Parama neįgaliajam – jam pritaikytas būstas

Parama neįgaliajam – jam pritaikytas būstas

Parama neįgaliajam – jam pritaikytas būstas

Per ketverius pastaruosius metus rajono neįgaliesiems buvo pritaikyta 19 būstų. Kasdienybę palengvinančių pertvarkymų šiemet turėtų sulaukti dar keli neįgalieji. Jiems tai – labai reikalinga pagalba buityje, tačiau jos prašoma vangiai.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Sužinojo iš draugės

Judėjimo ir apsitarnavimo funkcijų sutrikimų turintiems žmonėms gyvenimo kasdienybę bent kiek gali palengvinti jų negaliai pritaikyti būstai.

Šeduvė Aldona Rimkevičienė gyvena su neįgaliu sūnumi, jam dabar 34-eri metai. Moters bute prieš dvejus metus buvo įrengta vonia, kurios iki šiol nebuvo.

„Tokio amžiaus vyro į moterų pirtį nesivesi, tai maudydavau dubenyje. Dabar labai gerai – maudomės bute įrengtoje vonioje, vandenį pašildo boileris. Mums tik to ir tereikėjo“, – prieš porą metų atliktais pertvarkymais džiaugėsi neįgalaus sūnaus motina.

Moteris sakė apie galimybę nemokamai gauti būsto pertvarkymo paslaugą sužinojusi iš draugės, kuri augina neįgalią dukterį. Tuomet draugė pasidžiaugė, kad jai buvo įrengta vonia.

„Kaip, įrengė veltui? – nustebau. Tada ir aš apsiklausinėjau gydytojų, surinkau dokumentus ir pateikiau prašymą. Manau, kad yra daug tokių žmonių kaip aš – neturinčių informacijos apie galimus palengvinimus neįgaliesiems“, – sakė moteris.

Kasmet pritaiko po kelis būstus

Per metus rajono neįgaliesiems pritaikoma po 4-5 būstus. Šiemet planuojama buitį palengvinti dar penkiems neįgaliesiems. Tiek jų pernai pateikė reikiamas paraiškas.

Skyriaus vedėjos funkcijas rajono Savivaldybės Socialinės paramos skyriuje atliekanti vyriausioji specialistė Ivanna Žmėjauskienė redakcijai sakė, kad yra patenkinami visų pritaikyti būstus prašiusių neįgaliųjų prašymai.

„Kol kas nebuvo atvejo, kad neįgaliam žmogui, atitinkančiam visus reikalavimus, nebūtume pritaikę būsto. Būna, kad to negalime padaryti dėl techninių kliūčių arba nebūna išpildyti teisiniais aktais nustatyti reikalavimai. Tada tokiam žmogui padėti negalime. Nors mūsų rajone būsto pritaikymo sulaukia daugiau neįgaliųjų nei kituose, manau, jog ne visi neįgalieji žino apie tokią galimybę, nors apie tai pranešame seniūnijoms, neįgaliųjų organizacijoms“, – sakė I. Žmėjauskienė.

Pasak vedėjos, nors paprastai iš valstybės biudžeto būsto pritaikymo poreikiams gaunama mažiau lėšų, nei prašoma, likusią reikalingą dalį prideda iš Savivaldybės biudžeto.

Pavyzdžiui, 2012 metais rajone buvo pritaikyti 5 būstai – iš valstybės biudžeto gauta 30,4 tūkstančio litų, iš rajono biudžeto skirta 11,1 tūkstančio. 2013 metais buvo pritaikyti 4 būstai – pertvarkymams iš valstybės biudžeto gauta 44,3 tūkstančio litų, iš rajono biudžeto – 18,6 tūkstančio litų.

Šiemet planuojama pritaikyti 5 būstus. Iš valstybės biudžeto tam gauta 59,8 tūkstančio litų.

Pertvarko vonias, rengia keltuvus

Anot I. Žmėjauskienės, gavus neįgaliųjų prašymus ir patikrinus, ar jie turi teisę gauti tokios rūšies pagalbą, dar yra pasižiūrima, ar yra sąlygos padaryti vienokius ar kitokius pertvarkymus.

„Būna, kad pasiūlome jų padaryti ir daugiau nei prašoma, pavyzdžiui, ne tik pertvarkyti vonios kambarį, bet ir išklijuoti plyteles, tačiau būna atvejų, kai tenka nuvilti neįgalųjį, nes pritaikymų negalima padaryti techniškai“, – sakė I. Žmėjauskienė.

Dažniausiai neįgaliųjų poreikiams yra prašoma pritaikyti vonias, įrengti dušus, pertvarkyti tualetus, įrengti keltuvus. Pastarųjų įrengimas, pasak I. Žmėjauskienės, kainuoja brangiausiai. Šiemet tokius keltuvus planuojama įrengti dviem jauniems neįgaliesiems.

„Gavę būsto pritaikymo paslaugą, tokios paslaugos neįgalieji vėl gali prašyti tik po dešimties metų, todėl ir reikia, kad prašymai būtų gerai apgalvoti, kad vėliau po metų kitų neprireiktų vėl kokio pertvarkymo“, – teisines subtilybes aiškino I. Žmėjauskienė.

Būsto pritaikymo paslaugos turi teisę prašyti neįgalieji, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra nustatyti labai ryškūs, ryškūs ir vidutiniai judėjimo ir apsitarnavimo funkcijų sutrikimai.

Yra nurodyta ir būsto teisinio statuso reikalavimų. Pavyzdžiui, būstas negali būti nuomojamas, dėl būsimų pertvarkymų neturi prieštarauti būsto ar bendrojo naudojimo patalpų savininkai, būsto paskirtis turi būti gyvenamoji ir kiti.

Prašymą pritaikyti būstą gali pateikti ir asmuo, turintis judėjimo ir apsitarnavimo sutrikimų, ir tokiam asmeniui atstovaujantys asmenys – tėvai, vaikai, globėjai, sutuoktinis ar gyvenamosios vietos savivaldybės socialinis darbuotojas.

Autorės nuotr.

PRITAIKYMAS: Neįgaliajam įrengti įvažiavimai į butą, kiti būsto pertvarkymai palengvina nelengvą jų naštą.