Pakruojo rajonui – liūdnos prognozės

Pakruojo rajonui – liūdnos prognozės

Pak­ruo­jo ra­jo­nui – liūd­nos pro­gno­zės

Vil­nie­čio moks­li­nin­ko Ro­lan­do Tu­čo de­mog­ra­fi­nės pro­gno­zės Lie­tu­vai per ar­ti­miau­sius pen­ke­rius me­tus Pak­ruo­jo ra­jo­ną pri­ski­ria la­biau­siai iš­tuš­tė­sian­čioms vie­to­vėms. Tei­gia­ma, kad per šį lai­ką pa­kruo­jie­čių su­ma­žės dar ko­ne 13 pro­cen­tų.

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

janina@skrastas.lt

Pak­ruo­jie­čių dar ma­žės

Šią sa­vai­tę in­ter­ne­te iš­pla­tin­tas Vil­niaus uni­ver­si­te­to geog­ra­fi­jos ir kraš­tot­var­kos ka­ted­ros do­cen­to Ro­lan­do Tu­čo „Prog­nos­ti­nis Lie­tu­vos gy­ven­to­jų kai­tos 2017-2021 m. lai­ko­tar­py­je ty­ri­mas“. Moks­li­nin­kas, rem­da­ma­sis anks­tes­nių­jų me­tų de­mog­ra­fi­niais duo­me­ni­mis, pro­gno­zuo­ja, kad ny­ki­mas ne­gre­sia ne­bent di­die­siems ša­lies mies­tams. Re­gio­nų cent­rai, ku­ror­ti­nės vie­to­vės taip pat ga­li­mai „trauk­sis“, bet ne taip spar­čiai, kaip dau­gu­ma ma­žų­jų ra­jo­nų.

Tarp smar­kiau­siai iš­tuš­tė­sian­čių, anot R. Tu­čo, bus ir Pak­ruo­jis – ti­ria­muo­ju lai­ko­tar­piu ra­jo­no gy­ven­to­jų su­ma­žės 12,89 pro­cen­to. Pak­ruo­jie­čių, kaip ir ki­tų ma­žų­jų ra­jo­nų žmo­nių, gre­tas la­biau­siai re­tins tiek išo­ri­nė (į ki­tas vals­ty­bes), tiek vi­di­nė (į di­džiuo­sius Lie­tu­vos mies­tus) mig­ra­ci­ja. Šis reiš­ki­nys ypač pa­lies jau­nus, dar­bin­go am­žiaus žmo­nes.

R. Tu­čas pa­ste­bi, kad ma­žuo­siuo­se ra­jo­nuo­se da­lis jau­ni­mo „gy­ve­na“ tik for­ma­liai. Nes kol stu­di­juo­ja, pra­de­da sa­va­ran­kiš­ką gy­ve­ni­mą – te­bė­ra gy­ve­ni­mo vie­tą dek­la­ra­vę tė­vų na­muo­se. O įsi­tvir­ti­nę, su­kū­rę sa­vas šei­mas maž­daug 25-35 me­tų žmo­nės jau ofi­cia­liai tam­pa ki­tų vie­to­vių (dau­giau­siai did­mies­čių) gy­ven­to­jais.

Ty­ri­mą au­to­rius vie­šai įvar­di­ja, kaip op­ti­mis­ti­nį ir spė­ja, kad ar­tė­jan­tis gy­ven­to­jų su­ra­šy­mas (nu­ma­ty­tas 2021-ai­siais) ga­li at­skleis­ti dar liūd­nes­nį tuš­tė­jan­čių vie­to­vių vaiz­dą.

R. Tu­čo ty­ri­mą pa­tvir­ti­na ir ki­tas ne­se­nas do­ku­men­tas – Lie­tu­vos lais­vo­sios rin­kos ins­ti­tu­to pa­skelb­tas sa­vi­val­dy­bių rei­tin­gas. Ja­me tei­gia­ma, kad Pak­ruo­jo ra­jo­nas praė­ju­siais me­tais ne­te­ko 2,5 pro­cen­to gy­ven­to­jų – žy­miai dau­giau, nei ki­tos ma­žo­sios sa­vi­val­dy­bės.

Ty­ri­mas ra­jo­ną jau paveikė

Pas­kelb­ta­sis ty­ri­mas – R. Tu­čo dar­bas, ban­dant pro­gno­zuo­ti, kaip atei­ty­je ga­li keis­tis bū­si­mų Sei­mo rin­ki­mų vien­man­da­čių apy­gar­dų ri­bos, kin­tant rin­kė­jų skai­čiui.

Moks­li­nin­kas pa­ste­bi, kad po­li­ti­kai sa­vo veik­lo­je dau­giau­siai re­mia­si praė­ju­sių me­tų fak­tais, ta­čiau ven­gia pro­gno­zuo­ti si­tua­ci­ją atei­ty­je.

De­mog­ra­fi­nė pro­gno­zė – ant­ro­ji, anks­čiau ne­skelb­ta R. Tu­čo ty­ri­mo da­lis. Ty­ri­mą jis at­li­ko per­nai, vyk­dy­da­mas Vy­riau­sio­sios rin­ki­mų ko­mi­si­jos už­sa­ky­mą su­pro­jek­tuo­ti nau­jas rin­ki­mų apy­gar­dų ri­bas 2016-ųjų me­tų Sei­mo rin­ki­mams.

Pa­gal nau­ją­jį pro­jek­tą Pak­ruo­jo ra­jo­nas ne­be­te­ko anks­tes­nės, Pakruojo–Joniškio apy­gar­dos – bu­vo pa­da­lin­tas pu­siau.

Perb­rai­žius apy­gar­dų ri­bas, pie­ti­nė ra­jo­no da­lis bu­vo pri­skir­ta Pasvalio–Pakruojo vien­man­da­tei rin­ki­mų apy­gar­dai. Į ją pa­te­ko 23 rin­ki­mų apy­lin­kės. Nau­jai su­kur­tai Žiem­ga­los apy­gar­dai kar­tu su Jo­niš­kio ra­jo­nu bei da­li­mi Šiau­lių ra­jo­no pri­skir­tos pen­kio­li­ka apy­lin­kių.

„To­kia re­gio­ni­nė po­li­ti­ka“

Pak­ruo­jo sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė Eri­ka Ki­žie­nė ne­nei­gė, kad ra­jo­no gy­ven­to­jų ma­žė­ji­mo ten­den­ci­ja yra.

„Tai – re­gio­ni­nės po­li­ti­kos at­spin­dys. Štai šiuo me­tu Dar­bo bir­žos są­ra­šuo­se – tris­de­šimt ke­tu­ri Pak­ruo­jo urė­di­jos dar­buo­to­jai. Nai­vu ma­ny­ti, kad šie dėl urė­di­jų reor­ga­ni­za­ci­jos vie­tų ne­te­kę žmo­nės vi­si ras ki­tą dar­bą čia pat. Da­lis iš­vyks į ki­tas vie­to­ves, da­lis – ir į už­sie­nį. Ir tai nė­ra pa­vie­niai gy­ven­to­jai, bet iš­ti­sos šei­mos. Cent­ra­li­za­ci­jos po­li­ti­ka ma­žie­siems ra­jo­nams šiuo po­žiū­riu ge­ro ne­ža­da, nes kaip tik ska­ti­na­ma vi­di­nė mig­ra­ci­ja“, – tei­gė va­do­vė.

Kaip vie­tos val­džia ga­li stab­dy­ti (ar bent pri­stab­dy­ti) ra­jo­no tuš­tė­ji­mą?

Pag­rin­di­niu stab­džiu E. Ki­žie­nė lai­ko vers­lo ska­ti­ni­mą bei nau­jų dar­bo vie­tų kū­ri­mą. Tra­di­ci­nia­me že­mės ūkio ra­jo­ne, at­si­ra­dus na­šiai tech­ni­kai, ūki­nin­kams dar­buo­to­jų be­rei­kia ma­žai. To­dėl ra­jo­no va­do­vai pa­lai­ko no­rin­čių steig­tis ar plės­ti vers­li­nin­kų ini­cia­ty­vas.

„Su vers­li­nin­kais bend­ra­dar­biau­ja­me, pa­de­da­me ras­ti skly­pų ar pa­tal­pų, tvar­ky­ti do­ku­men­tus – kad tik veik­tų, kur­tų nau­jas dar­bo vie­tas. Džiau­gia­mės, kad pla­nuo­ja plės­tis, sta­ty­ti nau­ją ce­chą „Žei­me­lio tri­ko­ta­žas“, ku­ria­me dar­bą ran­da de­šim­tys šios se­niū­ni­jos gy­ven­to­jų. Su­tar­tys su Lie­tu­vos bei Lat­vi­jos sa­vi­val­dy­bė­mis ska­tin­ti tu­riz­mą taip pat pa­si­tar­nau­ja mū­sų žmo­nėms: ke­liau­to­jams rei­kia pa­slau­gų, ku­rias ir ga­li pa­siū­ly­ti pa­kruo­jie­čiai. Trau­kos cent­ru ga­li­mai taps Klo­vai­nių se­niū­ni­jo­je pro­jek­tuo­ja­ma au­to­mo­bi­lių spor­to tra­sa“, – sa­kė E. Ki­žie­nė.

Au­to­rės nuo­tr.

Pak­ruo­jy­je re­mon­tuo­ja­mos gat­vės, ki­tos vie­šo­sios erd­vės, bet be­si­nau­do­jan­čių­jų jo­mis gy­ven­to­jų vis ma­žė­ja.

Ad­mi­nist­racijos di­rek­to­rės Eri­kos Ki­žie­nės nuo­mo­ne, emig­ra­ci­ją iš ra­jo­no ga­lė­tų pri­stab­dy­ti ak­ty­vė­jan­tis vers­las bei nau­jos šiuo­lai­kiš­kos dar­bo vie­tos.