
Naujausios
Parduodamas kumetynas!
Tytuvėnėliuose dar stovintis Romerių dvaro kumetynas – avarinės būklės. Jame gyvena kelios šeimos ir vieniši žmonės. Sovietiniais laikais jų vieno kambario ir virtuvės būstai vadinosi komunaliniais butais. Anuomet kolūkis poros šimtų senumo namą dar apmūrijo, uždengė šiferio stogą.
Atkūrus Nepriklausomybę, kumetynas pavadintas socialiniu būstu. Socialinio būsto remontuoti savivaldybė neturi pinigų. O rizikuoti žmonių gyvybėmis, jeigu įgriūtų lubos, bijo.
Todėl nusprendė avariniame name esančius butus privatizuoti. Tegu remontuojasi patys gyventojai. Apleistame name gyvenantys varguoliai sako, jog jiems ir išsipirkti butą brangu. Iš ko remontuos?
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Kumetyno kambarys ir virtuvė – 500 litų
Į redakciją kreipėsi vyras, nenorėjęs skelbti pavardės. Jis piktinosi, jog Savivaldybė pardavinėja avarinius būstus. Ir dar taip brangiai.
Antai Tytuvėnėlių dvaro kumetyne už keliolikos kvadratinių metrų kambarį ir nedidelę virtuvę apleistame name reikalauja 500 arba 550 litų. Perkančiajam dar reikia sumokėti ir už notarinius veiksmus. Išeina apie 800 šimtus, o kitam ir netoli tūkstančio. Iš kur ten gyvenantiems varguoliams paimti tiek pinigų?
„Ir apskritai, ar galima parduoti avarinius būstus? – klausė skaitytojas. – Stogas kiauras. Medinės sienos išpuvusios. Kas atsakys, jeigu kokią dieną įgrius namo lubos? Lėti kaimo žmonės tyli nuleidę galvas. Neturi kito pasirinkimo. Arba išeiti, arba pirkti.“
Kol ugnis dega, tol šilta
Redakcija pakalbino porą kumetyno gyventojų. Lionė Vaitkevičienė sakė jau sumokėjusi 550 litų už savo kambariuką ir virtuvę. Beliko sandorį patvirtinti tik pas notarą.
Tytuvėnėlių dvaras rašytiniuose šaltiniuose minimas jau 1776 metais. Tikėtina, jog aštuonioliktajame amžiuje pastatytas ir kumetynas. Sovietiniais laikais kolūkis seną medinį namą apmūrijo, perdengė stogą. Tačiau, pasak gyventojų, medinės sienos – išpuvusios. O mūro plytos skiriasi nuo stogo. Stogas kai kur polietileno plėvele palopytas.
„Kol krosnį kūrenu, tol šilta,“ – pasakojo L.Vaitkevičienė. – Ugnis užgeso – ir šilumos nebėra. Turi lįsti po kaldra arba striukę apsivilkus sėdėti. Vaikai sudėjo plastikinius langus. Bet mažai temačijo. Kesčiausia, kad šalta ir vasarą. Troboje ir karštą dieną tenka su striuke sėdėti. Pacai ir pelės pro sienas lando. Teks pirkti rąstų sienas remontuoti. O kur išeisi, čia visą amžių gyvenęs?“
Beveik tūkstantis litų, kuriuos išleis, kol privatizuos butą, Lionei – dideli pinigai. Greitai šešiasdešimties sulauksianti moteris – dar ne pensininkė. Gyvena iš šimto litų neįgalumo pašalpos. Laiko porą karvučių. Turi šešetą hektarų žemės. „Bet tos žemės nevalgysiu,“ – sakė moteris.
Nejau neužgyvenau?
Kitame būste randame garbaus amžiaus vyrą. Pensininkas Vaclovas Valčiukas. Paklaustas apie buto privatizavimą, žmogus pravirksta. Nežino, iš kur gaus aštuonis šimtus litų. Jo pensija tik 500 litų.
„Čia gyvenu jau daugiau kaip šešiasdešimt metų, – pasakojo Vaclovas. – Čia gyveno mano tėvai. Su keturiolika vaikų. Nejau neužgyvenau to buto? Koks čia butas? Sykį pabandžiau susiremontuoti. Ištapetavau, plokštėmis išsikaliau sienas. Bet vėl pripelijo, pajuodo. Galėjo tokį butą savivaldybė parduoti už vieną litą. Tai nė pikta nebūtų. O dabar, jei neturėsiu pinigų išmokėti, turėsiu eiti lauk.“
Kainą nustatė nepriklausomas turto vertintojas
Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Aldona Kučinskienė redakcijai sakė, jog būstų kainą, kai jie privatizuojami, nustato nepriklausomas turto vertintojas. Jo paslaugą perka Savivaldybė.
Kai kurie rajono Tarybos nariai siūlė avarinius būstus parduoti už simbolinę 1 lito kainą. Tačiau, pasak A.Kučinskienės tai reikštų eiti prieš įstatymą. Lietuvos respublikos valstybės paramos būstui įsigyti ar išnuomoti ir daugiabučiui atnaujinti įstatymas reikalauja, kad gyventojai už būstą sumokėtų turto vertintojo nustatytą kainą.
Savivaldybei remontuoti avarinius būstus ekonomiškai nenaudinga. Gyventojai savivaldybės būstų taip pat nebuvo linkę remontuoti. O kai taps jų privačia nuosavybe, gal pasirūpins.
A.Kučinskienė pripažino, jog mokestis už būstą ir notaro paslaugos Tytuvėnėlių gyventojams tikrai atsieina apie 800 – 900 litų. Yra dar viena išeitis – išsimokėti tuos pinigus per dešimt metų. Tačiau formalumų dėl pirkimo išsimokėtinai tvarkymas hipotekoje, pas notarus kainuos beveik tiek pat, kiek išsipirkti būstą. Be to, perkant išsimokėtinai, kas ketvirtį reikės mokėti palūkanas. Neverta leistis į tokias sudėtingas procedūras.
Autorės nuotr.
KUMETYNAS: Aštuonioliktajame amžiuje pastatyto dvaro kumetyne aštuoni būstai – po vieną kambarį ir virtuvę. Tačiau pastatas – avarinis. Stogas kiauras. Rąstai po plytomis išpuvę.
GYVENTOJAS: Vaclovas Valčiukas kumetyno kambarėlyje gyvena daugiau kaip 60 metų. Čia gimė ir augo. Todėl stebisi – nejau neužgyveno to buto. Jei nesukrapštys 800 litų, gali tekti būstą apleisti.
SPYNOS: Kumetynas turi kelis įėjimus. Įėjus didelis koridorius ir kelios durys į būstus. Daugelis durų buvo užrakintos.