
Naujausios
Paminėtas Vytauto Putvinskio-Pūtvio gimimo jubiliejus
Penktadienį Kelmės krašto muziejuje paminėtas Vytauto Putvinskio-Pūtvio 115-ųjų gimimo metinių jubiliejus.
Šaulių sąjungos įkūrėjo Vlado Pūtvio-Putvinskio sūnus Vytautas buvo Šaulių sąjungos veikėjas, Nepriklausomybės ir Klaipėdos krašto kovų dalyvis, ilgametis Kelmės šaulių vadas.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
„Vytautas Putvinskis-Pūtvis buvo vienas iš tų, kurių dėka švenčiame Lietuvos šimtmetį“, – sakė Kelmės krašto muziejaus direktorė Danutė Žalpienė, pradėdama šios iškilios asmenybės 115-ųjų gimimo metinių minėjimą.
Renginyje dalyvavo Dovydas Jokubauskis, Šaulių sąjungos štabo vyriausiasis specialistas, Vytauto Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Tautvidas Pūtvis.
Stasys Ignatavičius, Šaulių sąjungos ryšių su visuomene vyriausiasis specialistas, apžvelgė Vytauto Putvinskio-Pūtvio gyvenimą ir veiklą. V. Putvinskis-Pūtvis gimė Šilo Pavėžupio dvare, jo krikšto tėvas buvo Lietuvos politikos ir visuomenės veikėjas Povilas Višinskis bei Vlado Pūtvio-Putvinskio sesuo Marija.
Nuo pat mažens Vytautas buvo auklėjamas lietuviško patriotizmo dvasia. Baigęs vietos pradžios mokyklą ir Liepojos gimnaziją, 1915–1917 metais tęsė mokslus Maskvos komercinėje mokykloje. Tuo metu Rusijoje, po revoliucijos, įsivyravo bolševikinė diktatūra. Vytauto tėvai labai rūpinosi ir išgyveno dėl savo sūnaus likimo. 1918-aisiais, įveikęs bolševikų užkardas, Vytautas Putvinskis-Pūtvis sėkmingai parvyko į Lietuvą. Kurį laiką jam teko apsistoti Vilniuje, nes nepavyko greitai gauti leidimo gyventi Šilo Pavėžupyje. Vokiečiai įtarinėjo jį esant bolševikų agentą.
Grįžęs į dvarą, Vytautas Putvinskis-Pūtvis pradėjo ūkininkauti. 1919 metais lankė Dotnuvos žemės ūkio mokyklą, aktyviai dalyvavo visuomeninėje veikloje.
1919 metų lapkričio 22 dieną Dotnuvos žemės ūkio mokykloje buvo įsteigtas šaulių skyrius – vienas pirmųjų Kėdainių apskrityje. V. Putvinskis-Pūtvis buvo išrinktas skyriaus iždininku, vėliau – pirmininku.
Vytautas Putvinskis-Pūtvis jį pažinojusiųjų atmintyje ir prisiminimuose likęs kaip labai apsišvietęs ir geras žmogus, sumaniai vadovavęs dvarui, rūpinęsis savo darbininkais. Mokėjo jiems ne tik pinigus už darbą, bet ir grūdų nemažai atseikėdavo. Kumečiams grūdus duodavo švarius, be jokių priemaišų.
Vytautas Putvinskis-Pūtvis įgijo agronomo specialybę, baigė žuvininkystės mokyklą Štrasburge, studijavo Vytauto Didžiojo universitete. Po tėvo Vlado Pūtvio-Putvinskio mirties perėmė 173 hektarų Graužikų dvaro ūkį, taikė sėjomainą, augino žuvis, konsultavo kitus ūkininkus, organizavo kursus.
1940 metais tarybų valdžia atėmė dvarą. Vytautas įsidarbino Graužikų tarybiniame ūkyje žuvininku. Tačiau kitų metų birželio 14-ąją Pūtvių šeimą išvežė į Sibirą.
Naujosios Vilnios geležinkelio stotyje Vytautą Putvinskį-Pūtvį atskyrė nuo motinos Emilijos, žmonos Elenos ir keturių mažamečių vaikų ir išvežė į specialų lagerį Kanske. Nuteisė už dalyvavimą Šaulių sąjungoje ir samdomos darbo jėgos naudojimą. 1942 metais lapkričio 5-ąją sušaudė. Tuomet jam buvo tik 40 metų.
Per Vytauto Putvinskio-Pūtvio minėjimą koncertavo Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio gimnazijos moksleiviai. Ant Šaulių sąjungos įkūrėjo kapo Kelmės kapinėse jaunųjų šaulių atstovai padėjo gėlių.
Autorės nuotr.
Vytautas Putvinskis-Pūtvis buvo Šaulių sąjungos veikėjas, Nepriklausomybės ir Klaipėdos krašto kovų dalyvis, Kelmės šaulių vadas.
Šaulių sąjungos ryšių su visuomene vyriausiasis specialistas Stasys Ignatavičius apžvelgė Vytauto Putvinskio-Pūtvio gyvenimą ir veiklą.