Papilės ambulatorijoje atskleista finansinė anarchija

Papilės ambulatorijoje atskleista finansinė anarchija

Papilės ambulatorijoje atskleista finansinė anarchija

Viešojoje įstaigoje Papilės ambulatorijoje mažiausiai dvejus metus vyravo finansinė anarchija. Tai paaiškėjo po Akmenės rajono savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos atlikto audito dėl šios įstaigos finansinių operacijų teisėtumo, buhalterinės apskaitos tvarkymo teisingumo 2013–2014 metais.

Rajono Policijos komisariatas atlieka ikiteisminį tyrimą dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Atliko auditą

Šių metų pradžioje įtarimų dėl galimų pažeidimų pirmiausia kilo keli mėnesiai Papilės ambulatorijos nauja vyriausiąja finansininke dirbančiai Romai Stulpinaitei. Ji įstaigos 2014 metų finansinę atskaitomybę suvedinėjo į informacinę sistemą VSAKIS, o kompiuteryje pasirodė nuorodos, kad yra klaidų.

R. Stulpinaitė kreipėsi į Akmenės rajono savivaldybės Finansų ir biudžeto valdymo skyrių, pateikė pirminius ambulatorijos finansinius dokumentus. Paaiškėjo, kad netvarkingai buvo vedama kasos knyga. Joje apgaulingai nurodyti pinigų likučiai, todėl nežinia kur dingę tūkstančiai litų.

Savivaldybė dėl to nesikreipė į teisėsaugos institucijas, o nusprendė pirmiausia atlikti auditą ambulatorijoje.

Savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos darbuotojos Audra Jokubauskienė ir Jolanta Vaikasienė patikrino visus ambulatorijos gautų grynųjų pinigų kvitus ir pagal juos suskaičiavo, kad 2013-2014 metais iš įstaigos kasos į sąskaitą banke neįmokėta beveik 11,8 tūkstančio litų.

Visas kasos operacijas atliko iki 2014 metų rugsėjo 19-osios dirbusi ankstesnioji vyriausioji finansininkė.

Buvusi finansininkė: „Tapau vagilė“

Buvusiai specialistei, išvykusiai į užsienį, elektroninį laišką išsiuntė R. Stulpinaitė. Ir sulaukė atvirumo. Buvusi finansininkė parašė, kad negalėjo išgyventi iš varganos algos, todėl prieš aštuonerius metus paėmė paskolą. Tada esą apskaičiavo savo pajamas ir išlaidas ir jautėsi pajėgi sugrąžinti skolintus pinigus.

Bet per tą laikotarpį padidėjo kainos, o darbuotojos atlyginimas liko toks pat. Dar kartą ėmė paskolą, kad iš jos padengtų įsiskolinimus.

Galiausiai laiškas iš užsienio baigtas: „Ką gi – tapau vagilė“.

Audito metu dar paaiškėjo, kad vyriausioji finansininkė vienintelė įstaigoje imdavo avansą, nors buvo parašiusi prašymą darbo užmokestį mokėti kartą per mėnesį. Finansininkė ne visą avansu gautą sumą išskaičiuodavo iš atlyginimo, todėl 2013 metais jai darbo užmokestis galimai permokėtas 1 tūkstančiu litų.

Dėl tų faktų audito ataskaitoje daroma prielaida, kad Papilės ambulatorijos kasos ir bankinės operacijos buvo tvarkomos galimai apgaulingai, o vykdyti veiksmai turi galimai nusikalstamos veikos požymių.

Nė vieno iš šių pažeidimų nenustatė Papilės ambulatorijos vyriausiasis gydytojas Gintautas Masevičius. Tik kai jais ėmė domėtis rajono Savivaldybė, vadovas kreipėsi į Akmenės rajono policijos komisariatą, čia pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl apgaulingos buhalterinės apskaitos tvarkymo.

Vyriausiasis gydytojas dosnus žmonai

Papilės ambulatorijos vyriausiasis gydytojas G. Masevičius vadovauja ir čia šeimos gydytoja dirbančiai žmonai Violetai Masevičienei – jie yra vieninteliai tokie nuolatiniai specialistai ambulatorijoje.

Audito ataskaitoje nurodyta, kad G. Masevičius pažeidžia Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymą.

Vadovas nebuvo pateikęs privačių interesų deklaracijos, tai padarė tik vykstant auditui.

G. Masevičius, atlikdamas privalomas valdymo funkcijas, žmonai ne kartą padidino darbo užmokestį, premijavo, skyrė 15 procentų priedą prie atlyginimo.

Pernai atostogauti išeinantis vyras jį pavaduojančiai žmonai paskyrė 100 procentų jos vidutinio darbo užmokesčio dydžio priedą. Suma beveik dvigubai viršijo pavaduojamo darbuotojo darbo užmokestį, nors įstatymiškai priedas neturi būti nė kiek didesnis.

Audito ataskaitoje nurodyta, kad taip vyriausiasis gydytojas viršijo įgaliojimus, nes sprendimus šiais klausimais galėjo priimti tik Akmenės rajono savivaldybės administracijos direktorius.

Pernai švenčių proga vyriausiasis gydytojas savo sutuoktinei paskyrė 30 procentų vidutinio darbo užmokesčio dydžio priedą prie atlyginimo. Toks pat išmokėtas ir vyriausiajam gydytojui.

Tikrintojus nustebino, kad ambulatorijos vidaus audito tarnybai vadovauja G. Masevičiaus sutuoktinė, už tai gauna priedą prie atlyginimo.

„Sunku įsivaizduoti, kaip žmona ryžtųsi į dienos šviesą iškelti savo vyro veiklos pažeidimus“, – „Krašto žinioms“ sakė Savivaldybės kontrolierė Audra Jokubauskienė.

Audito ataskaitoje konstatuojama, kad būtent vyriausiojo gydytojo sukurta neveiksminga vidaus kontrolė sudarė palankias sąlygas įstaigos finansinės veiklos pažeidimams.

Vadovavimo krūvio rebusai

Tikrinimo metu padaryta prielaida, kad šeimos gydytojo 1,5 etato turinti V. Masevičienė faktiškai tedirba 1,1 etato, o jos vyras G. Masevičius vietoj turimo 0,5 etato dirba 0,9 etato – pagal kiekvienam susidariusį aptarnaujamų gyventojų skaičių.

Nors įstatymiškai nurodyta privaloma įstaigos vadovo darbo trukmė 40 valandų per savaitę, tačiau Papilės ambulatorijoje ji buvo 2 valandomis trumpesnė. Tai nustatyta pagal 2013-2014 metų darbo laiko apskaitos žiniaraščius.

Šį pažeidimą bandyta nuslėpti, pateikiant tikrintojoms darbo grafikus. Buvo matyti taisymai, kad susidarytų 40 valandų per savaitę. Vienur taisymai atlikti rašikliu arba užklijuota balta juostelė su naujais užrašais.

Atmesta žmogiškosios klaidos tikimybė, kadangi taisymai kartojosi ir tai, rašoma ataskaitoje, „kelia pagrįstą abejonę dėl tyčinio dokumento klastojimo“.

Įvertinus pateiktus dokumentus, vyriausiojo gydytojo darbo laikas per metus būdavo po 100 valandų trumpesnis, o atlyginimas sumokamas. Suskaičiuota, kad per pastaruosius dvejus metus sumokėta už neatidirbtas valandas beveik 4 tūkstančiai litų darbo užmokesčio.

Automobilis „važinėjo“ be degalų

Išanalizavus Papilės ambulatorijos dviejų lengvųjų automobilių kelionės lapus, nustatyta, kad vienu jų – „Hyundai Tucson“ – buvo „važiuota“ nenaudojant kuro. Kai kuriomis dienomis juo sugebėta grįžti į garažą, nors degalų bakas būdavo tuščias. Kartą su tokiu dar nuvažiuota per 150 kilometrų.

Ambulatorijos vadovo patikinimu, taip atsitikdavo tada, kai kuras buvo perkamas už asmeninius pinigus, todėl kelionės lape likdavo neužfiksuojama.

„Hyundai Tucson“ nebuvo pažymėtas tarnybiniams automobiliams privalomu užrašu.

Audito ataskaitoje daroma prielaida, kad įstaigos automobiliai ne visada naudoti tinkamai, apskaita tvarkyta galimai apgaulingai.

Įžvelgiama Savivaldybės kaltė

Audito ataskaitoje daroma išvada, jog viešosios įstaigos steigėja Akmenės rajono savivaldybės taryba neužtikrino, kad būtų laikomasi įstatymų.

Pagal 1999 ir 2000 metais Savivaldybėje patvirtintus dokumentus Papilės ambulatorijos vyriausiasis gydytojas į darbą priimamas viešo konkurso būdu penkeriems metams, o G. Masevičius be konkurso dirba nuo 1987-ųjų. Tiesa, 2007 metais įstatymais atsisakyta iki tol galiojusios nuostatos dėl penkerių metų kadencijos.

Po audito rekomenduota rajono merui nustatyti jo metu nustatytų pažeidimų priežastis, įvertinti įstaigos vadovo asmeninę atsakomybę, priimti atitinkamus sprendimus.

Papilės ambulatorijos vyriausiasis gydytojas G. Masevičius vakar atsisakė „Krašto žinioms“ kalbėti apie audito išvadose išvardintus savo veiklos pažeidimus.

Autoriaus nuotr.

PACIENTAI: Audito metu pasigesta dalies lėšų, sumokėtų Papilės ambulatorijai už paslaugas.

KLAUSIMAI: Ar Papilės ambulatorijos medikai nežinojo apie įstaigoje vykusias finansines manipuliacijas?