Pakruojo medikai neatliko savo pareigų

Pakruojo medikai neatliko savo pareigų

Pakruojo medikai neatliko savo pareigų

Pakruojo medikai neatliko savo tiesioginių pareigų ir nesuteikė būtinosios pagalbos 82 metų pacientei, mirusiai greitosios pagalbos automobilyje pakeliui iš Pakruojo į Šiaulių ligoninę. Tai paaiškėjo po Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos (VASPVT) atlikto tyrimo.

Po balandžio 9-osios nelaimingo įvykio Sveikatos apsaugos ministerija pavedė VASPVT ištirti šį faktą. Apie šį nelaimingą atvejį rašyta „Šiaulių krašte“ ( „Sveikatos reforma pareikalavo gyvybės").

Šiurkštūs medikų pažeidimai

„Komisija, detaliai išnagrinėjusi šį skaudų atvejį, nustatė ne vieną Pakruojo medikų grubų teisės aktų, reglamentuojančių sveikatos paslaugų teikimą, pažeidimą. Tenka apgailestauti, kad greitosios pagalbos automobilis šiuo atveju atliko tik taksi vaidmenį, kad medikai nepasinaudojo jame buvusia įranga – defibriliatoriumi. Taip pat tenka apgailestauti, kad ir Pakruojo ligoninė, nors ir turėjo sąlygas, pacientei nesuteikė būtinos pagalbos, nestabilizavo jos būklės. Nueita lengviausiu keliu – pacientė išsiųsta toliau. Bet ypač apgailėtina, kad akivaizdų vietos medikų aplaidumą vėliau bandoma dangstyti sveikatos reforma“, – sako sveikatos apsaugos viceministrė Nora Ribokienė.

VASPVT komisija konstatavo, kad pacientei greitosios medicinos pagalbos paslaugos VšĮ Pakruojo pirminės sveikatos priežiūros centre buvo teiktos pažeidžiant teisės aktų reikalavimus.

Gaivinant nebuvo atlikta išorinė defibriliacija, tuo pažeidžiant Suaugusio žmogaus gaivinimo standartų nuostatus. VšĮ Pakruojo ligoninėje, į kurią greitoji pagalba atgabeno pacientę, taip pat nebuvo paisoma teisės aktų bei įstaigos vidaus dokumentų reikalavimų.

Užuot stabilizavus ligonės būklę, atlikus būtinus tyrimus diagnozės patikslinimui, ji buvo išsiųsta į kitą gydymo įstaigą. Pacientei nebuvo užtikrintos „Reanimacija I-2“ paslaugos, kurias privalo teikti rajono lygmens ligoninė.

Tokiu būdu buvo pažeisti Sveikatos draudimo, Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymai, keli sveikatos apsaugos ministro įsakymai dėl įstaigų licencijavimo, sutarčių su teritorinėms ligonių kasomis sudarymo.

Sveikatos apsaugos ministerija paragino Pakruojo rajono savivaldybę, kuri yra rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigų steigėja, atkreipti dėmesį į jų veiklą, išanalizuoti trūkumus ir skubiai juos pašalinti.

Ligonės nuvežti nebespėjo

Aštuoniasdešimt trejų blogai pasijautusiai moteriai iš Linkuvos pagalba pirmiausiai suteikta Pakruojo ligoninės Priėmimo skyriuje.

Pakruojiečiai gydytojai nutarė, kad pacientę būtina vežti į Šiaulių ligoninę. Tačiau pakeliui greitosios pagalbos automobilyje moteriai prasidėjo agonija. „Greitosios“ ekipažo pastangos ją išgelbėti turimomis priemonėmis buvo bevaisės. Moteris mirė.

Pakruojo Pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vyriausiasis gydytojas Valentinas Misiūnas pripažino: greitosios pagalbos automobiliuose nėra tokios aparatūros, kokia įrengiama reanimavimo skyriuose.

„Jeigu toks skyrius veiktų Pakruojyje – ligonę išgelbėti būtų buvę žymiai daugiau šansų. Jau vien todėl, kad nereikėtų niekur vežioti, kad iš karto būtų galima pradėti reanimuoti“, – sakė PSPC vadovas.

Sveikatos reformos auka

Vykdant šią reformą, Reanimavimo skyrius Pakruojyje uždarytas pernai gegužę. Prie dienos chirurgijos skyriaus belikusi tik reanimavimo palata. Čia pagalba teikiama nesunkiai sergantiems ligoniams, nėra gydytojų – reanimatologų.

Todėl nuo to laiko gydytojai sunkius ligonius siunčia į didesnes aplinkinių miestų ligonines – po kelias dešimtis kilometrų.

Pripažįstama, jog dėl to pavojus žmonių sveikatai ir gyvybei išauga.

Taupoma sistemos naudai

Vykdant Sveikatos sistemos reformą, Pakruojo ligoninėje uždaryti Reanimavimo, Chirurgijos ir Akušerijos skyriai. Tokios pagalbos reikalingi ligoniai vežami į Šiaulių, Joniškio, Radviliškio, Pasvalio ar Panevėžio ligonines. Dešimčių, o kai kada – daugiau nei šimto kilometrų atstumu.

Žmones veža „greitosios pagalbos“ automobiliai. Negalutiniais duomenimis, tris – keturis kartus dažniau, nei laikais, kada visi trys svarbūs skyriai veikė Pakruojyje.

V. Misiūnas informavo, jog pacientų pervežimui šiemet Pakruojo „greitajai“ iš Ligonių kasų papildomai skirta 268 tūkstančiai litų.

Jeigu sutampa, kad tuo pačiu laiku į kaimyninius rajonus tenka gabenti kelis ligonius, visi kiti rajono gyventojai tegali viltis, jog staiga neužklups rimtos sveikatos bėdos.

Pakruojo rajone nuo vasario sumažinta „greitųjų“ ekipažų. Keturias savaitės dienas rajone tebudi dvi, o penktadieniais, šeštadieniais ir sekmadieniais – trys medikų brigados.

„Pakruojo krašto“, ELTOS inform.

MAŽINIMAS: Nuo vasario rajone sumažinta greitosios pagalbos brigadų.

Janinos ŠAPARNIENĖS nuotr.