
Naujausios
Paminklas – sukilėlių vado atminimui
Šiaulėnų seniūnijoje (Radviliškio rajonas) atidengtas paminklas 1863 metų sukilimo dalyviui, sukilėlių būrio vadui Adomui Bitei atminti. Paminklą finansavo ir pastatė sukilėlio giminaičiai.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Paminklas – A. Bitės gimtinėje
Paminklas atidengtas Šiaulėnų seniūnijoje esančiame Aušrėnų kaime, kuris anksčiau vadinosi Belazariškio kaimu ir priklausė Legečių valsčiui.
Lietuvos Nepriklausomybės 100-mečio proga pastatytas paminklas skirtas 1863 metų sukilimo vadui Adomui Bitei ir jo bendražygiams atminti. Jis pastatytas ant Bičių giminei priklausančios žemės, netoli kelio Sakteliai-Aušrėnai-Legečiai.
Paminklo atidengimo iškilmėse dalyvavo Šiaulėnų seniūnijos atstovai, gausus būrys A. Bitės giminaičių, tarp jų – Romualdas ir Teresė Bitės, kurių pastangomis buvo pastatytas paminklinis akmuo.
Susirinko ir daugiau žmonių, kuriems brangus A. Bitės atminimas – šiaulietis Mindaugas Stakutis, kurio galvoje ir gimė mintis įamžinti A. Bitės atminimą jo gimtajame kaime, knygos „Šiaulėnų žemė“ autorė Marijona Kudulytė-Navakauskienė.
Kartu su Vilniaus olimpiečių klubo vadovu, Miuncheno olimpinių žaidynių bėgimo varžybų dalyviu R. Bite atvyko ir daugiau jo bendražygių – olimpinė čempionė, plaukikė Lina Kačiušytė, krepšininkė, dukart olimpinė čempionė Angelė Rupšienė, praeityje žymus dviratininkas tarptautinis klasės sporto meistras Arūnas Kazlauskas, kiti sportininkai ir draugai.
Jie aplankė ir Minaičių kaime esantį Lietuvos partizanų memorialą.
Šiauliečio idėją įgyvendino giminaičiai
Idėja Aušrėnų kaime pastatyti paminklą A. Bitei atminti kilo šalies istorija ir ypač – 1863 metų sukilimo laikotarpiu besidominčiam šiauliečiui M. Stakučiui, kurio mama kilusi iš Radviliškio rajono.
Šiaulietį sužavėjo paprasto valstiečio A. Bitės asmenybė, kuris dar iki sukilimo vietos valstiečius nuteikinėjo prieš carą ir už tai buvo kalintas Šiaulių kalėjime, o vėliau drąsiai vedė į kovą savo būrio vyrus.
A. Bitė su savo būriu 1863 metais dalyvavo Šiaulių apskrityje vykusiose kautynėse – rugpjūčio mėnesį – prie Mažuolių, rugsėjo – prie Želaičių ir Burių, spalio – prie Notiniškių. Vėliau jis išvyko į Prancūziją parūpinti ginklų ir ieškoti užsienio valstybių pagalbos, bet sukilimui pralaimėjus į Lietuvą nebegrįžo – beveik 20 metų dirbo žibintininku Paryžiaus gatvėse, dalyvavo Paryžiaus komunos kovose.
Kad A. Bitės gimtajame kaime reikia pastatyti jo žygiams atminti skirtą paminklą, M. Stakutį paskatino ir tai, kad netoli Aušrėnų esančio Dvarčių kaimo laukuose tebėra išlikęs sukilimo laikus menantis paminklas, skirtas carinės Rusijos generolui.
„Kodėl mes negalime pastatyti paminklo saviems didvyriams?“ – toptelėjo mintis M. Stakučiui ir jis socialiniuose tinkluose sukūrė atskirą puslapį, ragindamas padėti įgyvendinti šią idėją.
Į jo idėją atsiliepė Vilniuje gyvenantis, Aušrėnų kaime gimęs A. Bitės giminaitis Romualdas. Jis, padedamas kitų giminaičių, pats savo rankomis sumūrijo akmeninį paminklą. Vytį jame iškalė Romualdo bendražygis, sportininkas ir menininkas iš Utenos Valentinas Šimonėlis.
Paminklą pašventino Šiaulėnų bažnyčios klebonas Jonas Bagdonas.
Paminklo atidengimo dieną Šiaulėnuose esančiuose bendruomenės namuose surengta ir R. Bitės sportinių laimėjimų ekspozicija.
Žinomas šalies lengvaatletis, olimpietis R. Bitė ketina juos padovanoti Šiaulėnų muziejui.
Asmeninė nuotr.
Paminklą 1863 metų sukilimo vadui Adomui Bitei atminti atidengė idėjos autorius Mindaugas Stakutis (kairėje) ir paminklą pastatęs giminaitis Romualdas Bitė.