
Naujausios
Paminklas laisvei atlaikė sovietmetį
Kelmės rajono Šaukėnų kapinių pakraštyje stovi didžiulis paminklinis akmuo Lietuvos laisvei. Vietos senbuvių teigimu, jis pastatytas 1918 metais, atlaikė visą sovietmetį ir sulaukė naujų Lietuvos nepriklausomybės dienų.
Manoma, jog paminklas pastatytas dviejų rusų bėglio nužudytų policininkų garbei. Tačiau kovos už laisvę Šaukėnuose tęsėsi nuo 1905 metų.
Tuo metu, kai Rusijoje vyko 1905–1907 metų revoliucija, Šaukėnuose surengtas politinis mitingas. Oratoriai reikalavo pašalinti rusų valdžią ir įvesti mokymą gimtąja kalba. Demonstrantai sudegino degtinės parduotuvę, išvijo iš miestelio visus rusus tarnautojus, išrinko savo atstovus į valsčiaus tarybą.
Iš Šiaulių atvykęs 200 dragūnų baudžiamasis būrys primušė į valsčiaus tarybą išrinktus lietuvius, kai kuriuos areštavo. Įkalino ir pagrindinį kovotojų rėmėją Šilo Pavėžupio dvarininką Vladą Putvinskį.
Atkūrus nepriklausomybę, Šaukėnai garsėjo savo chorais, pirmuoju ūkininkų rateliu Šiaulių apskrityje, labdarių draugija, Tautininkų sąjunga, pavasarininkais.
Pirmaisiais sovietinės okupacijos metais areštuota daug Šaukėnų valsčiaus inteligentų, ištremta į Sibirą apie 70 žmonių.
„Krašto žinių“ inf.
Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.
Šaukėnų kapinėse stovintis paminklas kovotojams už laisvę atlaikė sovietinės okupacijos dešimtmečius.