
Naujausios
Palaimintojo T. Matulionio atminimas įamžintas Šeduvoje
Šeduvoje (Radviliškio r.) esančiuose „Carito“ namuose atidarytas palaimintojo Teofiliaus Matulionio atminimo kambarys. Šiuose namuose arkivyskupas praleido ketverius paskutiniuosius savo gyvenimo metus.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
T. Matulionio atminimo kambarys
Šeduvoje atidarytas palaimintojo T. Matulionio kambarėlis labai kuklus. Jame stovi vos keli baldai – lova, dvi spintelės ir stalas. Ant vienos iš spintelių – radijo aparatas, ant kitos – krapyla ir indas švęstam vandeniui laikyti. Dar – kelios maldaknygės, kryželis ir akiniai skaityti.
Pasak kambarį įrengusios vienuolės Reginos Teresiūtės, arkivyskupo kambarį ji pasistengė atkurti pagal tą laikmetį, kadangi autentiškų daiktų nepavyko gauti – jie jau surinkti ir eksponuojami kitose ekspozicijoje.
Vienuolė kartu su piligrimais aplankė Solovkus, kur arkivyskupas Teofilius keletą kartų praėjo lagerių baisumus, lankėsi Latvijoje, kur jis dirbo, pabuvojo jo tėviškėje. Iš įvairių vietų parsivežė nuotraukų.
Jas peržiūrėjęs Šiaulių vyskupijos vyskupas Eugenijus Bartulis, anot sesers Reginos, „neišbrokavo“ nė vienos iš jų ir taip jos visos atsidūrė Šeduvoje, kur ir buvo parengta paroda „Susitikimas su pal. arkivyskupu Teofiliumi Matulioniu“.
Vienuolė pasidžiaugė, kad visa turima medžiaga sutilpo ekspozicijoje ir pašmaikštavo: kodėl tik Kaišiadorys ar Birštonas gali turėti T. Matulionio atminimui skirtų eksponatų – jų gali ir turi būti ir Šeduvoje.
„Yra labai įdomių knygų parvežtų iš Solovkų. Iš jų matosi, kiek daug teko iškentėti ten kalėjusiems asmenims. Aplankėme Sekirnaja kalvą, kur buvo nukankinta per 100 tūkstančių vien rusų tautybės žmonių, o kur dar ukrainiečiai, baltarusiai, lietuviai? Ačiū Dievui, kad T. Matulionis tuomet buvo iškeistas į bolševikų kalinius ir taip liko gyvas. Tegul nelieka ši medžiaga be dėmesio – vartykite, domėkitės“, – kvietė vienuolė jaunimą ir ypač – pedagogus.
Įrengiant T. Matulionio atminimo kambarį bei ekspoziciją, prisidėjo ir šeduviai. Šeduvoje veikiančio siuvimo fabriko „Lelija“ darbuotojai pasiuvo muziejaus sieną puošiančią didžiulę Lietuvos vėliavą, ant kurios pakabintas palaimintojo T. Matulionio portretas, „Carito“ atstovei Irenai Šuminienei padėkota, kad prisidėjo remontuojant patalpas.
T. Matulionio atminimo ir parodos kambarius pašventinęs Šiaulių vyskupijos vyskupas Eugenijus Bartulis sakė, jog Šeduva turėtų būti viena svarbiausių arkivyskupo T. Matulionio atminimo vieta, kadangi skelbiant palaimintuosius, šventuosius, pagrindinė diena yra laikoma ta, kada tas žmogus iškeliavo Anapilin pas Dievą.
Ketveri paskutiniai metai – Šeduvoje
Su Šeduva T. Matulionį sieja ketveri paskutiniai jo gyvenimo metai, kuriuos jis čia praleido saugumiečių ištremtas iš Kaišiadorių vyskupijos. 1958 metų spalį, vidurnaktį, saugumiečiai įsiveržė pas T. Matulionį ir prievarta išvežė į Šeduvą.
Čia vyskupas buvo apgyvendintas prie bažnyčios esančiame name, buvusioje špitolėje. T. Matulionis nuolat buvo sekamas, name buvo įrengta pasiklausymo įranga ir saugumiečiai nuolat klausėsi jo pokalbių.
1962 metų vasario 9 dieną T. Matulioniui suteiktas arkivyskupo titulas. Tai irgi galėjo pagreitinti jo mirtį, prie kurios, įtariama, prisidėjo saugumas. Kaip viena iš galimų T. Matulionio mirties versijų minima nežinomos sudėties injekcija, kuri galėjo būti jam suleista dvi dienos prieš mirtį.
Tądien arkivyskupą aplankė iki šiol pas jį nesilankiusi ir jam pirmąkart matyta medicinos sesuo, kuri jam suleido kažkokią injekciją, neva vitaminų. Tomis dienomis T. Matulionis sulaukė ir KGB agentų vizito.
Po poros dienų, 1962 metų rugpjūčio 20 dieną, T. Matulionis mirė.
Dabar apie T. Matulionio Šeduvoje praleistus metus byloja ant išorinės namo sienos pakabinta marmurinė lenta. Šeduvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje taip pat yra marmurinė lenta su vyskupo Teofiliaus Matulionio bareljefu.
Autorės nuotr.
Teofiliaus Matulionio atminimo kambarį palaimino Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis.
Palaimintojo Teofiliaus Matulionio atminimo kambarį įrengė vienuolė Regina Teresiūtė, su piligrimais keliavusi arkivyskupo gyvenimo keliais.
Arkivyskupo Teofiliaus Matulionio atminimo kambarys toks, koks ir buvo prieš kelis dešimtmečius.
Ekspozicijoje apie Teofilių Matulionį – nuotraukos ir knygos apie jį.