
Naujausios
Parodoje – daugiau kaip du šimtai darbų
Penktadienį Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje atidaryta mėnesį veiksianti tradicinė rajono tautodailininkų ir amatininkų surengta paroda, kuriai daugiau kaip 200 darbų pristatė 60 autorių. Tarp jų įsipina naujų vardų, mokytojai atsiveda savo mokinius.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Mokytojai atsiveda mokinius
Tradicinėje parodoje kaklus aukštyn tiesia mediniai Kęstučio Zastarskio tetervinas ir gervė, greta išsirangęs iš kaladžių sujungtas medinis žaltys, namelis ant vištos kojelės, siūti, šiaudų pataluose besivartantys šių metų simboliu vadinami paršeliai, atkeliavę iš Kriukų pagrindinės mokyklos, akį traukia Danutės Grunskienės paveikslų subtilūs potėpiai, Virginijos Kutkienės besižvalgantys Rūpintojėliai, Virgenijos Tankūnienės žaislai ir kitų autorių kūriniai, atpažįstami ir naujai stebinantys.
Parodą pristačiusi muziejininkė Vita Vitkauskienė pasidžiaugė, kad kasmet jos dalyvių, darbų autorių gretos didėja, o ypač malonu, kad tautodailininkai atsiveda savo mokinius, tad greta pedagogių Rasos Kralikauskienės, Aušros Petrauskienės, Daivos Butkienės jau rikiuojasi vaikų darbai, Valija Šurnaitė sodų rišimo paslaptis taip pat perduoda naujoms pasekėjoms. Kadangi šie metai paskelbti Žemaičių regiono metais, paprašyta autorių, kas kaip išmąsto, į savo darbus įpinti žemaitiškų motyvų.
Jau reikia didesnės erdvės
„Paroda labai įvairi. Kažkada trūko keramikos, dabar jau atsiranda. Puiki tapyba, spalvingos, lietuviškais raštais margintos pirštinės. Nuostabūs tautiniai kostiumai. Daliaus Udrakio drožiniai ypatingi – autorius sugeba pajausti ir prakalbinti medį, nesielgia su juo, kaip su metalo gabalu ar akmeniu. Jūsų parodai maža tik erdvės, nebetelpate, eikite kur nors kitur“, – gerus žodžius apie parodą raginimu palydėjo menotyrininkė Michalina Adomavičienė. Juos išgirdusi Istorijos ir kultūros muziejaus direktorė Rasa Ališauskienė pažadėjo kitąmet su tautodailininkais ir amatininkais keltis į Raudonąją sinagogą.
Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkė Laima Kelmelienė sako, kad nemažai darbų iš šios parodos keliaus į regioninį turą Šiaulių dailės galerijoje, kur kasmet apie 250–300 autorių pateikia iki pusantro tūkstančio kūrinių.
Parodoje muziejaus padėkos raštai įteikti tautodailininkams, per praėjusius metus dalyvavusiems ir vedusiems edukacijas, plenerus: Birutei Dargytei–Kybartienei, Loretai Domkienei, Juzefai Šukienei, Gražinai Šliauterienei, Alvydui Pretkeliui, Valijai Šurnaitei, Daliui Udrakiui, Daliai Sutkuvienei, Romai Stankienei, Alinai Jonaitienei, Anicetai Krajinienei.
Renginyje muzikines pasakas be pabaigos dainavo Joniškio Mato Slančiausko progimnazijos mokiniai, vadovaujami pedagogės Ugnės Vaineikienės, o pamokomą pasakojimą apie poną ir piemenį porino septintokas Lukas Buivydas, meninio skaitymo konkurso rajoninio turo nugalėtojas (pedagogė Alina Jonaitienė).
Autorės nuotr.
Atpažįstamas tautodailininkės Virginijos Kutkienės paveikslų braižas.
Tautodailininkų sąjungos atstoves, atrinkusias darbus regioninei parodai, sužavėjo Zelmos Krupelienės pirštinių raštai, ypač mėlynos ir žalios spalvų derinys (piršinės kairėje viršuje).
Dailūs Virgenijos Tankūnienės žaislai.
Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkė Laima Kelmelienė sakė, kad nemažai darbų iš šios parodos keliaus į regioninį turą Šiaulių dailės galerijoje.
Kęstučio Zastarskio mediniai paukščiai.