Paprūdžiuose bus pastatytas pasyvus namas

Paprūdžiuose bus pastatytas pasyvus namas

Paprūdžiuose bus pastatytas pasyvus namas

Kelmės rajono savivaldybė tapo trečiąja Lietuvos savivaldybe, pasirašiusia sutartį su Nacionaline pasyvaus namo asociacija. Sutartis pasirašyta praėjusį ketvirtadienį. Asociacija teiks konsultacijas biudžetinėms įstaigoms ir gyventojams, kaip kuo racionaliau naudoti energiją ir taupyti pinigus.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Sertifikuoti tik keli pasyvūs namai

Bendradarbiaujant su Nacionaline pasyvaus namo asociacija Kelmės rajone jau projektuojamas pirmasis pasyvus namas. Juo taps Neįgaliųjų užimtumo centras, kurį planuojama statyti Paprūdžiuose, šalia mokyklos pastato.

Pasak šių statybų iniciatoriaus rajono Tarybos nario Boriso Markulio, rengiant projektą bus orientuojamasi į ilgaamžes medžiagas ir energijos taupymą. Mat nemažus energijos išteklius sunaudoja ir naujų namų statyba. Todėl jie negali būti trumpaamžiai.

Dėl ilgaamžių, ekologiškų medžiagų naudojimo, gero apšiltinimo ir aktyvaus vėdinimo sistemų pastatas pabrangsta apie 10–15 procentų. Tačiau ilgiau tarnaudamas ir taupydamas energiją jis tampa pigesniu už greit išretėjančiu polistirolu apšiltintą namą.

Japonai orientuojasi, jog namas turi tarnauti 150 metų. Nuo 2020-ųjų bus pradėti statyti dar ilgiau tarnaujantys namai.

Lietuvoje kol kas sertifikuoti tik keli pasyvūs namai. Tai neseniai Merkinėje pastatytas Narkomanų centras ir pora kotedžų Kaune.

Energetiškai efektyvių namų Lietuvoje yra ir daugiau. Tačiau jie neturi sertifikatų.

Meras ir direktorius pasirašė sutartį

Į asociaciją jau anksčiau yra įstojusios Šilutės ir Vilniaus savivaldybės. Su Kelmės rajonu asociacija bendradarbiauja keli mėnesiai. Ketvirtadienį bendradarbiavimas įtvirtintas sutartimi.

Sutartį pasirašė rajono savivaldybės meras Vaclovas Andrulis ir Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos direktorius Aidas Vaičiulis.

Pasirašant sutartį dalyvavo Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vincas Metrikis, administracijos Strateginio planavimo ir projektų valdymo skyriaus vedėjas Vytautas Vileikis, skyriaus vyriausiasis specialistas Mindaugas Užmiškis, seniūnai, Savivaldybės įmonių vadovai.

Panašias sutartis ketina pasirašyti dar 15 šalies savivaldybių.

Vadovaujantis socialinės partnerystės principais bus siekiama sudaryti palankias sąlygas energetiškai efektyvių sprendimų plėtojimui ir plėtrai Kelmės rajone bei sukurti pasitikėjimo ir abipusio naudingumo principais paremtus partnerių interesų ryšius.

Balandžio mėnesį Kelmėje numatomas pirmasis asociacijos renginys gyventojams. Bus aptariama, kaip geriau pasiruošti kitam šildymo sezonui. Gyventojams konsultacijos nekainuos. Už švietimą Savivaldybė sumokės 5000 litų per metus.

Kartais užtenka mažos korekcijos

Kadangi Kelmėje ketinama modernizuoti nemažai daugiabučių namų, asociacijos konsultacijos labai pravers.

Pasirašant sutartį dalyvavo asociacijos valdybos narys Vidmantas Lapinskas bei koncerno BASF, prekiaujančio statybinėmis ir cheminėmis medžiagomis, projektų vadovas Baltijos šalyse ir Skandinavijoje Artūras Indičianskas. Jis tvirtino, jog renovuojant namus  kai ką galima pakeisti net tuomet, kai jau parengti techniniai projektai. Kartais užtenka mažos, penkias minutes trunkančios korekcijos, ir energetinio efektyvumo koeficientas ženkliai pagerėja.

Tačiau geriausia optimaliausio rezultato siekti dar prieš pradedant projektuoti. Kai aiškiai žinai, ko nori, tuomet ir rezultatas  geresnis.

Sutaupyti 60 procentų energijos

Reikia siekti, kad po modernizacijos būtų sutaupoma 60 procentų energijos. Vieno kvadratinio metro būsto ploto apšildymui negalima sunaudoti daugiau kaip 15 kilovatvalndžių energijos. 60 kvadratinių metrų būsto apšildymas negali kainuoti daugiau kaip 40 litų per mėnesį.

Jeigu to nepavyksta pasiekti, modernizavimas gali būti nuostolingas. Energijos resursai nuolat brangsta. Taigi po kelerių metų jų kainos susilygins su modernizacijos išlaidomis. Renovuotus namus gali tekti renovuoti iš naujo.

Sąmata – ne šventraštis

„Specialistai patars, kokiomis priemonėmis to pasiekti, – sakė A. Indičianskas. – Žinoma, realiai tai padaryti gali būti sunkoka. Statybininkai sunkiai atsiplėšia nuo sąmatos. Ir projektus lengviau braižyti pagal vieną kurpalį.“

Tačiau, pasak asociacijos atstovų, patys gyventojai turi reikalauti projektą keisti energijos taupymo linkme.

Alytuje vieno renovuojamo namo gyventojus sunkokai, bet pavyko įtikinti, kad nesitenkintų minimaliu energijos taupymu. Pusę milijono kainuojantis namo modernizavimas pabrango vos keturiais tūkstančiais litų. O energijos bus sutaupoma žymiai daugiau – 68 procentai.

Savivaldybės taip pat turėtų priimti ambicingesnius planus. 2014 metais naujai statomi namai turės atitikti B klasės reikalavimus. Vėliau reikalavimai didės iki A klasės. Taigi faktiškai visi naujai statomi namai turės atitikti pasyvaus namo kriterijus.

Kad atitiktų naujus reikalavimus, iki 2020 metų Kelmėje turėtų būti renovuoti visi daugiabučiai namai.

Ar namas turi kvėpuoti?

Pasak asociacijos direktoriaus Aido Vaičiulio, vienas būdų sutaupyti daugiau energijos – namo apšiltinimas storesniu termoizoliaciniu sluoksniu: „Dažnai girdime, kad storu sluoksniu apšiltinę namą žmonės gyvens kaip termose. Namas turi kvėpuoti. Namas neturi kvėpuoti. Jį reikia vėdinti. O vėdinimui diegiama rekuperacinė sistema. Ji sunaudoja tiek energijos, kiek viena elektros lemputė.

Šios sistemos privalumas yra tai, kad oras patalpoje pasikeičia gana dažnai, tačiau išeinantis oras palieka šilumą, o įeinantis šviežias oras sušildomas.

Tuo tarpu vėdinant atidarius langą išleidžiama labai daug šilumos.

Kol kas Kelmėje renovuojant daugiabučius ir mokyklų bei kitų įstaigų pastatus aktyvaus vėdinimo sistemų neįrengta. Nesuprojektuotos jos ir šešiems namams, kuriuos pradės renovuoti jau šį pavasarį.

Galbūt ta linkme ką nors nuveiks Nacionalinė pasyvaus namo asociacija?

Autorės nuotr.

SENIŪNAI: Į pirmąjį susitikimą su pasyvaus namo asociacijos atstovais buvo pakviesti seniūnai ir kiti suinteresuoti asmenys.

Interneto tinklapio nuotr.

PAVYZDYS: Merkinės narkomanų reabilitacijos centras – pirmasis sertifikuotas pasyvus namas Lietuvoje.

SUTARTIS: Sutartį pasirašė rajono meras Vaclovas Andrulis (kairėje) ir Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos direktorius Aidas Vaičiulis.

DISKUSIJA: Tarp svečių ir kelmiškių išsivystė diskusija.