neš­tų stal­tie­sių ar ser­ve­tė­lių. Jos skir­tin­gos, kaip skir­tin­gos ir jų au­to­rės, bet kiek­vie­nas dir­bi­nys su­šil­dy­tas no­ro puoš­ti bui­tį, kur­ti gro­žį“, – sa­kė S. Ma­li­naus­kie­nė.

Vie­ni gra­žia­dar­biai tau­to­dai­lės pa­ro­do­se da­ly­vau­ja nuo­lat, ki­ti, kaip siu­vi­nė­to­ja Al­fon­sa La­pė­nie­nė, „gė­lė­tų“ ša­li­kų kū­rė­ja Da­lė Gurkš­nie­nė, grį­žo po ke­le­rių me­tų per­trau­kos.

Į ap­skri­ties tau­to­dai­lės pa­ro­dą iš­rink­ti še­šias­de­šimt še­ši dvi­de­šimt še­šių au­to­rių kū­ri­niai.

Au­to­rės nuo­tr.

Eks­po­na­tus ver­ti­no (pir­ma­me pla­ne iš kai­rės) me­no­ty­ri­nin­kė Mi­cha­li­na Ado­ma­vi­čie­nė ir tau­to­dai­li­nin­kų Šiau­lių sky­riaus va­do­vė Lai­ma Kel­me­lie­nė, ly­di­mos pa­ro­dų or­ga­ni­za­to­rės Si­gu­tės Ma­li­naus­kie­nės.

Ve­ro­ni­kos Dau­ku­tie­nės kū­ry­bo­je at­si­ra­do nau­jų me­džia­gų ir idė­jų.

Apie ar­tė­jan­čias Ve­ly­kas pri­me­na Bro­nis­lo­vo Ged­mi­no su­kur­ti de­ko­ra­ty­vi­niai me­di­niai mar­gu­čiai.

Šie­me­ti­nė­je ra­jo­no pa­ro­do­je vei­kė au­to­ri­nė Vid­man­to Lie­tuv­nin­ko skulp­tū­rų eks­po­zi­ci­ja.

Vid­man­tas Lie­tuv­nin­kas kvie­tė įsi­žiū­rė­ti į jo kū­ri­nius – kal­ban­čius už jį pa­tį.