
Naujausios
Pakruojo dvare – basakojė vaikystė
Šviesių plaukų ir šviesių minčių pakruojietę Veroniką sutikdavau neretai. Kalbos apie orą, pasilabinimai buvo trumpi. Kol, vieną dieną išgirdau, kad bendrauju su Pakruojo dvaro kumečio dukra, kuri turi ką papasakoti apie Pakruojo dvaro praeitį. Susėdom įdomaus pokalbio.
Veronika Aldona Jackūnaitė-Miežienė gimė 1933 metais. Pakruojo dvaro kumečių gyvenimą, karą, sovietmetį matė iš labai arti. Veronika – dvaro šorniko (pakinktų meistro, odininko) dukra.
„Gimiau Ročkių kaime, netoli Lygumų. Tėvas – Pranas Jackūnas – buvo bežemis darbininkas. Žemę nuomodavo, eidamas per žmones uždarbiauti. Mano vyresnieji brolis ir sesuo anksti paliko namus, irgi išėjo dirbti pas žmones“, – pasakoja Veronika.
Apie 1938-uosius Veronikos tėvas gavo šorniko vietą Pakruojo dvare. Žemės nuomotis nebereikėjo, už darbą buvo mokama alga. Šornikas darydavo ir taisydavo pakinktus, balnus, pavalkus, prisidurdavo siūdamas žmonėms batus. Veronika iki šiol atsimena jai tėvo siūtas naginukes ir ilgus batus.
Sunku pasakyti tiksliai kuris iš Roppų 1938 – 1939 metais valdė Pakruojo dvarą. Veronika to nepamena, o tikslesnių žinių reiktų ieškoti archyvuose. Panašiu metu, jau silpnos sveikatos, ilgametis dvaro valdytojas Leonas von der Roppas dairėsi kam perduoti dvaro raktus. Leonas pasirinko brolėną – brolio Bruno sūnų Julių. Yra žinoma, kad perdavęs jam dvarą, Leonas išvyko į Vokietiją. Todėl Veronika ir šiandien negali pasakyti, su kuriuo iš baronų Roppų turėtų sieti nepamirštamus savo vaikystės prisiminimus.
Moteris pasakoja, kad nei su kumečiais, nei su jų vaikais baronų šeima nesibičiuliavo. Tačiau kartą Veronika sutiko poną, kuris jai, penkių ar šešių metų vaikui, paliko neišdildomą įspūdį.
Vieną pavakarę, mamos pasiųsta nunešti pusdienius dvaro laukuose dirbančiai seseriai, Veronika, šalia dirbančiųjų, sutiko poną. Išvaizdus, jaunas ponas buvo apsiavęs pilkus ilgus batus, vilkėjo pilką kostiumą, turėjo lazdelę, o jo galvą dengė šviesi skrybėlė. Po dvaro laukus didikas vaikštinėjo tikrindamas uždarbiaujančių kumečių vaikų darbą: į žemę pasodintas daigas, timptelėjus jį už lapelių, turėjo laikytis tvirtai. „Jei baronui timptelėjus išsiraudavo – vaikas nuo pono gaudavo barti. Bet barimas nebuvo piktas,“ – šypsosi Veronika.
Darbymečiu, dvaras pagalbon kviesdavo kumečių žmonas ir vaikus, už tai sumokėdavo. Reikėjo sodinti daržus, prižiūrėti gyvulius, nudirbti didžiuosius šienapjūtės darbus.
Darbų savo namų ūkeliuose nestokodavo ir kumečiai. Vaikai paeiliui ganė savo ir kaimynų gyvulius. Už vieną karvę, du veršiukus ar dvi avis priklausydavo šeimynai po vieną ganymo dieną. Gyvenusieji karčiamoje (dabartinis restoranas „Traktierius") ir aplinkiniuose kumečiams skirtuose namuose buvo vadinami karčiamiškiais. Jie savo gyvulius suvarydavo į kiemą prie karčiamos, iš ten, tai dienai paskirtas prižiūrėtojas gyvulius gindavo į ganyklą. Viena ganykla buvo pievos už malūno, ji buvo vadinama skerdyne. Kita ganykla – Ilga brada – kur dabar pakruojiečių sodai. Vakare, parvarius gyvulius, tame pačiame karčiamos kieme, šeimininkės melždavo savo karves.
Dvaro šorniko dukra Veronika pasakoja, jog baronai duodavo kumečiams žemės ne tik daržams, bet ir pievų pasišienauti. Kaip prisimena Veronika, baronų duodamos žemės keturių asmenų šeimai visiškai pakako.
O aviečiauti, dvaro reikmėms būdavo pakankamai pririnkta uogų, kumečių šeimoms būdavo duodamas leidimas ten uogauti. Į tą avietyną reikėję eiti apie tris – keturis kilometrus. Veronika sako, kad tas kelias neatrodė ilgas, nes labai norėdavosi uogų.
“Leidimas uogauti baronų avietyne buvo didelė malonė, būtume ėję ir toliau“, – šypsosi Veronika. Ji prisimena, aviečiaudavo kelias dienas, sočiai prisivalgydavo ir parsinešdavo aviečių uogienei virti.
Aviečiauti būdavo rengiamasi iš anksto. Veronika prisimena tam mama per žiemą megzdavo vaikams linines kojines, kad avietynai nenubraižytų ir nežalotų kojų.
Uogauti dvaro avietyne buvo laikoma privilegija ir baronų dovana. Dovanų būta ir daugiau.
Kartą, su kitais kumečių vaikais, Veronika buvo pakviesta į dvaro ūkinę dalį. Iš oficinos išėjusios jaunos panelės su baltom prijuostėm ir gražiais padėklais, nukrautais sausainiais ir saldainiais. Jie buvo skirti sukviestiems kumečių vaikams. Jų buvę kelios dešimtys. Tas momentas paliko Veronikai didžiulį įspūdį. „Sausainiai, buvo padaryti iš kiaušinio baltymo putėsių o saldainiai – be popierėlių. Gal pagaminti dvare, barono šeimininkių? “ – ir dabar spėlioja pakruojietė.
Tačiau tai dar ne visos baronų dovanos, kurios anuomet įsiminė mažai mergaitei.
„Kartą, žiemos metą, gal prieš Kalėdas, – pasakoja šorniko duktė, tėvas parnešė dovanų iš dvaro gražiai margintą audinio atraižą. Ji atiteko vyriausiajai seserei palaidinei siūti. O aš likau be dovanos ir puoliau į ašaras. Taip verkiau, kad tėvas nebeišlaikė, išėjo pas baroną. Ne kiek trukus grįžo su dovana ir man: parnešė geltoną suknelę su kaspinu ant nugaros“, – apie barono šeimos dovanas pasakoja garbaus amžiaus pakruojietė.
Živilės VALIUŠAITYTĖS nuotr.
Pakruojietė Veronika Miežienė ateina pasivaikščioti po dvarą, kuriame prabėgo jos vaikystės metai.
Gidės Živilės Valiušaitytės užrašus apie Pakruojo dvaro praeitį pildo pakruojiečiai. Iš jų pasakojimų atkuriama ano laiko skirtingų socialinių sluoksnių žmonių buitis, tarpusavio santykiai, kultūra ir tradicijos bei istoriniai įvykiai, kurie neaplenkė ir nei didikų, nei paprastų, dvare dirbusių žmonių.