Parduoda unikalų Lietuvoje malūną

Loretos RIPSKYTĖS nuotr.
Seniausias dvaro pastatų ansamblio statinys – buvęs vėjinis malūnas – vėl parduodamas.
Balandžio pabaigoje vienos nekilnojamojo turto agentūros tinklapyje pasirodė skelbimas, kad parduodamas buvęs Žagarės vėjinis malūnas – seniausias dvaro sodybos pastatas, kurį įsigijęs Didžiosios Britanijos pilietis Aleksas Gibas (Alex Gibb) turėjo didelių planų paversti pastatą restoranu su apartamentais. Jis redakcijai sakė apgailestaujantis, kad planai ir norai nepavyko. Dabar jis tik tikisi, kad kažkas įsigijęs paveldo statinį pajėgs sugrąžinti jam gyvastį.

Skelbimas, kad parduodamas buvęs vėjinis malūnas Žagarėje – unikali kultūrinė vertybė ir 200 arų žemės sklypas šalia, pasirodė balandžio 26 dieną.

Malūnas dokumentuose minimas nuo 1780 metų, jis yra seniausias Dmitrijaus Naryškino dvaro sodybos statinys. Skelbime teigiama, jog tai gali būti seniausias malūnas Lietuvoje, vertingas liaudies architektūros statinys, savo proporcijomis papildantis bendrą dvaro pastatų ansamblį. Po paskutinės rekonstrukcijos mūriniame 400 kvadratinių metrų ploto pastate veikė restoranas, pokylių salė, pirtis, viešbutukas ir muziejus. Legendomis apipinta istorija apie buvusių aukščiausių šalies vadovų medžioklės iškylas ir čia vykusias šventes.

Tačiau prieš tris dešimtmečius malūnas nutilo, restorano neliko. Pastatas buvo privatizuotas. Iš vieno savininko jį vėliau įsigijo kitas – Didžiosios Britanijos pilietis Aleksas Gibas (Alex Gibb), turėjęs didelių planų pastatą prikelti naujam gyvenimui.

„Aš visada turėjau svajonę atkurti Žagarės malūno gyvavimą. Deja, nepavyko pritraukti lėšų, o dar ir COVID-19 pablogina situaciją. Todėl dabar esu pasiruošęs parduoti, jeigu kas nors turi galimybių malūną atstatyti. Laukiu pirkėjų“, – apie priežastis, privertusias unikalų statinį ryžtis parduoti, sakė A. Gibas.

Skelbime nurodyta kaina – 99 999 eurai, bet siūloma derėtis.

Dar 2015 metais A. Gibui, kurio ryšiai su Žagare užsimezgė prieš daugelį metų, kai čia buvo atvykęs per organizaciją „Lithuania Link“, atstovaujanti architektų projektuotojų komanda pristatė parengtą ambicingą viziją restauruoti ir rekonstruoti tris įsigytus pastatus – jau minėtą malūną, buvusią dvaro pieninę ir arklininko namą – išsaugant jų, kaip architektūros paveldo objektų, vertingąsias savybes bei įkurti didelį paslaugų kompleksą.

Buvęs vėjo malūnas, kuris jau daugelį metų apleistas, be sparnų, turėjo pavirsti 60 vietų restoranu, kepykla ir apartamentais jaunavedžiams, o arklininko name būtų įrengtas viešbutis. Buvusioje pieninėje numatytas daugiafunkcis centras su sporto, koncertų ir konferencijų salėmis, pirtimis ir apgyvendinti skirtais kambariais. Šis bendras Didžiosios Britanijos ir Lietuvos įmonės projektas „Žagarės vyšnių valda“ sukurtų naujų darbo vietų Žagarėje.

Akcentuota, kad Žagarė yra puiki poilsio vieta, keliaujantiems iš Latvijos sostinės Rygos į Lietuvos sostinę Vilnių arba – atvirkščiai. Miestelis atsiduria beveik pusiaukelėje: į Vilnių trunka nuvažiuoti dvi su puse, į Rygą – pusantros valandos. Autentiški pastatai XIX-ame amžiuje grafo Levo Aleksandro Naryškino įkurtame parke galėtų tapti rimtu traukos objektu.

Atgaivinti pastatus planuota per keletą metų. Tikėtasi gauti galimų Europos fondų ir privačių investuotojų finansavimą. Kol kas A. Gibas planų dėl pieninės ir arklininko namo dar neatsisako, parduoda tik malūną.

Panašioje būklėje kaip dabar iki Pirmojo pasaulinio karo veikęs pagal paskirtį malūnas jau buvo atsidūręs XX amžiaus viduryje. Tada stovėjo be stogo, sparnų, vidaus įrengimų, tačiau vėliau buvo pritaikytas restoranui, kur vykdavo pokyliai.